27.06.2024 r.

27.06.2024 r.

#kalendariumobornickie

Zdjęcie główne to drużyna juniorów młodszych MKS Sparta Oborniki w roku 2004 🙂 

  • 27 czerwca 1936 r. Gazeta Obornicka zamieściła odezwę podpisaną przez Starostę Powiatowego Jana Kozłowskiego, która dotyczyła potrzeby budowy Ośrodka Związku Strzeleckiego, w którym znajdować się miała przystań wioślarska, strzelnica małokalibrowa, świetlica, warsztaty pracy. Wszystko miało się znajdować na terenie przylegającym do byłego klasztorka w Obornikach. „W ośrodku tym będzie nasza młodzież wychowywała się na obywateli gotowych w każdej chwili i w każdej formie walczyć o mocarstwowe stanowisko Rzeczpospolitej” Ośrodek został wybudowany, niestety po zakończeniu II wojny światowej przekazany został przez skarb państwa na potrzeby Ligi Obrony Kraju. Po upadku PRL, Julian Kubiak próbował odzyskać budynek przy ulicy Sądowej na potrzeby ponownie harcerzy i wodniaków nigdy to się jednak nie udało. Budynek wybudowany przez społeczeństwo dla wodniaków decyzją władz PRL został wodniakom zabrany. 

  • 27 czerwca 1936 r. na ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Obornikach. Przed składem pieczywa pana Kolińskiego doszłoby nieomal do karambolu po między wozem jadącym kłusem z górki od strony dworca, a wózkiem ciągnionym przez pewną niewiastę. Jak apelowała miejscowa gazeta „Woźnicy i stangreci powinni na niebezpiecznej tej przestrzeni jechać stępem”

  • 27 czerwca 1968 r. kierownikiem Szkoły Podstawowej w Kowanókwu została Gabriela Krajniak.

  • 27 czerwca 1997 w Restauracji Bogdanka w Bogdanowie odbyło się walne Zgromadzenie Przedstawicieli GS w Obornikach.

  • 27 czerwca 2006 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach odbył się kolejna sesja Rady Powiatu

  • 27 czerwca 2009 r. swoje rozgrywki zakończyły wszystkie grupy młodzieżowe MKS Sparta Oborniki. Wiosną aż 3 drużyny rywalizowały po raz pierwszy w grupach mistrzowskich, do których awansowały jesienią. Dla trenerów, Dawida Orczykowskiego i Grzegorza Kijka, oraz ich podopiecznych były to pierwsze doświadczenia w grupie mistrzowskiej. Dla trenera Stanisława Manickiego nie pierwsze, ale pierwsze dla jego najmłodszej w klubie grupy. Zderzenie z drużynami silnymi było dość bolesne szczególnie w pierwszych meczach, jednak zdobyte doświadczenie powinno zaprocentować, jeżeli oczywiście zostanie wykorzystane. Warto zauważyć, że młodzież z takich klubów jak Lech Poznań, Warta Poznań, nie gra już systemem z tzw. stoperem, gdyż zawodnicy od najmłodszych lat uczeni są gry w linii. W klubach na tym etapie już odbywa się pierwsza selekcja i podział na grupy słabsze i silniejsze. Podsumujmy zatem wyniki poszczególnych grup młodzieżowych zaczynając do juniorów starszych, a kończąc na orlikach. Juniorzy starsi prowadzeni przez Hieronima Bartoszaka zajęli 4 miejsce zdobywając w 17 meczach 29 punktów. Drużyna odnotowała 9 zwycięstw, 2 remisy i 7 porażek. Stosunek bramek 40:32.  Trampkarze prowadzeni przez Dawida Orczykowskiego zajęli 6 miejsce w tabeli wyprzedzając Dyskobolię Grodzisk i Polonię Środa. Drużyna zdobyła 11 pkt w 14 meczach, 3 razy wygrywając, 2 remisując i sześciokrotnie przegrywając. Stosunek bramek to 30:39.  Młodzicy prowadzeni przez trenera Grzegorza Kijka także zajęli 6 miejsce wyprzedzając w tabeli Szóstkę Śrem i Amicę Wronki. Drużyna w 13 meczach zdobyła 9 pkt przy 3 zwycięstwach i 10 porażkach, stosunek bramek to 15-37.  Orliki, podobnie jak starsi koledzy, także zajęli 6 miejsce w tabeli wyprzedzając UKS Skórzewo i Suchary Suchy Las. Orliki prowadzeni przez Stanisława Manickiego w 12 meczach zdobyli 13 pkt wygrywając 4 spotkania, jedno remisując, a 7 przegrywając. Stosunek bramek to 24:65 Podsumowując należy się cieszyć na pewno z ilości grup i kolejnych naborów, ale czas także pomyśleć o opracowaniu programu szkolenia dla wszystkich grup, który będzie przygotowywał młodych zawodników od najmłodszych lat do gry w piłce seniorskiej.  Klubowy program szkolenia powinien zostać opracowany i realizowany przez wszystkich trenerów grup młodzieżowych, tak jak to wygląda w innych klubach.

  • 27 czerwca 2012 r. podpisana została umowa na przebudowę świetlicy wiejskiej w Lulinie. Wykonawcą wybranym w drodze przetargu został Zakład Instalacyjno – Budowlany Mateusz Maćkowiak z Lwówka. Wartość podpisanej przez Burmistrza Obornik Tomasza  Szramy umowy wynosi 441.953,48 zł brutto. Termin realizacja zamówienia wyznaczono na 24 września.

Burmistrz  podpisał również umowę na remont budynku świetlicy wiejskiej w Urbaniu. Wykonawcą inwestycji wartej 89.366,33 zł brutto jest Wielobranżowy Zakład Budowlany – Usługowy HORBUDEX z Chodzieży. Termin zakończenia prac wyznaczono na 6 sierpnia.

 

  • 27 czerwca 2012 r. w Amfiteatrze Obornickiego Ośrodka Kultury odbyły się Uczniowskie Oskary stanowiące podsumowanie udziału uczniów w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych w roku szkolnym 2011/2012.

Uroczystość poprzedzona została barwnym korowodem uczniów ulicami miasta. W korowodzie na trasie Targowisko – OOK wzięło udział ok. 1000 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz dzieci z Przedszkoli nr 2 i 4.

W trakcie uroczystości burmistrz Obornik Tomasz Szrama wyróżnił laureatów i finalistów konkursów, olimpiad i zawodów sportowych szczebla wojewódzkiego oraz najlepszych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów nagrodami książkowymi. Całość uroczystości ubarwiły występy artystyczne uczniów obornickich szkół, zespołów Obornickiego Ośrodka Kultury oraz grup tanecznych.

Nagrody otrzymali :

  1. Najlepsi absolwenci :

– Krzyżaniak Igor SP 4 im. UNICEF

– Nowak Klaudia SP Kiszewo

– Morka Mikołaj SP I.J. Kraszewskiego Objezierze

– Mączyńska Natalia SP im. B. Malinowskiego  Chrustowo

– Zbierska Laura SP Maniewo

– Dudek Adam SP 3 im. A .Mickiewicza

– Kłodzińska Julia SP im. F. Mickiewicza Rożnowo

– Balcerowiak Jagoda SP 2 im. Wojska Polskiego

  1. Laureaci i finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych i Interdyscyplinarnych:

–  Dudek Adam SP 3 Oborniki

– Morańska Katarzyna GIM 3 Oborniki

– Forysiak Marianna GIM Rożnowo

– Balcerowiak Jagoda SP 2 Oborniki

– Kłodzińska Julia SP Rożnowo

– Januszak Laura SP 4 Oborniki

– Colombo Katarzyna SP 4 Oborniki

– Wojciechowska Karolina SP 4 Oborniki

– Krzyżaniak Igor SP 4 Oborniki

– Kąkol Oliwia SP 4 Oborniki

  1. Drużyna Szkoły Podstawowej Nr 2 w Obornikach.

Za II miejsce w XIII Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej:

Dawid Fabke, Rafał Fabke, Dawid Królski, Borys Gradzik, Filip Lis, Krzysztof Bednarz, Bartosz Piechota, Tomasz Dmytruszyński, Daniel Szymaś, Jakub Ziemski, Jędrzej Niedzielski, Adrian Miszczak, Adam Fryska.

  1. Uczennice Gimnazjum Nr 1 w Obornikach za wicemistrzostwo  Wielkopolski oraz za zajęcie VII miejsca w Finale Mistrzostw  Polski w Piłce Ręcznej:  Marika Dera, Adrianna Mazur, Magdalena Perska, Natalia Stefańska, Paula Popiela, Gabriela Urbaniak.
  2. Finaliści Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym: Monika Iracka, Maciej Strugała – GIM 3, Małgorzata Gliniany, Anna Grotowska – GIM 1, Agnieszka Koch, Agnieszka Lipska – GIM Objezierze.
  3. Medaliści Drużynowych Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego w Pływaniu:  Dominika Barczyk, Katarzyna Kramer, Joanna Dębniak, Joanna Rogalka, Krzysztof Sobota, Szymon Kwiatkowski, Jakub Ratajczak, Daniel Jasiewicz.

 

  • 27 czerwca 2013 r. odbyła się ostatnia przedwakacyjna narada sołtysów. Podczas spotkania oficjalnie pożegnano odchodzącego sołtysa Kowalewka Wojciecha Partykę oraz przywitano nowego – Romualda Solarskiego.

Pośród poruszanych tematów znalazły się bieżące sprawy wsi oraz kwestie związane z gospodarką finansową. Najważniejszym punktem obrad stały się natomiast zbliżające się gminne dożynki oraz Turniej Wsi organizowany przez Obornickie Centrum Sportu.

Tym razem sportowe zmagania wsi rozegrane zostaną 27 lipca w Łukowie, natomiast Dożynki Gminne zaplanowano na niedzielę, 8 września w Chrustowie.

Formularze zgłoszeniowe obu imprez sołtysi otrzymają w najbliższych dniach drogą pocztową.

 

  • 27 czerwca 2014 r. Czas jest największym skarbem ludzkości. Nie wynaleziono sposobu, by go zatrzymać, ale podróże w czasie i przestrzeni są możliwe w naszej pamięci i wyobraźni. Podróże do czasu przeszłego to nasze wspomnienia, podróże w przyszłość to nasze marzenia. Obchodząc tak szczególną uroczystość  – urodziny naszego miasta, czyli jubileusz 675 pierwszej, historycznie udokumentowanej wzmianki o Obornikach, wspominamy wydarzenia sprzed lat  i mieszkańców naszego miasta. Na przestrzeni wieków Oborniki wydały światu wiele osób, których imiona były, są i będą w Panteonie wybitnych Polaków i obywateli świata– tymi słowami Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podkreślił wyjątkowy charakter 50. Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w piątek (27.06) z okazji Dni Obornik.
    Tradycyjnie  medalem Zasłużony dla Ziemi Obornickiej odznaczono mieszkańców naszej gminy, którzy doskonale rozumieją podstawowe powołanie, że człowiek żyje nie tylko dla siebie, że ślad po sobie pozostawiamy tylko wtedy, kiedy żyjemy społecznie. Z rąk Kapituły Medalu – Pawła Drewicza Przewodniczącego Rady Miejskiej, Ireny Magdziarek Radnej Senior oraz Burmistrza Obornik Tomasza Szramy w tym roku najcenniejszą, gminną nagrodę odebrali:
    Krystyna Eichler Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy za działania i przedsięwzięcia edukacyjno-kulturowe służące rozwojowi Ziemi Obornickiej,                                                                     
    Stanisław Hyżyk  za osobiste zaangażowanie w działania dla dobra obornickiego sportu, a także za inicjowanie i organizowanie niezliczonej ilości turniejów, zawodów oraz imprez sportowych. Poszczycić się może wieloma sukcesami i osiągnięciami medalowymi swoich drużyn. On sam zdobył wiele nagród i wyróżnień.
    Stowarzyszenie Wspólnota Wolontariuszy Hospicyjnych „Ludzki Gest” im. św. Jana Pawła II  za godną podziwu bezinteresowną pracę i poświęcenie wolontariuszy. Stowarzyszenie zajmuje się opieką i wsparciem terminalnie oraz przewlekle chorych pozostających w domach. Służy też pomocą rodzinom swoich podopiecznych. Stawia sobie za cel kształtowanie w młodych ludziach właściwych postaw społecznych i etycznych poprzez aktywną pracę wolontaryjną w różnych przestrzeniach życia społecznego.
    Alina Reich za pełną zaangażowania pracę, którą aktywizuje obornickie społeczeństwo. Jest organizatorką lub współorganizatorką niezliczonych uroczystości gminnych, imprez artystycznych, zarówno szkolnych, jak i środowiskowych, festynów i przedstawień, do których pisze własne scenariusze.
    śp. Lech Czaban  jedna z najbarwniejszych postaci życia kulturalnego Obornik w ostatnich dziesięcioleciach. Wokalista, instrumentalista, konferansjer, autor aranżacji i skeczy kabaretowych zapamiętany zostanie przede wszystkim jako twórca zespołu „Ubodzy krewni”, który powstał w połowie lat 70-tych i przez ponad dekadę bawił
    i wzruszał obornicką publiczność. Medal odebrali synowie: Piotr Czaban oraz Filip Czaban.
     Wojciech Fleiszar za długoletnią działalność na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża w Obornikach oraz oddanie w sprawy honorowego krwiodawstwa.
     Tadeusz Kemnitz  za rzetelną i oddaną pracę dla dobra lokalnej społeczności. Kierując szkołą w Sycynie był animatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych i sportowych na terenie wsi. Był też inicjatorem wielu działań przyczyniających się do rozwoju miejscowości.
     Grzegorz Mantyk za działalność społeczną na rzecz rozwoju sportów motorowych w gminie Oborniki.
    Jerzy Straszewski  za kultywowanie tradycji historycznej w gminie Oborniki, zaangażowanie i pracę społeczną.

Po raz siódmy w historii Obornik wręczone zostały Honorowe Wyróżnienia Burmistrza. Otrzymali je: Zbigniew Adamczewski, Koło Wędkarskie PZW nr 32 w Obornikach, Krzysztof Piekarski, Bolesław Marchewka, Zbigniew Arciszewski, Koło Łowieckie nr 79 „Orzeł” oraz Marcin Przesławski.
Burmistrz Obornik Tomasz Szrama pogratulował również Prezes Marii Pilarskiej obchodzącej w tym roku jubileusz pracy oraz podziękował państwu Solange i Krzysztofowi Olszewskim właścicielom firmy Solaris Bus and Coach S.A. za społeczną pracę dla dobra mieszkańców gminy Oborniki i wspieranie lokalnych inicjatyw.

Zarząd Oddziału Rejonowego PCK podziękował obornickim przedsiębiorcom oraz osobom prywatnym za pomoc i całoroczną pracę na rzecz obornickiej organizacji humanitarnej. Podczas uroczystości w uznaniu szczególnych zasług dla Związku i jego członków Prezydium Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych RP przyznało burmistrzowi Tomaszowi Szramie oraz majorowi w stanie spoczynku Czesławowi Dulko Krzyż 95 lat Związku Inwalidów Wojennych RP.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbały: Agata Niedzielska, Paulina Walczak, Joanna Zaborowska oraz Dajana Runowska.

 

  • 27 czerwca 2016 r. Po wielu miesiącach spotkań, starań, konsultacji Marszewiec ma swojego sołtysa. Tym samym ostatecznie został autonomicznym sołectwem.

Wybory odbyły się w poniedziałek, wzięło w nich udział 32 uprawnionych do głosowania mieszkańców. Dwójka kandydatów starła się o włos i ostatecznie sołtysem został Przemysław Gronostaj, który swoją kontrkandydatkę pokonał czterema głosami.

W wyborach członków Rady Sołeckiej wsi Marszewiec  spośród 7 kandydatów wybrani zostali: Justyna Nogaj, Daniel Bajon, Krzysztof Strzykała oraz Teresa Strzykała.

Gdzie będą rządzić?

Marszewiec jest to wieś położona w północno wschodniej części gminy, o powierzchni 171 hektarów, która wcześniej wchodziła w skład sołectwa Rożnowo. Zamieszkuje ją 100 mieszkańców. W Marszewcu  mieszka więcej kobiet – 53 (23 z nich to panny) mężczyzn jest 47., z których 22 to kawalerowie. 25. z mieszkańców nie ukończyło jeszcze 18 roku życia. Najstarszy z mieszkańców w grudniu będzie świętował swoje 87 urodziny. Na terenie Marszewca działa pięć firm, w tym atrakcyjne gospodarstwo agroturystyczne. Okolica obfituje w dobra natury takie jak: jagody, grzyby, maliny, jeżyny, można także zbierać różne zioła. Bogactwo lasów i polnych dróżek sprzyja uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej.

27 Czerwca

Słońce znajduje się w znaku Raka

Imieniny obchodzą: Teresa, Maryla, Cyryl

Święta:

Dżibuti- Święto Niepodległości

Światowy Dzień Rybołówstwa

Polska- Święto Marynarki Wojennej

             Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Osoby urodzone 27 czerwca są niezwykle wrażliwi, silnie odczuwają wszystko co dzieje się wokół nich. Chętnie przychodzą z pomocą innym. Lubią życie domowe. Osoby te są zdolne do głębokich uczuć. W miłości czeka ich dużo zmartwień.

Urodzeni 27 czerwca: Maria Sadowska- piosenkarka, Urszula Grabowska- aktorka

Zmarli 27 czerwca: Jack Lemmon (2001)- aktor

1988- premiera filmu „Przeprawa”

Opracowanie: Krzysztof Nowacki