Burmistrz Obornik jednogłośną decyzją otrzymał absolutorium i wotum zaufania
26 czerwca odbyła się czwarta, a jednocześnie jedna z najważniejszych w tym roku sesja Rady Miejskiej w Obornikach. Podczas obrad Radni jednogłośnie przyznali Burmistrzowi Obornik absolutorium i wotum zaufania.
Spotkanie rozpoczęto tradycyjnie od podsumowań. Sprawozdania z prac w okresie między sesjami złożył Burmistrz Obornik Tomasz Szrama oraz Komisje Rady. W odpowiedzi na zapytania radnych Prezes Krzysztof Nowacki omówił działania prowadzone przez PWiK związane z zapobieganiem tzw. „cofki” przy silnych opadach, wicestarosta Waldemar Cyranek omówił trwające nabory do szkół ponadpodstawowych i stan realizacji inwestycji powiatowych. Obszerny punkt sesji stanowił temat rozwiązań komunikacyjnych w związku z zamknięciem „małego mostu”. W dyskusji udział wzięli Burmistrz Obornik, Komendant Policji Tomasz Winiarski oraz Kierownik Wydziału Inwestycji Przemysław Mączyński, który przedstawił również aktualny stan prac. Iwona Chmielarczyk zaprezentowała raport z realizacji zadań wynikających z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Oborniki w 2023 roku.
Część uchwałodawczą rozpoczęto rozpatrzeniem Raportu o stanie Gminy Oborniki za rok 2023. Raport, prezentujący w przystępny sposób zadania zrealizowane przez burmistrza w poprzednim roku zaprezentowała skarbnik Joanna Gzyl. Jej wypowiedź uzupełnił dyrektor CUW, który przedstawił ubiegłoroczne statystyki, dotyczące wyników egzaminów ósmoklasistów w roku 2023 na tle województwa i kraju.
W debacie o raporcie wziął udział radny Krzysztof Piotrowski, którego uwagę przykuły zwłaszcza kwestie demograficzne, związane ze spadkami liczby ludności. Podkreślił, że już dziś Gmina boryka się z problemem w przedszkolach (aktualnie 140 wolnych miejsc, wiążących się ze zmniejszoną dotacją i koniecznością ponoszenia większych kosztów przez Gminę). Zauważył też zwiększenie liczby mieszkańców wsi, względem miasta oraz poruszał wyzwania związane ze zmniejszonymi dochodami gminy.
Podczas debaty Przewodniczący Rady Paweł Drewicz wskazał na ogromne koszty jakie ponosi Gmina w związku z funkcjonowaniem oświaty. Zasugerował wzięcie pod rozwagę w przyszłości możliwości przeorganizowania oddziałów poszczególnych klas. Krytyczne spojrzenie wyraził radny Błażej Pacholski. Sugerował, że Oborniki, zwłaszcza wsi, mimo starań Obornickiego Ośrodka Kultury, biblioteki, czy stowarzyszeń, nie są dobrym miejscem do życia, zwłaszcza dla młodych mieszkańców. Radny Andrzej Gintrowicz podkreślał działalność Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w animowaniu kultury na wsiach, wskazywał też na konieczność pilnego podjęcia działań, dotyczących przywrócenia pełnej oferty Obornickiego Ośrodka Kultury. Radny Marek Arciszewski podkreślał dużą ilość zajęć oferowanych przez instytucje, wyjaśnił, że dzisiejsze standardy wychowania dzieci i młodzieży idące w kierunku indywidualizacji pracy z uczniem, nie idą w parze z ekonomią. Radny Jarosław Paulus w kontrze do wypowiedzi radnego Błażeja Pacholskiego stanowczo podkreślił, że gmina Oborniki jest miejscem atrakcyjnym życia, również dzięki bogatej i przemyślanej ofercie instytucji. Radny Jakub Przybysz wskazał natomiast, w związku z wzrostem liczby mieszkańców wsi, na konieczność perspektywicznego myślenia o inwestycjach, zwłaszcza na terenach wiejskich. Radny Mariusz Kozłowski zachęcał do utworzenia karty mieszkańca. Dyskusję o raporcie zakończyło jednogłośne podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi Obornik wotum zaufania.
Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, dziękując za zaufanie i uznanie, wskazywał iż wotum zaufania jest nie tylko dla burmistrza, ale również działań urzędników i rady. Podkreślał, że jest ono efektem doskonałej współpracy i dopinguje do dalszej pracy i rozwiązywania pojawiających się problemów.
Sprawozdanie z wykonania budżetu w roku 2023 zaprezentowane przez Skarbnik Joannę Gzyl poprzedziło przyznanie Burmistrzowi Obornik absolutorium, będącego odrębnym oraz sformalizowanym sposobem kontroli i oceny wykonania budżetu. Skarbnik omówiła dochody i wydatki Gminy, przedstawiła również szczegółowe sprawozdania finansowe oraz pozytywną opinię o wykonaniu budżetu 2023, wydaną przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Stan mienia komunalnego gminy Oborniki omówiła kierownik Katarzyna Bach-Rydzewska. Pozytywne stanowisko komisji rewizyjnej zaprezentowała natomiast Przewodniczący komisji Jakub Przybysz. Przedstawione raporty podsumował Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Drewicz, który zaprezentował opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Obornik za 2023 rok. Podziękował też za realizację budżetu w 2023 roku. Podkreślał sukcesy Gminy Oborniki w sięganiu po środki zewnętrzne. Konsekwencją akceptacji przedstawionych rozliczeń i stanu Gminy Oborniki było jednogłośne przyznanie Burmistrzowi Obornik Tomaszowi Szramie absolutorium.
W dalszej części sesji Rada Miejska podjęła uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Oborniki na lata 2024-2056 oraz zasad przyznawania, ustalenia wysokości i wypłacania diet oraz zwrotu zryczałtowanych kosztów podróży dla sołtysów. Radni wyrazili też wolę kontynuacji członkostwa w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Rybacka „7 Ryb”.
Podjęto także uchwały dotyczące zmian w strefie płatnego parkowania oraz powierzenia Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o. obowiązkowego zadania własnego Gminy Oborniki oraz upoważnienia Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o. do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej.
Rada Miejska zajęła się również kwestiami z zakresu gospodarki nieruchomościami. Decyzją Rady zaliczono kolejne drogi w miejscowościach: Bąblin, Bąbliniec, Nowołoskoniec, Bogdanowo, Ocieszyn, do kategorii dróg gminnych a park w Rożnowie zyskał imię Józefa Gliszczyńskiego, który od 1775 roku był właścicielem wsi. W trosce o rozwój Rożnowa sprowadził niemieckich osadników do małej osady zwanej Rożnowskimi Olendrami, które dzisiaj już stanowią administracyjnie część Rożnowa. Był też fundatorem barokowego kościoła pw. św. Katarzyny, który w kształcie z roku 1798 zachował się do naszych czasów.
Sesję zakończyły informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady oraz wolne głosy i wnioski.