Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia  obchodzimy w naszym kraju Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.  Święto to ustanowiono 14 listopada 2007 roku, w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD, na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku.

13 kwietnia 1943 roku Niemcy upublicznili informację o odnalezieniu na terenie ZSRR masowych mogił pomordowanych żołnierzy Wojska Polskiego. W tych tragicznych dla historii Polski wydarzeniach uczestniczyli też mieszkańcy gminy Oborniki. Ich nazwiska udało się ustalić panu Romanowi Gierce na podstawie Listy Katyńskiej, opracowanej przez Adama Moszyńskiego. Zamordowani oborniczanie to policjanci, lekarze, oraz wojskowi: Antoni Nowaczyk, Antoni Kruszka, Antoni Dobrowolski, Walenty Jankowski i Stefan Żółtowski.

Na obornickim cmentarzu spoczywają również zamordowani przez bolszewików w Charkowie w 1940 roku: Wincenty Pietrykowski i Ksawery Jankowski.

Aby pamięć o tych wydarzeniach nie zginęła, należy ją przekazywać kolejnym pokoleniom. Udowadniają to uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego, którzy od 2008 roku współpracują ze Stowarzyszeniem Współpracy ze Wschodem Memoramus. W ramach tego współdziałania co roku uczniowie LO biorą udział w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku oraz w Marszu Pamięci Stacja Gniezdowo – Las Katyński w Katyniu.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej złożeniem kwiatów na grobach poległych oborniczan uczcili Burmistrz Tomasz Szrama, Starosta Adam Olejnik oraz Wicestarosta Andrzej Okpisz.