Aktualności

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

To już dziś! Dziś każdy z nas może solidaryzować się z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu! Jak?

W Polsce w tym dniu takim symbolem jest kolor niebieski. Ten kolor można wykorzystać na wiele sposobów – zakładając na siebie element ubioru właśnie w tym kolorze, czy robiąc zdjęcie z niebieskim akcentem i udostępniając je na mediach społecznościowych. Wszystkie te działania, małe akcenty sprawiają, że świadomość o autyzmie wzrasta!

Autyzm  nie jest chorobą.

Spektrum autyzmu oznacza różnorodność. Każda osoba z zaburzeniem ze spektrum autyzmu ma nieco inne nasilenie objawów i inaczej funkcjonuje.

„Jeżeli spotkałeś jedną osobę z autyzmem, spotkałeś jedną osobę z autyzmem.” – pamiętajmy o tym. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością i do każdej powinno się mieć indywidualny stosunek.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu są jedną z najczęściej diagnozowanych zaburzeń rozwojowych.

Przyczyny autyzmu nie są jeszcze potwierdzone naukowo, jednak prawdopodobieństwo jego występowania ma wiele wspólnego z genetyką. Według danych (Europa, 2014)  zaburzenia ze spektrum autyzmu występują u 1 na 100 osób. Autyzm diagnozowany jest też ok. 4 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Triada autystyczna to zbiór cech, które najczęściej występują u osób z autyzmem, w mniejszym lub większym stopniu. Należą do nich:

  • Zaburzona umiejętność komunikowania się
  • Ograniczona zdolność tworzenia relacji z innymi ludźmi i angażowania się w interakcje społeczne
  • Schematyzm w zachowaniu, ograniczony program aktywności i zainteresowań połączony z brakiem wyobraźni

Osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu są posiadaczami umysłu, których styl myślenia, uczenia się i nawiązywania relacji jest odmienny od standardowego. Jeśli dobrze znamy sposób myślenia i odbierania rzeczywistości przez osoby z autyzmem, łatwiej jest nam je zrozumieć, oraz znamy więcej sposobów na ułatwienie im funkcjonowania na co dzień.

Oto kilka przykładowych zachowań, które mogą okazać się bardzo pomocne:

  • Kiedy wiemy, że osoba z autyzmem odczuwa duży dyskomfort przebywając w hałaśliwych miejscach, możemy zorganizować jej przestrzeń w której będzie mogła się wyciszyć
  • Kiedy wiemy, że osoba z autyzmem nie lubi zmian, możemy wprowadzać je stopniowo,
  • Kiedy znamy styl komunikowania się osób z autyzmem, możemy być bardziej wyrozumiali

Pomagać można także wspierając fundacje, które na co dzień pracują z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum. Jedną z nich jest działająca w naszym mieście Fundacja „Ja nie mogę czekać”, a z racji trwającego okresu rozliczeniowego najprostszą formą pomocy jest przekazanie 1% podatku. Jak to zrobić?

Przekaż 1% podatku w rocznym rozliczeniu PIT, wpisując:

KRS: 0000559741

Fundacja „Ja nie mogę czekać”
Paderewskiego 7a
64-600 Oborniki

Można także przekazać dowolną darowiznę na konto:

52 1090 1391 0000 0001 3079 5740

Nie bądź zielony w temacie autyzmu – swoją wiedzę o osobach z zaburzeniami ze spektrum autyzmu pogłębiaj każdego dnia. Bądź niebieski!

Nie krytykuj, zrozum, zaakceptuj!