Aktualności

O wilku mowa…

O wilku mowa…

Wilk jest gatunkiem, o którym coraz częściej słyszymy z różnych stron naszego kraju. Występuje w Puszczy Noteckiej i w lasach Nadleśnictwa Oborniki. Wiele informacji krąży w obiegu na temat tego gatunku. Część z nich znajduje potwierdzenie w rzeczywistości, inne natomiast są wytworem ludzkiej fantazji. Jaka jest prawda o wilku, czy jest on gatunkiem zagrożonym w naszym kraju, czy powinniśmy na niego polować?

W kwietniu gościem Nadleśnictwa Oborniki był prof. dr hab. Henryk Okarma – członek Polskiej Akademii Nauk – autorytet w zakresie badań nad dużymi drapieżnikami (głównie wilk, ryś, niedźwiedź i żbik). Na stronie Nadleśnictwa Oborniki zamieszczono dzisiaj materiał filmowy ze spotkania, podczas którego Profesor odpowiedział na wiele pytań.

Wg informacji przekazanych przez prof. Okarmę aktualny stan populacji krajowej wilka wynosi około 1400 osobników. Potencjał rozrodczy i dostępność bazy żerowej pozwala szacować zdolność zwiększania liczebności nawet o 30% rocznie. Wilk lubi migrować. Przemieszcza się w watahach na dalekie odległości. W 2009 roku wilk Alan przebył przez Polskę ponad 1800 km! Wyraźnie podkreślono, że wilk jako gatunek chroniony nie jest w Polsce zagrożony wyginięciem. Profesor zaznaczył, że brakuje pomysłu na zarządzanie populacją wilka w naszym kraju. Istotnych informacji dostarczyłby również monitoring tego gatunku. Trudno przewidzieć jak dalej będzie rozwijać się populacja bez czynników ograniczających.

W wykładzie oprócz pracowników Nadleśnictwa, uczestniczyli licznie zaproszeni Goście, w tym przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu nadleśnictw, policji oraz straży pożarnej z Obornik i Szamotuł, władz lokalnych, nauki, lokalnej prasy oraz inni.

Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.