
Uczniowie z Maniewa świadkami koronacji Bolesława Chrobrego
Nieczęsto zdarza się, że uczeń przychodzi na sprawdzian w przebraniu, do rzadkości należy legalna współpraca podczas zaliczeń konkretnych działów, a praca klasowa w obecności osób postronnych wydaje się wręcz kuriozalna. Uczniowie ZSP w Maniewie dowiedli jednak, że taka lekcja historii jest możliwa i przynosi wspaniałe efekty. 26 marca piątoklasiści przystąpili do praktycznego testu dotyczącego społeczeństwa średniowiecznego – wystąpili w przedstawieniu ukazującym koronację Bolesława Chrobrego.
Gdy w szkolnej świetlicy (przypominającej tego dnia wnętrze katedry) zebrali się uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami, zabrzmiały fanfary. Do sali wkroczył dostojnie pierwszy koronowany władca Polski w towarzystwie małżonki. Król przyjął insygnia władzy od biskupa, a następnie złożył przysięgę. Świtę Chrobrego stanowili przedstawiciele różnych stanów – między innymi wojowie, rzemieślnicy i kapłani. Barwna gromada składała pomazańcowi dary w postaci kosztowności, zwierząt i innych wytworów codziennej pracy.
W ramach Dnia Chrobrego, już po zakończeniu oficjalnej uroczystości koronacyjnej, odtworzone zostały nagrania uczniów klas IV-VIII. Młodzież składała w nich życzenia królowi Bolesławowi. Młodsi przygotowali laurki, z których skomponowana została wystawa. Wkrótce powstanie jeszcze gra planszowa dotycząca wiekopomnego wydarzenia z 1025 roku.
Widowisko zrealizowano w ramach ogólnopolskiego projektu dla szkół pod nazwą „1000-lecie Królestwa Polskiego” organizowanego przez Muzeum Historii Polski Muzeum, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Instytut Historii i Archiwistyki UMK .
Warto wspomnieć, że teatralne realizacje wydarzeń dziejowych stają się już tradycją szkoły w Maniewie – w minionych latach odbyły się przedstawienia dotyczące m.in. Lecha, Czecha i Rusa oraz Chrztu Polski. Inscenizacje za każdym razem robią ogromne wrażenie na uczniach, gdyż pozwalają im przenieść się w czasie i odbyć żywą lekcję historii. Niewątpliwie realizacjom scenicznym autentyczności dodają stroje i rekwizyty udostępniane przez Stowarzyszenie Historyczne Grodu Radzim.
ŹRÓDŁO: Zespół Szkolno – Przedszkolny w Maniewie