
26.03.2025 r.
Zdjęcie główne to piłkarze nożni Sparty Oborniki z trenerem Ireneuszem Bartoszakiem w roku 1990 😉
- 26 marca 1938 r. Gazeta Obornicka podała do publicznej wiadomości że Komendantem posterunku policji w Obornikach został starszy przodownik Dobrowolski, a dotychczasowy komendant Łukowski przeniesiony został do innej miejscowości.
- 26 marca 1938 r. sąd okręgowy na sesji wyjazdowej skazał Antoniego Łoszczykowskiego z Kowanowa, Walentego Dohoka, Franciszka Waligórskiego z Urbania za systematyczną kradzież zboża i użycie broni na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Sąd grodzki w Obornikach pod przewodnictwem Kaźmierczaka skazał Duksa Kazimierza z Sycyna za kłusownictwo na umieszczenie w zakładzie poprawczym, Wieczorka z Obornik, Karolczaka Leona z Kowanówka za kłusownictwo na 2 miesiące aresztu.
- 26 marca 1938 r. w salce Wydziału Powiatowego odbyło się walne zebranie Klubu Tenisowego, które otworzył prezes Józef Grossmann. Przewodniczącym zebrania wybrano Pleśniarskiego. Jak wynikało ze sprawozdania dochód klubu wyniósł 182 zł, a rozchód 249 zł. W skład zarządu weszli: Grossmann – prezes, Pleśniarski – wiceprezes, Gruszczyńska – sekretarz, Koczutowa – skarbnik, Maniszewski – gospodarz. Kierownikami gry wybrano dotkora Ulatowskiego i Wrześniewicza.
- 26 marca 1991 r. Rada Miejska w Obornikach uchwaliła budżet gminy na rok 1991 r. Budżet zamykał się kwotą 45 992 mln zł
- 26 marca 1994 r. na Osiedlu Bielawskim w Obornickim Zborze Świadków Jehowy odbyła się doroczna pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa
- 26 marca 1995 r. na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Objezierzu, odbyła się zimowa spartakiada LZS. W zawodach wzięło udział ponad 100 sportowców z Obornik, Objezierza, Łukowa, Chrustowa, Lulina, Bogdanowa, Maniewa, Wymysłowa. Drużynowo zawody wygrał Orkan Objezierze wyprzedzając ZSR Objezierze, Lulin, Łukowo, Oborniki i Chrustowo.
- 26 marca 1996 r. w wyniku podpalenia płonęła duża ilość trawy wzdłuż nasypu kolejowego obok ulicy Gołaszyńskiej na trasie Poznań – Piła.
- 26 marca 2006 r. w Obornickim Ośrodku Kultury odbyła się Gala Weselna, czyli przegląd zespołów weselnych
- 26 marca 2007 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się kolejna edycja Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej, w której wzięła udział rekordowa liczba uczniów.
- 26 marca 2008 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki w ramach rozgrywek pucharu polski strefy poznańskiej pokonali na wyjeździe Huragan Pobiedziska 2:1. Bramki dla oborniczan zdobyli Bartosz Szpalik i Tomasz Gendera
-
26 marca 2010 roku w parku należącym do Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu przed godziną 19.00 zebrało się wiele osób pragnących pójść za Chrystusem śladem Jego Męki. Tego dnia bowiem już po raz trzeci Koło Teatralne Zespołu Szkół w Objezierzu wystawiło Plenerowe Misterium Męki Pańskiej. Pierwsze takie przedsięwzięcie miało miejsce w 2008 roku i było spontanicznym pomysłem uczniów i nauczycieli opiekujących się Kołem Teatralnym: Jarosława Piłata i Jacka Podleckiego, którzy zresztą brali czynny udział w inscenizacji. Pomysł spotkał się z gorącą aprobatą ks. proboszcza Grzegorza Piotrowskiego oraz dyrektora Romana Ostrowskiego.
Pomysł został zrealizowany. Celem pomysłodawców misterium było to, żeby stało się ono wielkim marzeniem i nie było tylko przedstawieniem teatralnym, ale autentycznym współumieraniem i współzmartwychwstawaniem z Chrystusem. Młodzi aktorzy pragnęli, aby zebrani mogli w pewien sposób przenieść się w czasy Chrystusa i pójść z Nim razem, poczuć ciężar krzyża, pot, krew. Aby mogli spojrzeć w Jego umęczoną twarz z perspektywy Jerozolimskiego bruku, aby mogli obok Maryi stanąć przy krzyżu i usłyszeć: „Oto Matka Twoja.” Aby wreszcie mogli ujrzeć pusty grób i z radością nieść wieść, że „Chrystus prawdziwie zmartwychwstał”. Czy udało się to? Ufamy, że tak. Ufamy także, że Misterium stało się już tradycją. W imieniu organizatorów – Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy mogli pójść za Jezusem w objezierskim parku.
- 26 marca 2010 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach, odbyło się posiedzenie komisji gospodarczej, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele spółek lekarzy rodzinnych z Obornik i Rogoźna, dyrekcja szpitala Małgorzata Ludzkowska i Paweł Kolasiński. Celem spotkania było wyjaśnienie aktualnej sytuacji dotyczącej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej szczególnie dla mieszkańców Gminy Oborniki, którzy za sprawą lekarzy rodzinnych muszą jej szukać w Rogoźnie. Niestety, mimo iż na sali zebrali się ludzie wykształceni okazało się, że trudno im będzie znaleźć wspólny język. Kierownik spółki lekarzy rodzinnych doktor Płoszczyca – Wojda mówiła, że lekarze podjęli decyzję o przekazaniu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej firmie Obst ze względu na dobro pacjentów. Dodała jednak, że niedobrze się stało, że nie jest ona świadczona na terenie Obornik. Według przedstawiciela spółki Medix szpital nie był zainteresowany świadczeniem usług na rzecz lekarzy rodzinnych. Gdy do głosu doszła dyrekcja szpitala, która mówiła że szpital ma ważny kontrakt na tego typu usługi do końca tego roku i tylko od lekarzy rodzinnych zależało czy zdecydują się powierzyć swoich pacjentów szpitalowi, czy jak to uczynili firmie Obst. Małgorzata Ludzkowska dodała także, że szpital wkrótce sam otworzy gabinety lekarzy rodzinnych, do których będą mogli zapisać się pacjenci. Poza tym na spotkaniu usłyszeć można było jeszcze wiele emocjonalnych wypowiedzi, które do tematu wniosły bardzo niewiele. Samo spotkanie nie rozwiązało jednak napiętej atmosfery jaka jest między lekarzami rodzinnymi a szpitalem. Każda bowiem ze stron okopała się na swoich stanowiskach. Niestety wszyscy, w tych przepychankach o kasę jaką płaci Narodowy Fundusz Zdrowia, zapomnieli trochę o tym najważniejszym, czyli o pacjencie. Gdy na zakończenie doktor Płoszczyca – Wojda poprosiła przedstawicieli prasy o pozytywne przedstawienie sprawy mówiąc, że nie ma żadnego konfliktu na linii szpital – lekarze rodzinni, cała sala parsknęła śmiechem.
- 26 marca 2010 r. odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Obornikach. W obradach uczestniczył Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Tomasz Szrama. Pod koniec sesji doszło do ostrej wymiany zdań po między Radnym Markiem Lemańskim i zastępcą burmistrza Bogdanem Bukowskim.
- 26 marca 2015 r. mieszkańcy Sławienka wybrali nowego sołtysa. Tym razem postawili na kobietę. Urzędującą dotąd Barbarę Walczak zastąpiła Julita Pawlaczyk. Nowej Pani Sołtys życzymy wielu sukcesów w rozpoczynającej się kadencji, uśmiechu oraz satysfakcji ze społecznej działalności.
26 Marca
Słońce znajduje się w znaku Barana
Imieniny obchodzą: Olga, Manuela, Tymoteusz
Święta:
Bangladesz- Święto Niepodległości
Mali- Dzień Męczenników
Kościół katolicki: Dzień Modlitw za Więźniów
Osoby urodzone 26 marca bardzo często osiągają wyznaczone sobie cele życiowe. Osoby te są wesołe i bardzo rozmowne. Nieustannie znajdują się w ruchu. Są wybitnie zręczni w kierunku mechanicznym. Odznaczają się dużym entuzjazmem.
Urodzeni 26 marca: Pati Yang- piosenkarka, Jay Sean- piosenkarz
Zmarli 26 marca: Nikki Sudden (2006)- piosenkarz
1999- premiera filmu „Odlotowe wakacje”
Opracowanie: Krzysztof Nowacki