Aktualności

Nowe informacje z GOAPu

Nowe informacje z GOAPu

Prezydent Ryszard Grobelny, w imieniu Miasta Poznania oraz Mirosław Kruszyński i Adam Trawiński, reprezentujący Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” podpisali 2 kwietnia br. umowę o współpracy w zakresie zagospodarowania odpadów w instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Umowa gwarantuje przyjęcie i termiczne przekształcenie 210 tys. ton komunalnych odpadów zmieszanych pochodzących z obszaru Związku rocznie w ITPOK, którą Miasto Poznań zbuduje na podstawie umowy o partnerstwie publiczno – prywatnym. Na realizację tej inwestycji, która zrealizowana zostanie do 2016 r. Poznań uzyskał dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 w kwocie 352.000.000 zł. Intencją obu stron zawartej umowy jest, aby Związek miał zagwarantowany standard zagospodarowania odpadów z wykorzystaniem ITPOK wymagany przepisami prawa w całym okresie obowiązywania umowy.

 

Miasto Poznań i SITA Zielona Energia podpisały 8 kwietnia umowę na realizację i eksploatację termicznego zakładu przekształcania odpadów komunalnych. Jest to największa tego typu inwestycja w Polsce, która zostanie zrealizowana w ramach partnerstwa  publiczno-prywatnego. Obiekt na poznańskim Karolinie i ma być gotowy w drugiej połowie 2016 roku. Trafiać do niego będą odpady z obszaru Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”. Nowoczesna  spalarnia o wydajności 210 tys. ton odpadów rocznie zapewni spełnienie wymagań wynikających z polskiego i unijnego prawa i znacznie ograniczy ilość odpadów komunalnych kierowanych na składowiska. Oferta SITA Zielona Energia została wybrana w wyniku dwuletniej procedury przetargowej. Spółka, działająca na polskim rynku od 1992 r. zaprojektuje, sfinansuje i zbuduje, a następnie przez 25 lat będzie eksploatowała spalarnię. Łączny koszt jej budowy szacowany jest na około 725 milionów złotych.

 

Prace Zarządu koncentrowały się na ustaleniu wzorów dokumentów związanych z prowadzeniem przez Związek rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. W związku z planowanym ogłoszeniem przetargów na odbiór odpadów postanowiono zorganizować spotkania z wójtami i burmistrzami oraz przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych tworzących odrębne sektory, w sprawie konsultacji SIWZ. Członkowie Zarządu omówili przebieg postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę do Biura Zarządu sprzętu komputerowego i oprogramowania. Zarząd zapoznał się także z przygotowaniami do kampanii informacyjnej, która ze szczególnym nasileniem będzie prowadzona w maju i czerwcu oraz związanymi z tym kwestiami udzielania zamówień.

 

Podczas roboczych spotkań Przemysława Gonery, dyrektora Biura z burmistrzami i wójtami rozpatrywane są m in. przygotowania do otwarcia delegatur Związku w gminach oraz prowadzenia wspólnych działań informacyjno-promocyjnych. W ramach kampanii przewidywany jest udział Ekobusu w gminnych festynach odbywających się w maju.

 

Dużym zainteresowaniem cieszy się infolinia 61 624 22 22, na której można uzyskać informacje o nowych zasadach gospodarki odpadami.. Z analiz wynika, że bywają dni w których na infolinię dzwoni kilka tysięcy interesantów. Obsługujący ją pracownicy działów Edukacji i Promocji oraz Gospodarki Komunalnej starają się udzielić odpowiedzi wszystkim zainteresowanym. Dla usprawnienia obsługi mieszkańców podjęto rozmowy o współpracy z Biurem Informacji Teleinformatycznej Poznań* Kontakt.

Szczegółowe wiadomości o nowym systemie są także dostępne na stronie www.goap.org.pl , opublikowane zostały na łamach gazet i czasopism, m. in. w „Głosie Wielkopolskim” i „Gazecie Wyborczej” z 6-7 kwietnia br. Wiele uwagi zmianom w gospodarowaniu odpadami poświęca także radio i telewizja.