Aktualności

Otwarcie Spółdzielni Socjalnej „Uciec Dysforii”

Otwarcie Spółdzielni Socjalnej „Uciec Dysforii”

We wtorek, 6 grudnia w Obornikach odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Spółdzielni Socjalnej „Uciec Dysforii”. Instytucja powstała przy uczestnictwie dwóch organizacji: Stowarzyszenia Wolontariuszy Hospicyjnych im. Jana Pawła II „Ludzki Gest” oraz fundacji „Na prostej drodze”. Podmioty oddzielnie realizują wyodrębnione zadania: stowarzyszenie świadczy głównie usługi wypożyczania sprzętu, doradztwa i wolontariatu dla osób chorych terminalnie, fundacja działa na rzecz integracji osób z różnych grup wykluczenia społecznego, w tym niepełnosprawnych, pozostając także w ścisłej współpracy z Wielkopolskim Bankiem Żywności.

Spółdzielnia Socjalna „Uciec Dysforii” zapewnia realizację usług opiekuńczych i rehabilitacyjnych, a przez swoją działalność miejsca pracy i podnoszenia kwalifikacji dla osób z III profilu bezrobocia. Nazwa instytucji związana jest z dysforią czyli stanem zaburzenia emocji, w którym błahe zdarzenia wywołują wyolbrzymioną reakcję złości, agresji i rozżalenia, a osoba w tym stanie nieustannie negatywnie ocenia swoją postawę, sytuację w której się znajduje i swoją przeszłość, pozostając rozdrażnioną, wybuchową i nie widząc wyjścia z sytuacji. Twórcy spółdzielni pragną swoją działalnością wychodzić naprzeciw potrzebom osób wykluczonych, zagubionych, oczekujących zarówno pomocnej dłoni, jak i wskazania drogi do pokonania trudności.

Głównym zadaniem, realizowanym obecnie przez Spółdzielnię Socjalną „Uciec Dysforii” jest świadczenie usług dla osób wymagających opieki oraz specjalistycznej rehabilitacji. Zadanie to zostało powierzone instytucji w toku rozstrzygnięcia konkursu ofert ogłoszonego przez Gminę Oborniki, która na zabezpieczenie możliwości jego realizacji przeznaczyła na bieżący rok ponad 500 tys. zł. Dotychczas zrealizowano ponad 40 tys. godzin usług opiekuńczych oraz prawie 10 tys. godzin rehabilitacji. Spółdzielnia rozszerza zakres swojej działalności o ofertę kierowaną na otwarty rynek usług, ale równolegle zabiega o możliwość realizacji innych zadań publicznych. Jednym z nich jest wydawanie żywności pozyskanej w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej, współfinansowanego z środków Unii Europejskiej, dla osób spełniających kryterium dochodowe lub bezdomnych. Od września do programu zakwalifikowano ponad 700 osób, które raz w miesiącu odbierają specjalnie przygotowaną „paczkę” żywności. Tylko w trakcie minionych trzech miesięcy do potrzebujących trafiło ponad 10 ton żywności o łącznej wartości 240 000,00 zł. Koszty realizacji zadania w kwocie 15 000,00 zł poniosła Gmina Oborniki, korzystając z środków zaoszczędzonych tą drogą z zasiłków celowych na zakup żywności. Warto podkreślić, że dzięki zaopatrzeniu w ramach akcji wydawania żywności tak wielu beneficjentów Programu, można było przeznaczyć produkty z tradycyjnej świątecznej zbiórki żywności dla osób, które dotychczas nie mogły z takiej pomocy skorzystać. Mowa o seniorach, których emerytura czy renta przekracza – często nieznacznie – kryterium dochodowe. W tym roku do takich osób starszych trafiło 117 paczek świątecznych przygotowanych dzięki zrozumieniu i zaangażowaniu mieszkańców.