Aktualności

Dziś Miedzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Dziś Miedzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Ustanowiony został 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Jego głównym celem jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego oraz prezentowanie zabytków.
Nasza gmina dzięki swej wielowiekowej historii może poszczycić się wieloma dobrami kultury. W Obornikach zachował się średniowieczny układ przestrzenny starego miasta, z biegiem ulic prowadzących do Rynku, w kierunku przeprawy przez Wartę. Rynek utworzony został po lokacji miasta. Do dziś zachował swoją wielkość, pierwotny kształt i turbinowy układ ulic, wychodzących po dwie z każdego narożnika. Z dawnej parterowej zabudowy zachował się dom nr 8 z połowy XIX w., południowej pierzei pięć kamienic secesyjnych z pocz. XX w., dwukondygnacyjnych, z dekoracją elewacji frontowych i częściowo zachowanymi attykami.

Pośród zabytków w naszej gminie na szczególna uwagę zasługują:

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Najstarszy zabytek Obornik wzniesiony na przełomie XV i XVI w, w północno-zachodniej pierzei rynku. Przebudowany: po zniszczeniach w 1656r., po 1757r., oraz w latach 1815 – 1829 po pożarze miasta w 1814r.
W późnobarokowym ołtarzu z połowy XVIII w. znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVIII/XIX w. Wewnątrz kościoła i zakrystii znajduje się m.in. płaskorzeźba wczesnobarokowa Matki Boskiej Różańcowej, krucyfiks z XVII w. oraz kielichy z XVII w.

Kościół pw. Św. Józefa – neogotycki kościół wniesiony na przełomie XIX i XX w. dla gminy ewangelickiej. Strzelista wieża, zburzona w czasie walk o Oborniki w 1945 r., odbudowana została w 2000 r.

Kościół pw. św. Krzyża – odbudowany w 1766 r. Jednonawowy, z węższym prezbiterium i dobudowaną do niego zakrystią. Wyposażenie późnobarokowe i rokokowe w większości z okresu budowy kościoła.

Kościół pw. św. Bartłomieja w Objezierzu – wybudowany na przełomie XII i XIII w., wielokrotnie rozbudowywany, ma wiele elementów romańskich, późnogotyckich i późnobarokowych. Podbudowa nawy i wieży kościelnej wykonana jest z ciosów granitowych.

Zespół pałacowo-parkowy w Objezierzu – wczesnoklasycystyczny pałac Węgorzewskich, wybudowany w latach 1786-1788, według adoptowanego projektu Pałacu w Siernikach architekta królewskiego Jana Christiana Kamzetera . W latach 1905-1906 dobudowano skrzydła. Tablice na ścianie zewnętrznej upamiętniają pobyty Adama Mickiewicza i J.I.Kraszewskiego. Wokół pałacu założono park krajobrazowy o powierzchni 8,5 ha z pomnikowymi drzewami i kopcem usypanym ku czci T. Kościuszki. Wieś Objezierze w końcu XVIII i w XIX w. stanowiła ośrodek polskiego życia kulturalnego i narodowego, upamiętniona przez A. Mickiewicza w „Panu Tadeuszu”. W Objezierzu gościli: Mickiewicz, Kraszewski, Niemcewicz, Odyniec, Syrokomla, Garczyński.

Kościół pw. św. Katarzyny w Rożnowie – wybudowany w XVIII w. Wyposażenie wnętrza barokowe. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się grób brata Adama Mickiewicza –Franciszka.

Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Łukowie – wybudowany w roku 1780, w całości drewniany, kryty gontem, o rokokowym wyposażeniu wnętrza, z obrazem W. Graffa „Sztuka umierania”. W Łukowie znajduje się również zaniedbany, wybudowany na początku XIX w.  pałac, w którym na przełomie 1831/32 r. gościł Adam Mickiewicz.

Pałac w Wargowie – wybudowany 1889 roku, z inicjatywy Teodora Żółtowskiego. Forma pałacu nawiązuje do epoki baroku, o czym świadczy chociażby hełm wieży przypominający zwieńczenia barokowych kościołów. Architekt pałacu stał się prekursorem tak zwanego stylu krajowego, który stał się popularny dwadzieścia lat później. Pałac został wyremontowany w latach 90. przez dawnych właścicieli posiadłości.

Pałac w Bąblinie – wybudowany w połowie XIX w

Kościół pw. Św. Mikołaja w Maniewie – wzniesiony w 1876 r., murowany.

Kaplica p.w. Św. Wawrzyńca w Ocieszynie – murowana, wzniesiona w II połowie XIX w