
Nieodpłatna pomoc prawna
Starosta Obornicki informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 294) Powiat Obornicki realizuje od 1 stycznia 2016 r. zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej zlokalizowane są w Obornikach, Rogoźnie i Ryczywole.
Nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana:
w Starostwie Powiatowym w Obornikach, ul.11 Listopada 2A
poniedziałek od 13.00 do 17.00
od wtorku do piątku od 9.00 do 13.00
w Gminie Rogoźno, ul. Fabryczna 5
w poniedziałek od 14.00 do 18.00,
w środę od 14.00 do 18.00
w czwartek od 7.00 do 11.00
w Gminie Ryczywół, ul. Mickiewicza 14 ( Biblioteka Publiczna)
we wtorek od 14.00 do 18.00
i w piątek od 7.00 do 11.00
Osoby uprawnione do nieodpłatnej pomocy prawnej
- Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
- Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej składa osobie udzielającej nieodpłatną pomoc prawną, pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
- Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, przechowuje się w warunkach uniemożliwiających dostęp do niego osób trzecich.
- Administratorem danych osobowych zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, jest starosta.
- W celu umożliwienia kontroli prawidłowości udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego starosta przechowuje oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, przez trzy lata od końca roku kalendarzowego, w którym oświadczenie zostało sporządzone.
- Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela się osobie uprawnionej osobiście w Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
- Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się według kolejności zgłoszeń, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty telefonicznie pod numerem 61/2973102 lub 61/2973142 od poniedziałku do piątku w godzinach od. 7.00 do 14.50.
- Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz.1824), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
Zasady i zakres udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym, lub
- wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
- sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub nieodpłatną mediację, lub
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Kategorie spraw z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej
- Lokal mieszkalny
- Przestępstwa i wykroczenia
- Rodzina
- Dziedziczenie
- Opieka i kształcenie
- Własność rzeczy ruchomych i nieruchomych
- Świadczenia i zasiłki
- Zadłużenia
- Roszczenia i zobowiązania finansowe
- Zatrudnienie
- Zdrowie
- Urzędy i sądy
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.