![Niezwykłe spotkanie w Obornikach](https://www.oborniki.pl/wp-content/uploads/2022/08/DSC_7885-884x317.jpg)
Niezwykłe spotkanie w Obornikach
W lipcowym wydaniu miesięcznika „Nasze Oborniki” ukazał się artykuł opracowany przez Zbigniewa Gajewskiego i Krzysztofa Nowackiego, poświęcony Bogdanowi Maślance. Wychowankowi Sparty, grającemu przez 10 lat w Pogoni Szczecin, który jako dwuletnie dziecko, w okresie okupacji przeżył wraz z matką obóz koncentracyjny w Konstatnynowie Łódzkim. W artykule tym wspomniana została także Marianna Grynia, której to książkę „Wypędzeni” czytał Bogdan Maślanka już jako dorosły mężczyzna, a która przypomniała mu wydarzenia z okresu II wojny światowej.
Niemiecki obóz koncentracyjny w Konstantynowie Łódzkim istniał do 5 stycznia 1940 r. do 16 sierpnia 1943 r. Było to miejsce w którym Niemcy dokonywali biologicznej eksterminacji całych polskich rodzin wywożonych z Wielkopolski. Bogdan Maślanka do obozu trafił wraz z matką, jego ojciec przebywał bowiem w tym czasie na robotach w Niemczech. Do obozu trafili w 1941 r. i tylko dzięki zaradności dziadka, który wykorzystując swoje kontakty oraz majątek załatwił z pazernymi na pieniądze Niemcami ich uwolnienie.
Marianna Grynia także była w tym obozie mając 12 lat. Ponad 50 lat swojego życia poświęciła na zbieranie materiałów do książki właśnie o obozozie w Konstantynowie Łódzkim. Dodatkowo w świadomości zarówno Polaków, jak i Niemców porusza kwestię przekwalifikowania obozu w Konstantynowie z kategorii obozu przejściowego na obóz koncentracyjny. Marianna Grynia stała też na czele Społecznego Komitetu ds. Budowy Pomnika Polskich Ofiar Obozu w Konstantynowie, którego odsłonięcie miało miejsce 22 maja 2010 r. W akcję budowy pomnika zaangażował się wówczas także ówczesny Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Arkadiusz Błochowiak.
Artykuł zamieszczony w „Naszych Obornikach” przeczytał Doktor Marek Daniel i okazało się, że połączenie kilku zbiegów okoliczności może doprowadzić do ciekawego i niezwykłego spotkania. Okazało się bowiem, że w piątek 26 sierpnia, Marianna Grynia będzie w Poznaniu, chcąc przekazać swoje materiały dotyczące obozu do Archiwum Państwowego w Poznaniu. Marek Daniel skontaktował się z Burmistrzem Obornik Tomaszem Szramą i zaproponował spotkanie w Obornikach z Marianna Grynią, Arkadiuszem Błochowiakiem, oraz bratem i siostrą Bogdana Maślanki. Tomasz Szrama bez wahania przystał na propozycję Marka Daniela.
Spotkanie w urzędzie było doskonałą okazją do wspomnień związanych z dziejami „kupieckiej rodziny” Maślanków od wielu pokoleń związanej z Obornikami. Marianna Grynia wspólnie z Arkadiuszem Błochowiakiem obdarowała Bibliotekę Publiczną w Obornikach, oraz uczestników spotkania swoimi trzema publikacjami poświęconymi tematyce obozu koncentracyjnego w Konstantynowie Łódzkim. Po spotkaniu w urzędzie, burmistrz Tomasz Szrama wspólnie z sekretarzem Krzysztofem Nowackim oprowadzili zaproszonych gości po Lasach Rożnowskich, opowiadając historię tragicznych wydarzeń i rozstrzelenia 12 tysięcy bezbronnych ofiar przez niemieckiego okupanta w roku 1939.
O takich miejscach jak obóz w Konstantynowie, oraz takich tragicznych jak Lasy Rożnowskie trzeba głośno mówić – stwierdziła na zakończenie spotkania Marianna Grynia. Dwie z przekazanych książek oczywiście dotrą do Szwecji, gdzie aktualnie mieszka Bogdan Maślanka.