Żyć samodzielnie: Usługi społeczne dla osób z ograniczoną samodzielnością świadczone w lokalnej społeczności na terenie powiatu obornickiego, Gminy Suchy Las oraz Gminy Szamotuły
Projekt: Żyć samodzielnie: Usługi społeczne dla osób z ograniczoną samodzielnością świadczone w lokalnej społeczności na terenie powiatu obornickiego, Gminy Suchy Las oraz Gminy Szamotuły
Gmina Oborniki realizuje projekt w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach Działania 6.13 Usługi społeczne i zdrowotne. Projekt realizowany jest przez Gminę Oborniki w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspólnota Wolontariuszy Hospicyjnych „Ludzki gest” im. Jana Pawła II (Partner wiodący) oraz Fundacją Akme.
Zadania w ramach projektu:
1. Utworzenie i funkcjonowanie Dziennego Domu Pomocy w Obornikach dla osób niesamodzielnych, ze szczególnym uwzględnieniem chorujących osób starszych. W ramach zadania zapewniona będzie opieka specjalistów. Usługi będą dostosowane zgodnie z potrzebami osób uczęszczających do DDP.
2. Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez zapewnienie wysokiej jakości specjalistycznej pomocy osobom samotnym, oraz osobom, które wymagają takiej pomocy, a rodzina nie może jej zapewnić.
3. Utworzenie i funkcjonowanie mieszkania wspomaganego dla osoby, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki. Mieszkanie wspomagane przeznaczone jest dla osoby niepełnosprawnej w szczególności niepełnosprawnej fizycznie lub osoby z zaburzeniami psychicznymi lub osoby w podeszłym wieku bądź przewlekle chorej.
4. Świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania obejmujące pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zalecaną przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Dla każdej osoby starszej korzystającej z usług określony zostanie ich indywidualny zakres.
5. Wsparcie dla opiekunów faktycznych osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu W ramach zadania zaplanowano: szkolenia i warsztaty dla opiekunów, indywidualne wsparcie psychologiczne, Krąg wsparcia.
6. Klub Seniora gdzie osoby starsze będą mogły skorzystać z szerokiej oferty zajęć: plastyczne, kulinarne, florystyczne, stolarskie, usprawniające, spacery z kijkami, ćwiczenia na świeżym powietrzu, warsztaty rozwoju osobistego oraz usprawnienie pamięci i koncentracji komunikacji i asertywności. Oprócz tego planowane są zajęcia z dietetykiem oraz psychologiem. Seniorzy będą mogli również skorzystać z wyjść do teatru, kina, na koncert, operetkę, operę, na basen itp.
Zakres Projektu po stronie Gminy Oborniki obejmuje wyposażenie i dostosowanie mieszkania wspomaganego do standardów dostępności.
Grupa docelowa: projekt skierowany jest do osób, które z uwagi na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność mają trudności w wykonaniu co najmniej jednej podstawowej czynności dnia codziennego i mieszkają, uczą się lub pracują na terenie powiatu obornickiego, Gminy Suchy Las oraz Gminy Szamotuły. Wsparciem zostanie objętych 295 osób niesamodzielnych i 50 opiekunów faktycznych.
Głównym celem projektu jest utworzenie: 5 miejsc świadczenia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, 10 miejsc świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, 20 miejsc w Dziennym Domu Pomocy, 20 miejsc w klubie seniora, utworzeniu 1 miejsca w mieszkaniu wspomaganym oraz wsparcia OF w ramach szkoleń, warsztatów i pomocy psychologicznej.
Okres realizacji projektu: 2023 – 2026
Całkowita wartość projektu: 7 544 722,64 zł
Kwota dofinansowania UE: 5 281 305,84 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie