Aktualności

Oborniczanie świętowali 11 Listopada

Oborniczanie świętowali 11 Listopada

Narodowe Święto Niepodległości oborniczanie świętowali bardzo uroczyście. Były biegi, apel, uroczystości towarzyszące, i jak na Wielkopolskę przystało, świętomarcińskie rogale.

Oficjalne uroczystości z okazji 11 Listopada odbyły się w Parku Niepodległości. Wzięły w nich udział władze samorządowe, mundurowi, licznie organizacje społeczne, polityczne, szkoły, stowarzyszenia i kluby. Nie zabrakło też silnej reprezentacji harcerzy i Obornickiej Orkiestry Dętej.

Zaproszone delegacje przywitał Burmistrz Obornik, który w swym przemówieniu odniósł się do ogromnych zmian jakie nastąpiły w Polakach, w kwestii postrzegania patriotyzmu – Ojczysta ziemia zachwyca swym przyrodniczym pięknem, bogactwem kultury, a o tragicznych losach historii przypominają już tylko pomniki, nowoczesne muzea, uroczystości jak ta dzisiejsza, gdzie młodzieży tłumaczono czym niegdyś był patriotyzm. Nikt nie wyobraża sobie, że w drugiej dekadzie XXI wieku, w Europie ktoś jeszcze musiałby oddać życia za Ojczyznę. Świat zmienił się jednak diametralnie 24 lutego 2022 roku, gdy owładnięta zbrodniczą propagandą Rosja napada na Ukrainę. Tocząca się tuż za naszą granicą wojna, rozpala serca Polaków, które na tragedię sąsiadów reagują niespotykaną w historii świata otwartością. Tak! To nasz narodowy duch, rozbudza wspomnienia o tragicznych losach Ojczyzny, to on jednoczy w pomocy uchodźcom, to on wspiera walczącą Ukrainę. Polska, choć wciąż rozdarta w politycznych sporach, łączy się pod wspólną biało-czerwoną flagą, ukazując w tej jedności swą potęgę, niezmierzone możliwości jakie daje nam współpraca.

Po złożeniu biało-czerwonych róż pod pomnikiem wszystkie delegacje zaproszono na tradycyjne rogale.

Tego dnia oborniccy duszpasterze z księdzem Zbigniewem Urnym na czele zaprosili na mszę w intencji Ojczyzny do kościoła Miłosierdzia Bożego. Po mszy św. z inicjatywy Adama Borowicza poświęcony został pomnik – tablica upamiętniająca Mieszkańców Obornik Ofiar II Wojny Światowej (1939 – 1945), którzy polegli na polu bitwy, którzy zostali rozstrzelani w egzekucjach niemieckich, sowieckich, zamordowani w niemieckich aresztach karnych, w więzieniach i w obozach koncentracyjnych.