Aktualności

Pamiętamy o przeszłości…

Pamiętamy o przeszłości…

„Na chwałę i pamięć wieczną oborniczanom,

więzionym przez okupacyjne władze niemieckie w Uścikówcu w czasie II wojny światowej

Na zawsze w pamięci potomnych”

Te słowa wyryto w kamieniu, upamiętniającym tragiczną historię naszego narodu, która rozgrywała się na obornickiej ziemi.Pamiątkową tablicę odkryto wczoraj, 17 czerwca w Uścikówcu, miejscowości, w której podczas II wojny światowej znajdował się obóz przejściowy, przygotowany przez wojska Wehrmachtu.

Wkrótce po rozpoczęciu okupacji w Obornikach rozpoczęły się aresztowania. Hitlerowcy dokładnie znali aktywnych mieszkańców Obornik, zaliczanych do tzw. elity intelektualnej, oraz członków Batalionu Oborny Narodowej. W ostatnich daniach września 1939 r. wojska Wehrmachtu przygotowały obóz przejściowy w Uścikówcu pod Obornikami w budynku należącym przed wojną do Zarządu Spółek Wodnych. Więźniowie z terenu powiatu obornickiego zostali umieszczeni w budynku gospodarczym, a pomieszczenia biurowe zajęło wojsko. Więzieni tam Polacy codziennie szli do Obornik, gdzie pracowali m.in. przy utwardzaniu drogi Poznańskiej (dzisiejsza Armii Poznań). Niestety nie zachowały się żadne dokumenty dotyczące działalności tego obozu.  Z ustnych przekazów więzionych tam oborniczan wiemy, że często najpierw byli przesłuchiwani, potem odsyłani do pracy, a następnie pieszo podążali w kierunku Uścikówca do obozu przejściowego.

Odsłaniając pamiątkową tablicę  Burmistrz Tomasz Szrama zwrócił się do zebranych słowami: „Cienie pomordowanych towarzyszą nam cały czas. Najważniejsze jednak by mieć tego świadomość. Pamięć jest naszym obowiązkiem, naszym sposobem złożenia im hołdu. Nie zapominajmy zatem i niech nie zapominają przyszłe pokolenia”

Świadomi ważnych wydarzeń, które rozgrywały się na naszej ziemi nie przechodzimy obok nich obojętnie. A Dni Obornik to doskonała okazja, by oddać należny hołd przeszłości. W ramach idei „Pamiętamy o przeszłości…” już jutro, 19 czerwca w parku przy ulicy Piłsudskiego, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca znajdujący się tam niegdyś cmentarz ewangelicki.