
7.03.2025 r.
Zdjęcie główne to drużyna MKS Sparta Oborniki zimą roku 1996 r. Stoją od lewej: Tomasz Ott, Wojciech Spadło, Dariusz Nowak, Przemysław Matuszak, Grzegorz Kijek, Krzysztof Jaroszyk, Jarosław Fiałkowski, Rafał Różański, Jarosław Białachowski. Drugi rząd od lewej: stoi trener Jarosław Szuba. Klęczą od lewej: Jacek Węzik, Rafał Jeneralczyk, Robert Czarnota, Mariusz Matuszak, Przemysław Szymański, Robert Dębowiak, Damian Józefiak.
- 7 marca 1937 r. w Sali Klosego odbyło się zebranie miesięczne Powiatowego Koła Inwalidów Wojennych RP w Obornikach.
- 7 marca 1937 r. w Sali Klose odbył się koncert Koła śpiewaczego Dźwięk. Koncert rozpoczął się o godz. 20.15, a przed sprzedaż biletów prowadziła Drukarnia i Księgarnia Szkolna R. Maniszewski, ul. Marszałka Piłsudskiego 1. Ceny miejsc: I – 1,50, II – 1,0 III – 1,50 zł, Wstęp na salę kosztował 50 zł.
- 7 marca 1937 r. w Sali Narożyńskiego odbyło się Roczne Walne Zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej w Obornikach. Na zebranie uroczyście zapraszali prezes Knopiński i Sekretarz Chojnacki
- 7 marca 1937 r. obornickie koło Przysposobienia Wojskowego zaprosiło na mecz bokserski poznańskie koło Przysposobienia Obronnego. Mecz bokserski rozpoczął się w Sali Bractwa Kurkowego o godzinie 17.00. Oborniczanie wygrali ten pojedynek 11:5. Swoje walki wygrywali z Obornik: Kaczmarek Maćkowiak I, Rzeski ( z powodu 2 kg nadwagi przeciwnika z którym przegrał w walce), Maćkowiak II, Zieliński – pseudonim „Piłat”
- 7 marca 1938 r. we Bogdanowie rozpoczął się kurs serowarstwa zorganizowany przez miejscowe Kółko Włościanek. Kurs poprowadziła instruktorka Filipowiczówna, która zaznajomiła kursantki z 12 rodzajami serów. Lokalu pod kurs użyczyła sołtysowa Potrawiakowa. W kursie wzięły udział 22 członkinie.
- 7 marca 1991 r. odbył się w lokalu Stronnictwa Demokratycznego przy ul. Sądowej pierwszy Rejonowy Zjazd Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej w Obornikach.
- 7 marca 1993 r. piłkarze ręczni Sparty Oborniki mieli pojechać na mecz ligowy do Wągrowca i zmierzyć się z miejscową Nielbą. Zarząd MZKS Sparta Oborniki wystosował pismo do KS Nielba i OZPR w Poznaniu z prośbą o przełożenie meczu motywowaną kontuzjami oraz wyjazdami służbowymi 9 Jacek Okpisz i Tomasz Konitz byli w Olsztynie na turnieju szkolnym. Niestety odpowiedź nie przyszła ani ze strony Nielby, ani OZPR i mecz zakończył się walkowerem. Nielba broniąca się wówczas przed spadkiem obawiała się Sparty, który wcześniej ograła na wyjeździe Energetyka Poznań, jak relacjonował w Gazecie Obornickiej Waldemar Cyranek, cel uświęcił środki.
- 7 marca 1993 r. zakończył się w Olsztynie turniej piłki ręcznej chłopców w którym udział wzięły drużyny SP3 i SP4. W finale drużyna SP 4 uległa gospodarzom z Olsztyna 16:11. Drużynę Sp3 prowadził Tomasz Konitz, a SP4 Jacek Okpisz.
-
7 marca 2009 r. piłkarki ręczne Sparty Oborniki pokonując na wyjeździe AZS AWF Warszawa 33:15 zapewniły sobie utrzymanie w I lidze. Mecz w Warszawie miał ogromne znaczenie dla obu zespołów, akademiczki bowiem miały jeszcze teoretyczne szanse na utrzymanie, a oborniczanki potrzebowały zwycięstwa aby być pewnym utrzymania. Presja jaka ciążyła na obu zespołów była widoczna na boisku, szczególnie w I połowie meczu. Akademiczki od początku wyłączyły z gry najskuteczniejszą oborniczankę Joannę Gładecką, co zaowocowała dość chaotyczną grą całej drużyny. Szczypiornistki z Obornik jednak znalazły sposób na akademiczki i do pierwszej połowie prowadziły 12:8. Druga połowa to już zdecydowana przewaga podopiecznych Tomasza Konitza, a kluczem do sukcesu okazała się skuteczna gra w obronie i skuteczne kontrataki spowodowały, że Sparta odniosła cenne zwycięstwo. AZS AWF Warszawa – SKF Sparta Oborniki 15:33 (8:12)
Sparta: Piętowska, Walkowiak 6, Niedzielska 10, Narożna 1, Cieśla 10, Przybysz, Olenderek, Gładecka 3, Jarysz 1, Mieńko 2, Ratajczak.
- 7 marca 2009 r. w Obornickim Ośrodku Kultury odbył się kolejny Babski Wieczór przygotowany przez Elżbietę Brodzińską. Tym razem zainteresowanie pań było tak duże że impreza podzielona została na dwa dni piątek 6 i sobotę 7 marca
- 7 oraz 8 marca 2015 r. w Łodzi ponad tysiąc zawodników z kilkunastu krajów z Europy i Afryki, rywalizowało podczas XI WORD CUP HARASU CUP. Wśród nich byli także trenowani przez Tomasza Wosickiego zawodnicy Obornickiego Klubu Karate, którzy wypadli znakomicie zdobywając aż 6 medali. Bez konkurencyjny był Paweł Przewoźny, który zdobył dwa złote krążki konkurencji kata i kumite indywidualnego mastersów. Srebrny medal także w konkurencji kata indywidualnego masters zdobył Paweł Baran.
Rewelacyjnie wypadła także Kamila Bracikowska, która przegrała co prawda w swojej kategorii wiekowej medal z aktualną mistrzynią Europy, zajmując ostatecznie V miejsce w kategorii juniorów. Kamila za to zajęła II miejsce w tej samej konkurencji tym razem w kategorii młodzieżowca, czyli 18 – 21 lat, gdzie przy tak mocnej międzynarodowej obsadzie za sukces miało być uważane dostanie się do finałowej ósemki.
Trzecie miejsce w kumite zajęła Sara Wosicka w kategorii – 53 kg juniorów, która razem z Kamilą Bracikowską i Magdą Piatkowską zdobyła także brązowy medal w kumite drużynowym juniorek.
7 Marca
Słońce znajduje się w znaku Ryb
Imieniny obchodzą: Teresa, Paweł, Felicyta
Święta:
Albania- Dzień Nauczyciela
Osoby urodzone 7 marca wykazują duże zdolności pedagogiczne. Miłość sprawia im czasami przykrości i rozczarowania. Chętnie dzielą się z innymi, tym co posiadają. Potrafią dostosować się do każdej sytuacji. Powinni unikać hazardów.
Urodzeni 7 marca: Albert Sosnowski- bokser, Bartłomiej Świderski- aktor
Zmarli 7 marca: Tadeusz Kwiatkowski (2007)- pisarz
1985- ukazał się singiel charytatywny „We Are the World”
Opracowanie: Krzysztof Nowacki