Aktualności

Akcja: Powstanie

Akcja: Powstanie

Projekt zakłada gromadzenie, digitalizację, archiwizację i udostępnienie (www.cyryl.poznan.pl + czasowa wystawa wielkoformatowych wydruków zdjęć i dokumentów + opcja: stworzenie stałej wystawy u jednego z partnerów projektu) obiektów związanych z powstaniem wielkopolskim w setną rocznice jego wybuchu.

Okrągła rocznica powstania jest prawdopodobnie jednym z ostatnich, jeżeli nie ostatnim momentem na przeprowadzenie tego typu akcji. Projekt ma na celu wydobycie z archiwów rodzinnych i instytucjonalnych wszelkiego rodzaju pamiątek dotyczących powstania wielkopolskiego, jego genezy, przebiegu, uczestników i następstw.

Nie ma ograniczeń w rodzaju gromadzonych obiektów, mogą to być: zdjęcia, negatywy; dokumenty rękopiśmienne i drukowane, legitymacje, szkice, rysunki, plany, mapy, przedmioty codziennego użytku, elementy wyposażenia wojskowego itp.

Żeby tego dokonać Miasto Poznań wespół z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego ogłosiły wielką akcję społeczną gromadzenia do tej pory nie udostępnianych publicznie pamiątek powstańczych: zdjęć, negatywów, listów, druków ulotnych, legitymacji, szkiców, rysunków, planów, pocztówek, map, przedmiotów codziennego użytku czy elementów wyposażenia wojskowego. Właściciele powstańczych pamiątek wcale nie muszą się ich pozbywać.

Wystarczy, że do końca maja przyniosą je do jednego z punktów zbiórki w 12 miastach Wielkopolski (lub przyślą mailem skan obiektu wraz z wypełnioną kartą przystąpienia do akcji na adres pawel.michalak@cyryl.poznan.pl ) oraz zgodzą się na wykonanie ich elektronicznej wersji i publiczną prezentację. Skany pamiątek zostaną przekazane pod obrady jury, które posiadaczy najwartościowszych obiektów nagrodzi nagrodami pieniężnymi, przede wszystkim za to, że pieczołowicie je przechowali i ocalili od utraty.

W następnym etapie akcji wszystkie zakwalifikowane do konkursu pamiątki zostaną opisane i w formie wirtualnej kolekcji opublikowane na portalu cyryl.poznan.pl. Ale to nie koniec – obiekty nagrodzone i wyróżnione zostaną pokazane na wystawie w Poznaniu (w grudniu 2018 roku), a w 2019 roku w pozostałych 11 miastach, które w akcji wzięły udział. Może się jednak zdarzyć i tak, że właściciel zdjęcia, dokumentu czy listu będzie chciał je przekazać do muzeum czy archiwum. Będzie miał taką możliwość, składając na miejscu odpowiednią deklarację. Warto w tej akcji wziąć udział, chociażby dlatego, aby w wirtualnym i rzeczywistym świecie opowiedzieć o pradziadku lub dziadku powstańcu. Jesteśmy im to winni.

W Obornikach zbiórkę materiałów przeprowadza Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, a osobą odpowiedzialną jest Andrzej Gintrowicz, tel. 061 296 02 65, adres e-mail: gintrowicz.biblioteka@gmail.com.

Zdjęcia, dokumenty bądź inne pamiątki można dostarczyć we wszystkie poniedziałki (do 28 maja), w godzinach od 10:00 do 17:00.

Karta_Zgloszenia_-_Akcja_Powstanie

Regulamin_Akcji_Powstanie

Terminarz_zbiorki_-_Akcja_Powstanie

Więcej informacji