Aktualności

Nasi rolnicy będą świętować w niedzielę

Nasi rolnicy będą świętować w niedzielę

Jarmark Dożynkowy, tradycyjny obrzęd i występy artystyczne grup folklorystycznych to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji . Już w najbliższą niedzielę, 9 września  w Ocieszynie odbędą się Dożynki Gminne -można się spodziewać miłych przeżyć i dobrej zabawy.
Święto Plonów rozpocznie się o godz. 13.30 barwnym korowodem, który przejdzie spod Kaplicy pw. św. Wawrzyńca na boisko przy remizie OSP. To właśnie w tym miejscu wszystko będzie się działo. O godzinie 14.00 odprawiona zostanie polowa msza święta.
Ocieszyn powita wszystkich gości mnóstwem niespodzianek. Po raz ósmy odbędzie się Jarmark Dożynkowy, w którym zaprezentują się sołectwa.  Na stoiskach będzie można skosztować produktów regionalnych czy obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę rolniczą. Na milusińskich czekać będą m.in. dmuchane zjeżdżalnie i przejażdżki bryczką.  
Dożynki to prastary obyczaj kończący żniwa. Wyraża radość i dziękczynienie za zebrane plony. Szczególną rolę podczas tej uroczystości odgrywają w niej starostowie dożynek, którzy są przedstawicielami rolników. W tym roku dożynkowi gospodarze to mieszkańcy Ocieszyna – Daniela Walkowska i Jan Nadolny.

Pani Daniela Walkowska od 25 lat wspólnie z mężem i synami prowadzi gospodarstwo rolne. Na 40 hektarach uprawiają zboża i rzepak. Prowadzą także hodowlę trzody chlewnej w cyklu otwartym. Pani Daniela to szczęśliwa mama dwójki synów: 24 letniego Romana i 21 letniego Jacka. Jak sama mówi lubi wieś i rolnictwo, chociaż praca na roli do łatwych nie należy. Pasją pani Danieli jest ogrodnictwo, a Jej specjalnością są pyszne wypieki.
Pan Jan Nadolny od 15 lat jest dumną i odpowiedzialną głową rodziny – to szczęśliwy mąż Magdaleny oraz ojciec trójki dzieci: Katarzyny, Justyny i Piotra. Swoje 40 hektarowe gospodarstwo, które odziedziczył po rodzicach prowadzi od 2005 roku. Pan Jan specjalizuje się w produkcji roślinnej
i zwierzęcej. Uprawia buraki cukrowe, rzepak i zboża. Jest również hodowcą bydła opasowego
i trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Pan Jan wykorzystuje fundusze unijne, dzięki którym zakupił nowoczesny sprzęt. Swój wolny czas poświęca aktywnej działalności w Radzie SKR i Radzie Sołeckiej.