Aktualności

Odszedł Franciszek Taberski

Odszedł Franciszek Taberski

W czwartkowe popołudnie pożegnaliśmy znanego niemal przez wszystkich Oborniczan, darzonego ogromnym szacunkiem i uznaniem historyka, nauczyciela i działacza społecznego – Franciszka Taberskiego.
Zapamiętamy go wszyscy jako nauczyciela, kombatanta, związkowca i działacza kulturalnego. Pan Franciszek Taberski urodził się w 1913 r. w Chorośnicy w powiecie Nowy Tomyśl. W 1934 r. podjął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kilkakrotnie przerywane poborami wojskowymi. W czasie II wojny światowej walczył z okupantem hitlerowskim jako żołnierz armii polskiej. Pierwsze nauczycielskie doświadczenie profesora Franciszka Taberskiego to nauka pisania i czytania, której profesor udzielał prostym żołnierzom w obozie Wezuwe koło Kolonii.
Praca nauczycielska pana Franciszka Taberskiego polegała nie tylko na nauczaniu ale przede wszystkim na wychowaniu, organizowaniu uroczystości kulturalnych, patriotycznych i religijnych na terenie obozu. Profesor pracował jako nauczyciel w obozie wysiedleńców w Milheim w Kolonii w okresie od maja 1945 r. do lipca 1946 r.
Po powrocie do kraju podejmuje pracę w inspektoracie szkolnym w Nowym Tomyślu a 1 września 1946 r. rozpoczyna pracę nauczyciela w Miejskim Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym w Nowym Tomyślu.
W 1950 r. roku rozpoczyna pracę w obornickim liceum. W 1951 r. spod jego skrzydeł wyszli pierwsi maturzyści. W 1955 r. obejmuje funkcje wicedyrektora liceum, którą pełni do 1975 r. Po przejściu na emeryturę w 1988 r. nie zaprzestał pracy nauczycielskiej.
Profesor Franciszek Taberski był również aktywnym działaczem społecznym. Przez 30 lat piastował funkcje radnego Rady Powiatowej, Rady Miejskiej i Gminnej Rady Narodowej w Obornikach.
Ściśle współpracował z biblioteką publiczną i współorganizował Izbę Regionalną w Bibliotece Publicznej w Obornikach. Jest współautorem książki „Dzieje Obornik”. W czasopiśmie ZNP redagował artykuły o osadnictwie na ziemi obornickiej. Był opiekunem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Na początku lat 90-ych profesor, jako niepodważalny autorytet, był powołany jako członek komisji egzaminacyjnych na Wydziale Historii UAM.  
Zasługi i ciężka praca profesora były dostrzegane i doceniane. Władze oświatowe wystawiały profesorowi wyróżniające oceny pracy. Profesor otrzymał nagrodę I stopnia  Ministra Oświaty, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej.
W 1972 r. Kurator Oświaty nadał panu Franciszkowi Taberskiemu zaszczytny tytuł Profesora Szkoły Średniej a w 1979 r. profesor został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Oświaty i Wychowania Wielkopolski. Otrzymał również medal Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.
21 kwietnia pożegnaliśmy wybitnego człowieka, niezwykle pracowitego, otwartego i życzliwego ludziom. Kogoś, kto wniósł do naszego życia nie tylko wspomnienia, ale wartości które zawsze będą w nas obecne. W czasie wieloletniej działalności społecznej zaskarbił sobie przyjaźń, szacunek i uznanie wśród lokalnej społeczności.
Ogromna rzesza osób, która żegna dziś naszego Drogiego Przyjaciela uzmysławia nam wszystkim, jak był wielkim, życzliwym i wspaniałym człowiekiem.
Takim będziemy go wspominać i taki pozostanie w naszej pamięci.