Aktualności

Podsumowanie projektu “Ramię w ramię”

Podsumowanie projektu “Ramię w ramię”

Dobiega końca projekt socjalny pt. “Ramię w ramię”, którego autorem i realizatorem jest pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach Aldona Pawlik, realizująca specjalizację II stopnia w zawodzie pracownika socjalnego o specjalności „Praca z osobą i rodziną z problemem przemocy”.

Celem projektu jest podniesienie świadomości osób starszych i osób niepełnosprawnych z gminy Oborniki na temat problemu przemocy w rodzinie poprzez działania edukacyjne. Realizacja projektu rozpoczęła się w czerwcu, a zakończy we wrześniu 2017 r. Projekt wpisuje się w działania profilaktyczne Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Oborniki na lata 2016-2020 i uzyskał patronat Burmistrza Obornik Tomasza Szramy.

Zorganizowane w ramach projektu spotkania edukacyjne miały na celu m.in. wzrost wiedzy osób starszych oraz osób niepełnosprawnych na temat zjawiska przemocy w rodzinie, w tym zaniedbania, jako formy przemocy w rodzinie, ochrony i praw osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością, przedstawienia instytucji, w których osoby z tej grupy mogą szukać pomocy, budowania właściwych postaw międzypokoleniowych w celu poprawy relacji rodzinnych i zapobiegania przemocy w rodzinie oraz wzrost samooceny uczestników projektu poprzez podniesienie wiedzy dotyczącej istoty profilaktyki zdrowotnej. Natomiast we wrześniu b.r. uczestnicy projektu będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych przesiewowych badań pamięci przeprowadzonych przez Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis w Obornikach.

Jest to pierwsze tego typu działanie zainicjowane w Ośrodku Pomocy Społecznej w Obornikach. Z uwagi na fakt iż projekt był realizowany bez udziału środków finansowych szczególnego znaczenia nabrało zaangażowanie i bezpłatne wsparcie uczestniczących w nim specjalistów tj: Pani Patrycji Brodzińskiej i Pani Grażyny Urbaniak – specjalistów z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obornikach, Pana Pawła Witzberga – asystenta Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Obornikach, Pani Moniki Kalupy – radczyni prawnej reprezentującej Kancelarię Radcy Prawnego Monika Kalupa w Obornikach, Pani Danuty Antkowiak – Napierały – psychologa Poradni Zdrowia Psychicznego w Obornikach oraz dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Obornikach; Pani Jolanty Kłosińskiej – pielęgniarki dyplomowanej reprezentującej firmę Jolanta Kłosińska Usługi Pielęgniarskie, Pani Aldony Banaszyk – Karwackiej – koordynatora usług opiekuńczych realizowanych przez Spółdzielnię Socjalną “Uciec Dysforii” w Obornikach oraz Pani Alicji Bezmienow – osoby zarządzającej Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis w Obornikach.

Dzięki uprzejmości Pana Franciszka Matelskiego i Pani Danieli Bromberek- Jahns, przewodniczącego oraz skarbnika Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Oddziału Rejonowego w Obornikach. zajęcia odbyły się w nieodpłatnie użyczonej sali Związku.

Ponadto dla uczestników projektu zapewniono poczęstunek dzięki nieodpłatnej pomocy właścicieli firm: P.P.H. Cukiernia Andrzej Maćkowiak w Obornikach, Piekarnia Chudziccy w Obornikach oraz Gastronomia Ewa i Ryszard Nawroccy w Bąblinie.

Realizacja projektu stała się możliwa dzięki wsparciu i zaangażowaniu Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach Pani Hanny Kniat – Szymańskiej oraz pracowników tutejszego Ośrodka.

W ocenie uczestników projektu, podjęte działania przyczyniły się do osiągnięcia zamierzonych celów projektu socjalnego, tj. podniesienia świadomości osób starszych i osób niepełnosprawnych z gminy Oborniki na temat problemu przemocy w rodzinie. Zainteresowanie uczestników, rozmowy z nimi, jak również ankieta końcowa jednoznacznie potwierdziły fakt zapotrzebowania na ten rodzaj wsparcia oraz kontynuowanie projektu, skierowanego do kolejnych grup seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.