Aktualności

41 lat temu wprowadzono stan wojenny – pamiętamy o walczących o naszą wolność

41 lat temu wprowadzono stan wojenny – pamiętamy o walczących o naszą wolność

13 grudnia 1981 r. komunistyczne władze Polski na mocy uchwały rady państwa wprowadziły stan wojenny. Miał on posłużyć  ówczesnej władzy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej do rozprawienia się z rosnącą w siłę od 1980 roku „Solidarnością” Już w nocy 70 tysięcy funkcjonariuszy ZOMO rozpoczęło aresztowania działaczy związku.

Lata osiemdziesiąte również w Obornikach miały swoich bohaterów, tych bardziej znanych, jak i tym szarych działaczy, o których dziś historia trochę zapomniała. Wydarzenia w kraju w 1980 roku przyczyniły się do powstania silnych związków także na terenie naszego miasta. Komitety Solidarności tworzyły się w wielu zakładach pracy w tym m.in. tych największych jak Fabryki Mebli, Kombinat Metalplast, czy Zakłady Mięsne. Pod koniec 1980 roku utworzono w mieście Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ Solidarność Miasta i Gminy Oborniki przy Kombinacie Metalplast. Adres Komitetu znajdował się jednak w prywatnym mieszkaniu jego przewodniczącego nieżyjącego już Zbigniewa Piaseckiego przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 56. Zastępcą Piaseckiego został działacz Solidarności z Zakładów Mięsnych – Błażej Stasiak. Silna grupa związkowa zawiązała się także już we wrześniu 1980 roku w Fabryce Mebli, a jej liderem został Julian Kubiak.  Komitet Koordynacyjny wspomagał w działaniach małe komitety zakładowe oraz struktury wiejskie. Jedną z akcji przygotowaną przez działaczy był m.in. list wysłany do I Sekretarza PZPR w Obornikach z propozycją przekazania Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR na potrzeby przedszkolne.

Z inicjatywy działaczy „Solidarności” oraz miejscowego kleru 27 czerwca 1981 roku na Rynku w Obornikach, odbyła się pierwsza msza patriotyczna., odprawiona przez ojca Czesława Białka. Tuż obok podwyższenia na którym odprawiono msze ustawiono dużą tablicę na której widniało pięć haseł: : „1. Jesteśmy Polakami 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci 3. Polak Polakowi bratem   4. Co dzień Polak narodowi służy 5. Polska matką – nie wolno o matce mówić źle”.

Tuż po wprowadzeniu stano wojennego  milicja obywatelska zabrała z domu Zbigniewa Piaseckiego i Juliana Kubiaka. Zostali oni internowani, a w więzieniu spędzili ponad pół roku. Dzień później zatrzymany w Fabryce Mebli został także Ryszard Batko, który zbierał środki na rzecz internowanego dzień wcześniej Juliana Kubiaka.  Pozostali działacze „Solidarności” z tego okresu wspierali swoich internowanych kolegów jak tylko mogli. Za pomocą rodzin przekazywano różnego rodzaju podarunki, w tym tak symboliczne jak np. różaniec przywieziony z  Jasnej Góry.  Mieszkańcy Obornik wspierali wszystkich więźniów politycznych kupując symboliczne kalendarze czy cegiełki. 

Dziś, 41 lat później by uczcić pamięć wielkiego ruchu Solidarności i wspomnieć bohaterów, którzy mieli odwagę przeciwstawić się komunistycznym władzom Burmistrz Obornik Tomasz Szrama wraz ze Starostą Powiatu Obornickiego Zofią Kotecką złożyli kwiaty pod pomnikiem Solidarności, na ulicach zawisły zaś biało-czerwone flagi.