Aktualności

Przewodniczący Obornickiej Rady Seniorów na konferencji w Warszawie

Przewodniczący Obornickiej Rady Seniorów na konferencji w Warszawie

16 lutego w Sejmie odbyła się konferencja „Ogólnopolskie spotkanie rad seniorów. Zoom na rady seniorów. Diagnoza i wyzwania”. Organizatorem wydarzenia, w którym wzięła udział wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska była Komisja Polityki Senioralnej przy współudziale Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Patronat nad „Zoomem na Rady Seniorów” objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Związek Miast Polskich. Rady seniorów zyskały umocowanie prawne w 2013 r. wraz z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym.

Poseł Michał Szczerba – przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej, witając uczestników konferencji powiedział, że nowelizacja ta pozwala gminom powoływać rady seniorów od grudnia 2013 r. Rady mają charakter konsultacyjny i doradczy oraz inicjatywny dla Burmistrzów i lokalnych radnych. Ich celem jest aktywizowanie osób starszych i budowanie solidarności międzypokoleniowej w społeczności lokalnej. W Polsce działa już kilkadziesiąt gminnych rad seniorów, promując solidarność międzypokoleniową i tworzenie warunków do aktywności obywatelskiej osób starszych.

Wicemarszałek Sejmu, Elżbieta Radziszewska, poinformowała zebranych o pomyśle zorganizowania 1 października, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, obrad parlamentu seniorów. Ma on pracować na wzór odbywającej się co roku 1 czerwca sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W konferencji wzięło udział około 400 członków rad seniorów, samorządowców, parlamentarzystów, ekspertów, członków Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz organizacji seniorskich. Obornicką Radę Seniorów reprezentował jej przewodniczący Eugeniusz Kierstan.

Wicemarszałek Elżbieta Radziszewska, podkreśliła, jak dużą wagę Sejm przywiązuje do roli osób starszych w życiu społecznym i politycznym. Jako przykład wicemarszałek Sejmu podała Komisję Polityki Senioralnej, która rozpoczęła swoje prace w trwającej, VII kadencji Izby. – „Seniorzy mogą dać nam tylko dobre rzeczy, być tą wartością dodaną. Nie dość, że czują się młodo, mają duże doświadczenie życiowe, z którego wynika ogromna mądrość, to mają też w sobie energię i dojrzałość – mówiła. – Mam nadzieję, że w każdej gminie powstanie rada seniorów, która wykorzysta umiejętności, kompetencje i ochotę do pracy osób starszych „.

Wprowadzenie do dyskusji wygłosiła Beata Tokarz-Kamińska, członkini Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Radzono co zrobić, by dać osobom starszym poczucie wpływu na otoczenie. Podczas konferencji zaprezentowane zostały wyniki badań „Zoom na rady seniorów. Diagnoza funkcjonowania”. Uczestnicy rozmawiali m.in. o sposobach budowania partnerskich relacji pomiędzy radami seniorów i samorządami oraz o wyzwaniach stojących przed radami wobec starzenia się społeczności lokalnych. Szukano sposobów jak zachęcić samorządy do działań na rzecz dialogu międzypokoleniowego. W Polsce funkcjonuje obecnie niecała setka rad seniorów na blisko 2,5 tys. gmin. Takie dane uzyskano w ramach projektu „Zoom na Rady Seniorów”. Przedstawili je członkowie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Istniejące rady liczą od pięciu do nawet 32 osób. Przeważają osoby w wieku powyżej 60 lat. Rady seniorów współpracują najczęściej z wydziałami zdrowia, edukacji, spraw społecznych urzędów gmin. Uczestnicy konferencji mogli zapisać się do grup dyskusyjnych, w których dyskutowano na następujące tematy:

1Jak budować partnerskie relacje rad seniorów i samorządów?

2Kompetencje rad seniorów w świetle art. 5c o powoływaniu gminnych rad seniorów Ustawy o samorządzie gminnym

3Rady seniorów a aktywność obywatelska osób starszych

4Potrzeby i bariery w działalności rad seniorów

5Wyzwania stojące przed radami seniorów wobec starzenia się społeczności lokalnych

 

Tematem końcowej dyskusji były wyzwania i perspektywy dla gminnych rad seniorów i samorządów w Polsce.