Aktualności

Gmina Oborniki oczyma archeologów

Gmina Oborniki oczyma archeologów

W 1994 roku rozpoczęto budowę gazociągu tranzytowego. Jego fragment, przecinający Polskę, przebiega między innymi przez Kowalewko. Ta ogromna inwestycja stworzyła poważne zagrożenie dla licznych stanowisk archeologicznych. Aby je uratować przeprowadzono badania wykopaliskowe ważniejszych z nich. Niewątpliwie najcenniejszym obiektem okazało się – nieznane dotąd – cmentarzysko z początków naszej ery w Kowalewku. O tych niezwykłych odkryciach z lat 90. opowiadał podczas wczorajszej konferencji w Bibliotece Publicznej Tomasz Skorupka z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Ciekawą prezentację podczas środowego spotkania, zatytułowanego „Archeologia w gminie Oborniki” zaprezentowała również Kamila Dolata-Goszcz. Archeolożka pochodząca z Obornik przedstawiła prelekcję „Oborniki w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu”. Wyjaśniała także wagę świadomości w zakresie dziedzictwa narodowego, podkreślając konsekwencje bezprawnego naruszania stanowisk.

Natomiast nieznane fakty dotyczące Radzimia przedstawił Andrzej Kowalczyk z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, na co dzień pracujący w Pracowni Radzim, przy Izbie Regionalnej w Murowanej Goślinie. Jego prezentację uzupełniała Jadwiga Majchrzak-Zagrodnik, która opowiedziała o organizowanym rokrocznie, w ostatnią majową sobotę, Rajdzie Radzim.

Po każdej z prelekcji wykładowcy odpowiadali na pytania gości, zachęcając do zgłębiania wiedzy, dotyczącej dziedzictwa naszego regionu. Spotkanie to, było kolejnym z cyklu „Muzeum dla regionu, region w muzeum”. Następne planowane jest już w kwietniu.