LGD Kraina Trzech Rzek: aktywizacja-inwestycje-rozwój
Rok 2024 jest wyjątkowy, ponieważ świętujemy 20-lecie Wielkopolski w Unii Europejskiej.
Przez ostatnie dwie dekady nasz region zyskał nie tylko na atrakcyjności turystycznej, ale także na poprawie jakości życia mieszkańców. Projekty wspierane przez Unię Europejską przyczyniły się do rozwoju infrastruktury, ochrony środowiska oraz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. LGD zamyka ten okres z 39 nowymi firmami, 32 projektami na rozwój działalności gospodarczej i aż 65 nowymi miejscami pracy, nowymi świetlicami i miejscami rekreacji.
3 stycznia podpisaliśmy umowę na wsparcie nowej Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez Społeczność. Wartość umowy przekracza 4,5 miliona Euro i umożliwi ogłaszanie naborów z trzech funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFROW), Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
W październiku ogłosiliśmy nabory w ramach EFRR na projekty związane
z rozwojem infrastruktury kultury oraz EFS+ na przedsięwzięcia: „Otwarta na Młodych, tętniąca życiem świetlica wiejska” oraz „ATUT – Aktywny, Towarzyski, Utalentowany, Twórczy Senior w Krainie Trzech Rzek”, na projekty wspierające instytucje kultury oraz aktywizujące Seniorów i Młodzież.
Wnioski będą oceniane przez Radę LGD, która składa się z 15 osób reprezentujących wszystkie gminy członkowskie i trzy sektory: publiczny, gospodarczy i społeczny.
W dniach 4-5 listopada członkowie Rady zostali przeszkoleni z zasad realizowania projektów w ramach ogłoszonych naborów. Oborniki w Radzie LGD reprezentują: Beata Nowak, Agnieszka Smarsz, Iwona Spychała i Jakub Stawujak.
Koniec roku to również zakończenie tegorocznej edycji programu „Działaj Lokalnie” PAFW. Sześć podmiotów z gminy Oborniki zrealizowało projekty: „Edukacja dla Ziemi: Ekologiczne przebudzenie wsi” to inicjatywa KGW Bogdanowo. Zorganizowano trzy spotkania o tematyce związanej z ekologią, pszczelarstwem i zdrowym stylem życia.
Niezapomniane spotkania kobiet rzemiosła z ekspertkami z różnych dziedzin przeprowadził Cech Rzemiosł Różnych w Obornikach, realizując projekt „Kobieca strona rzemiosła”.
Warsztaty kulinarne i festyn dla mieszkańców Ocieszyna i okolic jako projekt „Ocalić od zapomnienia – kuchenne (r)ewolucje” realizowało KGW Ocieszyn.
„Dla każdego coś fajnego, potrafimy zrobić coś z niczego” to inicjatywa KGW w Uścikówcu, w ramach której przeprowadzono tematyczne szkolenia i zajęcia dla mieszkańców.
Zagospodarowanie terenu wokół świetlicy wiejskiej, seanse filmowe, warsztaty dla dzieci i wiejskie Mikołajki w ramach swojego projektu zorganizowało KGW w Wymysłowie.
Natomiast KGW w Żernikach “Żerniczanki” w ramach projektu „Żerniki – razem ekologicznie” przeprowadziło im in. cykl spotkań o tematyce ekologicznej.
W nadchodzącym roku 2025 LGD Kraina Trzech Rzek planuje ogłaszać nabory na podejmowanie działalności gospodarczej oraz rozwijanie istniejących firm. Zaplanowano również wsparcie dla infrastruktury publicznej oraz Liderów lokalnych społeczności.
Rok 2024 był pełen wyzwań i sukcesów, a nasze Stowarzyszenie, dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, mogło realizować wiele przedsięwzięć i stawiać sobie ambitne cele na 2025 rok.