Aktualności

Udane Dożynki w Lulinie

Udane Dożynki w Lulinie

Lulin. Niewielka rolnicza wieś na skraju gminy Oborniki ściągnęła w minioną sobotę, 2 września prawdziwe tłumy, a to za sprawą organizowanych tam Dożynek Gminnych.

Podczas uroczystości, dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców z sołtys Agnieszką Muchą na czele i doskonałej współpracy z Obornickim Ośrodkiem Kultury oraz Biurem Promocji i Sportu wszystko dopięte było na ostatni guzik. Gości witała przepięknie wystrojona wieś, życzliwi gospodarze i znakomita, słoneczna pogoda.

Święto Plonów rozpoczęła msza święta w kościele mieszczącym się na początku wsi, po której delegacje wieńcowe aż 31 sołectw naszej gminy przemaszerowały w akompaniamencie Obornickiej Orkiestry Dętej na teren przy świetlicy. Część artystyczną rozpoczął tradycyjny obrzęd w wykonaniu naszych zespołów folklorystycznych – Maniewiaków i Rożnowian. W humorystycznym scenariuszu przygotowanym i wyreżyserowanym przez Alinę Reich nie brakowało odniesień do tradycji, ale i nawiązań do współczesnych rolniczych utrapień. Na czele obrzędowych uroczystości stanęli tradycyjnie Starostowie Dożynkowi, mieszkańcy Lulina – Henryka Gronek i Włodzimierz Walczak.  

Gości, wśród których znaleźli się senator Jan Filip Libicki, posłowie Krzysztof Paszyk i Jakub Rutnicki, wojewoda Michał Zieliński, starosta Powiatu Obornickiego Zofia Kotecka, delegacje z zaprzyjaźnionych samorządów, radni, sołtysi i liczni mieszkańcy, tradycyjnie przywitał gospodarz uroczystości Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. Wspomniał on o pięknej historii Lulina, który jest jedną z najstarszych miejscowości naszej gminy. Mówił też o trudnej rolniczej pracy i aktywnych mieszkańcach, stanowiących wzór do naśladowania.

Nie byłoby dożynek, bez pysznych, lokalnych smakołyków. O nie zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z Kowalewka, Górki, Nieczajny, Kiszewka, Uścikówca, Uścikowa, Dąbrówki Leśnej, Ocieszyna oraz rzecz jasna z Lulina. Nie mniej ciekawie było na dożynkowej scenie. Na początek wystąpili Maniewiacy, Rożnowianie i Obornicka Orkiestra Dęta. Na scenie wystąpił też Mateusz Dąbkiewicz, który zaprezentował program recytatorski.

W taneczny nastrój gości wprowadził występ zespołu Recydywa, w składzie: Martyna Pyssa, Sandra Kamińska, Kinga Kuczek, Sara Frankiewicz, Dajana Runowska-Korbal, Joanna Zaborowska, Wiktoria Kieljan, Łucja Dobrogowska, Agata Niedzielska, Daniel Dobiegała, Marcin Kempiński, Gabrysia Borowiak – perkusjonalia, Jeremiasz Baum – perkusja, Robert Baum – bass, Marcin Kempiński – gitara, Marek Karolczak – gitara, Karol Bzdręga – klawisze. Zaprezentowali oni największe przeboje królowej biesiady – Maryli Rodowicz. Na finał, na najwytrwalszych czekała zaś zabawa taneczna.