Aktualności

Dożynki Gminne w Lulinie już w najbliższą sobotę

Dożynki Gminne w Lulinie już w najbliższą sobotę

Tegoroczne Święto Plonów odbędzie się w sobotę, 2 września w Lulinie.

Szanowni Państwo, przed nami Dożynki Gminne 2023. Po kilku latach przerwy powracamy do tego pięknego, ludowego zwyczaju, będącego okazją, aby wspólnie z obornickimi gospodarzami z cieszyć się z pomyślnego zakończenia żniw. Nie zabraknie tradycyjnego obrzędu, barwnych wieńców dożynkowych oraz akcentów muzycznych, w wykonaniu Obornickiej Orkiestry Dętej i lokalnych zespołów folklorystycznych – Rożnowian i Maniewiaków. Na scenie zaprezentuje się też rodzimy zespół Recydywa, który przedstawi znane i kochane przeboje. Na finał będzie i czas na zabawę w rytmach tanecznych. O pyszności zadbają zaś Panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Zapraszam do Lulina!

Burmistrz Obornik  Tomasz Szrama

 

O Lulinie słów kilka…

Lulin to miejscowość leżąca w południowo-zachodniej części gminy Oborniki. We wsi dominuje zwarta zabudowa zagrodowa, zlokalizowana wzdłuż drogi powiatowej. Znajduje się tu także zabytkowy park, obok którego mieszczą się budynki dawnego PGR. Lulin ma świetlicę wiejską, rozbudowaną i wyremontowaną w 2012 roku oraz pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej. To nie przypadek, że to właśnie tutaj odbywają się gminne dożynki. Większość powierzchni sołectwa zajmują bowiem żyzne grunty orne o wysokich klasach ziemi. W północno-zachodniej części sołectwa znajdziemy dwa niewielkie kompleksy leśne. W miejscowości zameldowanych jest 358 osób. Przeważają panowie, których jest 193. Kobiet – 165. Najstarsza mieszkanka miejscowości, pani Helena obchodziła w tym roku swoje 90. urodziny. Na czele wsi niezmiennie od 2011 roku również stoi kobieta – Agnieszka Mucha, wspierane przez prężną radę sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich.

Z kart historii…

Lulin jest jedną z najstarszych miejscowości w Gminie Oborniki. Pierwsze źródłowe wzmianki o niej pochodzą z roku 1284 jako o miejscowości Lulino. Pierwotnie był osadą książęcą, natomiast w tymże 1284 roku książę Przemysł przyznał go wojewodzie krakowskiemu Żegocie w nagrodę za wierną służbę. Na przełomie XIV i XV wieku należał do rodziny Lulińskich. Wieś była już wówczas podzielona na Lulino Wielkie i Lulino Małe (Lulinek w gminie Szamutuły). Od połowy XVI wieku Lulin stał się własnością rodziny Roztworowskich. To prawdopodobnie ta rodzina wybudowała pierwszy dwór i folwark we wsi. Po potopie szwedzkim właścicielami wsi byli państwo Przyjemscy. W XVIII wieku właściciele często się zmieniali. W 1840 roku przez małżeństwo Lulin przypadł rodzinie Turnów, w których rękach pozostał do 1946 roku, kiedy to został przejęty przez państwo i rozparcelowany.

W 1885 roku Lulin liczył 270 mieszkańców w 18 domach. Znajdował się tu dom leśnika, młyn, cegielnia oraz gorzelnia parowa. W 1931 roku wieś liczyła 404 mieszkańców osiadłych w 19 domach. Miała w tym czasie także działający młyn i gorzelnię. Do dziś we wsi znajduje się dwór parterowy i park z przełomu XIX i XX wieku.

Starostowie dożynkowi

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą starościna i starosta dożynkowi, którzy tego dnia są przedstawicielami wszystkich rolników, dziękujących za obfitość pól i sadów.  Tę zaszczytną funkcję podczas tegorocznego święta plonów objęli Henryka Gronek oraz Włodzimierz Walczak.

Włodzimierz Walczak – związany z rolnictwem od kołyski. W Lulinie ziemię uprawia od 2017 roku, a mieszkańcem wsi został w 2019 roku. Obecnie posiada 217 hektarów ziemi, a w dzierżawie ma 45 hektarów. Gospodarstwo nastawione głównie na produkcję roślinną. W pracach rolnych pomaga mu syn. Człowiek bardzo solidny i pracowity.

Henryka Gronek – mieszkanka Lulina, od 12 lat jest członkinią Rady Sołeckiej. Osoba, która zawsze bardzo chętnie angażuje się w każdej pracy na rzecz sołectwa. Prywatnie bardzo lubi zajmować się roślinami.