18.10.2024 r.

18.10.2024 r.

#kalendariumobornickie 

Zdjęcie główne to warsztaty z odważników kulowych zorganizowane dla funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Obornikach 🙂 

  • 18 października 1936 r. w Sali Klosego odbyła się wieczornica z okazji Tygodnia Szkoły Powszechnej. W programie znalazło się m.in.: śpiew, słowo wstępne, referaty, oraz kwartet muzyczny Moniuszko i występ koła śpiewaczego „Dźwięk”

  • 18 października 1937 r. o godzinie 6.00 zmarł Jan Nosal inspektor szkolny. Jan Nosal był także pierwszym prezesem rady nadzorczej Spółdzielni Budowlanej w Obornikach.

foto: od prawej budynki wybudowane przed II wojną światową przez Spółdzielnię Budowlaną na ulicy Dworcowej, dzisiejsza ul. Piłsudskkiego

  • 18 października 1940 r. aresztowany przez Gestapo został Józef Hanyż i przebywał w więzieniach: w Wolsztynie, Poznaniu i Rawiczu. W 1942 r. przewieziony został do obozu koncentracyjnego w Mauthausen Gusen. W lipcu 1945 r. powrócił do kraju.

  • 18 października 1942 r. aresztowany przez gestapo w Obornikach został Stefan Galuba i uwięziony w Poznaniu w Forcie VII, gdzie przebywał do 24 grudnia tegoż roku.

  • 18 października 2003 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki w meczu o mistrzostwo IV ligi pokonali MKP 1999 Piła 3:0. Bramki w tym spotkaniu zdobywali: Owczarek 45, Z. Byrger 77 (s), M. Pacholczyk 87

  • 18 października 2008 r. Szkoła Podstawowa w Sycynie obchodziła uroczyście 115 lecie swojego istnienia. Było to ogromne przeżycie dla kadry pedagogicznej, młodzieży szkolnej, absolwentów licznie przybyłych na jubileuszowe uroczystości i zgromadzonych rodziców, a także dla przybyłych gości ze Starostą obornickim na czele. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie dyrektor Ewie Nowickiej sztandaru ufundowanego przez rodziców.

  • 18 października 2008 r. piłkarze Sparty Oborniki zmierzyli się na wyjeździe z drużyną Chemika Bydgoszcz. Spotkanie rozpoczęło się bardzo dobrze dla oborniczan, którzy już w 5 min meczu objęli prowadzenie. Gendera dośrodkował w pole karne a tam do główki najwyżej wyskoczył Florek i pokonał bramkarza Chemika. Gospodarze po stracie bramki zaczęli grać zdecydowanie agresywniej, jednak wydawało się że to Sparta kontroluje przebieg tego spotkania.

W 16 min meczu Dachowski po szybkiej akcji trafił w obrońcę. W 26 min meczu po rzucie rożnym oborniczanie dwukrotnie strzelali w bramkę i dwukrotnie obrońcy Chemika wybijali piłkę z bramki, a akcja zakończyła się rzutem rożnym. W 35 min meczu groźnie zaatakował Chemik, jednak obrońcy Sparty wyjaśnili sytuację. W 44 min meczu błąd w obronie popełnia Gendera, a napastnik Chemika w sytuacji sam na sam zdobywa wyrównującą bramkę. Po przerwie to Chemik zaczyna lepiej grać i coraz częściej groźnie kontratakuje. W 63 min meczu to jednak oborniczanie po raz drugi w tym spotkaniu obejmują prowadzenie. Lizewicz zagrywa do Bukowskiego ten mija dwóch obrońców i zagrywa w pole karne do Potasia, który pokonuje bramkarza gospodarzy. Po stracie bramki piłkarze Chemika próbują grac szybciej piłką, jednak ich ataki rozbijane są przez oborniczan w środkowej części boiska. W 73 min meczu po faulu Smuniewskiego gospodarze wykonują rzut wolny, a piłkę na rzut rożny z trudem wybija Wosicki. W 87 min meczu po raz kolejny groźnie atakuje Chemik, jednak obrońcy wyjaśniają sytuację. Na minutę przed końcem spotkania w 3 minucie doliczonego czasu gry Chemicy zdobywają wyrównującą bramkę. Po faulu Marcina Radziwołka sędzia dyktuje rzut wolny, piłka mocno uderzona na długi róg bramki Wosickiego dotknęła jeszcze głowy piłkarza z Bydgoszczy i mamy remis. Po tej akcji sędzia kończy spotkanie, które oborniczanie zremisowali bardzo pechowo i trochę na własne życzenie.

Skład Sparty:
Wosicki – Gendera (60 min Lizewicz), Ratajski, Potaś, Smuniewski, Dachowski, Brauza, Szpalik, Daniel (78 min Kopaniarz), Bukowski (83 min Radziwołek), Florek (90 min Kamoda)
Bramki dla Sparty:
5 min – Florek
63 min – Potaś
Żółte kartki dla Sparty:
47 min – Potaś
73 min – Smuniewski

  • 18 października 2009 r. piłkarze nożni Orkanu Obiezierze w meczu o mistrzostwo A klasy pokonali KS Sękowo 3:1.

  • 18 października 2011 r. W świetlicy wiejskiej w Bogdanowie rozstrzygnięto doroczny konkurs „Piękna Nasza Gmina Cała” We wtorek, 18 października poznaliśmy laureatów  już IX jego edycji. Spośród 80 uczestników wyłoniono tych najlepszych. Nagrody wręczał zastępca burmistrza Piotr Woszczyk wspólnie z radnym i sołtysem Bogdanowa Andrzejem Majkowskim.

Komisja konkursowa najwyżej oceniła autorskie projekty i wykonanie. Zgłoszone ogrody zachwycały starannie dobranymi gatunkami kwiatów i krzewów oraz pomysłowością aranżacji przestrzeni. Każdy ogród był wyjątkowy i posiadał swój niepowtarzalny charakter dlatego wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz cebulki tulipanów.
Zwycięzcami gminnego konkursu, który odbył się z inicjatywy burmistrza Tomasza Szramy zostali:
W kategorii „ Najpiękniejsza posesja-ogród rekreacyjny (wypoczynkowy)”:
I miejsce- Pani Małgorzata Jarysz, Dąbrówka Leśna
II miejsce – Pani Bronisława Kubacha, Kiszewko 
III miejsce –Pan Rafał Ratajski, Dąbrówka Leśna
Wyróżnienie: Pani Katarzyna Naparty, Pacholewo, Pani Katarzyna Bilon, Kiszewko

W kategorii „ Najpiękniejsza posesja-ogród frontowy”:
I miejsce-  Państwo Joanna i Marek Zawierzyńscy, Oborniki
II miejsce ex aequo – Pani Barbara Nowak, Bąblin, Pani Marzena Kucharska, Rożnowo
III miejsce – Pani Lidia Milejczak, Urbanie
Wyróżnienie: Pan Marian Budziński, Dąbrówka Leśna, Pani Elżbieta Brudnicka, Dąbrówka Leśna, Pani Aleksandra Pospychała, Gołaszyn

W kategorii „Najpiękniejszy ogródek działkowy”:
Wyróżnienie: Pani Gertruda Adamska, Ogródki Działkowe im. mjr Dobrzyckiego w Obornikach, Pan Mieczysław Kurzawa, Pani Lidia Kurzawa-Pabin, Rodzinny Ogród Działkowy Relaks, Pani Maria Bartol, Rodzinny Ogród Działkowy Relaks,

W kategorii „ Najpiękniejszy balkon”:
I miejsce – Pani Janina Walkowiak, Oborniki
II miejsce – Pani Jadwiga Kwiatecka, Oborniki
III miejsce – Janina Maziarz, Oborniki
Wyróżnienie: Pani Iwona Szafrańska, Oborniki

W kategorii „Estetyka przedszkoli, szkół, przedszkoli, zakładów pracy, instytucji, itp.”:
Wyróżnienie: Firma „WALKO” z Kiszewa, Państwa Danuty i Grzegorza Walkowiaków
oraz Centrum Formacji Świętorodzinnej w Bąblinie,

W kategorii „ Najpiękniej zagospodarowane grunty gminne użytkowane przez osoby fizyczne”:
Wyróżnienie: Pan Kazimierz Drożdż, Kowanówko, Pani Jadwiga Kwiatecka, Oborniki

W kategorii „Najpiękniejsze sołectwo”:
Wyróżnienie: Bąbliniec, Bąblin, Bogdanowo, Gołaszyn, Kiszewo, Kowalewko, Lulin, Nowołoskoniec, Pacholewo, Wargowo

Cieszy nas coraz większe zainteresowanie mieszkańców tym, aby nasze otoczenie i przede wszystkim gmina były coraz piękniejsze – tak podsumował tegoroczną edycję zastępca burmistrza Piotr Woszczyk.

 

  • 18 października  2012 r. odbył się odbiór techniczny chodnika przy ulicy Tartacznej. W ramach projektu wykonany został chodnik z kostki brukowej betonowej o długości 152 metrów. Przedsięwzięcie na kwotę 69.235,96 zł brutto realizowała Firma Usługowo – Handlowa ANNA z Gniezna, która w najbliższym tygodniu musi dokonać jeszcze kilku kosmetycznych poprawek.

W odbiorze poza wykonawcą, inspektorem nadzoru, przedstawicielami Urzędu Miejskiego uczestniczył Przewodniczący Rady Krzysztof Hetmański.  Odbiór końcowy przewidywany jest  na koniec października.  

Teraz na pewno będzie wygodniej i bezpieczniej podkreślają mieszkańcy ulicy Tartacznej.

 

  • 18 października 2014 r. piłkarki ręczne SKF KPR Sparta Oborniki w meczu o mistrzostwo I ligi kobiet przegrały z AZS-AWF Warszawa 30:24

  • 18 października 2014 r. piłkarze ręczni SKF KPR Sparta Oborniki w meczu o mistrzostwo II ligi przegrali z Zagłębiem Lubin 27:26

  • 18 października 2017 r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Oborniki miało miejsce spotkanie studyjne Seniorów z gminy Śrem z władzami miasta Oborniki oraz przedstawicielami Obornickiej Rady Seniorów.

Celem wizyty była realizacja projektu w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Osób Starszych „Głos Seniora” oraz zapoznanie się z działalnością Obornickiej Rady Seniorów.

W ramach programu wizyty goście obejrzeli wystawę w Bibliotece Publicznej w Obornikach, poznali siłownię dla seniorów zlokalizowaną na terenie obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej Nr 2, a także zwiedzili Centrum Rekreacji Oborniki. Na wstępie Eugeniusz Kierstan Przewodniczący Obornickiej Rady Seniorów zapoznał gości z zasadami funkcjonowania Rady oraz celami działania. Kierownik Biura Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego Krzysztof Sroka dokonał prezentacji multimedialnej dotyczącej dotychczasowej działalności ORS, podejmowanych inicjatyw i dokonań. W prezentacji była mowa o celach działania Rady, o zadaniach statutowych Rady, o ścisłej współpracy Rady z Radą Miejską w Obornikach i Burmistrzem Obornik, o inicjowaniu działań na rzecz ludzi starszych, o opiniowaniu projektów uchwał i innych dokumentów regulujących sprawy mające wpływ na życie seniorów. W szerokim wachlarzu działań i dokonań Obornickiej Rady Seniorów, przedstawionym gościom, znalazły się między innymi takie osiągnięcia jak: Karta Seniora dla osób 60+, Koperta Życia, członkostwo Obornik w Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu – WHO, bezpłatne przejazdy siecią komunikacji miejskiej, bezpłatne szczepienia przeciwko grypie (zyskały aplauz u gości), udział seniorów w kursach komputerowych i językowych.

Zainteresowanie gości wzbudził Pierwszy Weekend Seniora realizowany przez Radę, Urząd Miejski, Ośrodek Kultury w Obornikach, inne podmioty współuczestniczące w przedsięwzięciu. Aktualnie przygotowywany jest kalendarz dla seniorów na rok 2018 z pracami plastycznymi dzieci, związanymi z zagrożeniami czyhającymi na osoby starsze. Realizowany jest program „Senior +”, umożliwiający seniorom spotkania integracyjne oraz rehabilitację. Co miesiąc w gazecie „Nasze Oborniki” ukazują się artykuły skierowane do seniorów i o seniorach.

Zaproszeni goście podzielili się swoimi inicjatywami i osiągnięciami w działaniach na rzecz seniorów w mieście Śrem. Otóż w gazecie pn. „Tydzień Ziemi Śremskiej” znajduje się rubryka „Czas Seniora”, w której zamieszczane są artykuły o seniorach i dla seniorów. W mieście działa program „TV Seniora” – grupa telewizyjna e-zespół, który tworzy 30. minutowy program dla seniorów raz w miesiącu. Realizowany jest program „Pudełko życia”. Śremskich seniorów można zobaczyć też na Faceboku. Dużym zainteresowaniem cieszą się cykliczne „Śremskie spacery historyczne”. Urządzane są rajdy dla niepełnosprawnych osób.

Obopólna wymiana doświadczeń zapewne przyczyni się do wzbogacenia inicjatyw na rzecz seniorów w Obornikach jak i w Śremie. Goście jednak szczególnie byli zainteresowani sposobem powołania Rady Seniorów. Stąd pojawiło się mnóstwo pytań w powyższym temacie, skierowanych do Burmistrza Tomasza Szramy. Wysłuchali rad i propozycji ze strony Burmistrza i Przewodniczącego Rady Seniorów. Goście byli pełni podziwu dla Burmistrza i radnych Rady Miejskiej, że tak zintegrowanie funkcjonują w naszym mieście trzy Rady; Rada Miejska, Rada Młodzieżowa i Rada Seniorów. Burmistrz wyraził wolę pomocy w utworzeniu Rady Seniorów w Śremie i zaproponował spotkanie studyjne w Śremie.

  • 18 października 2018 r. w foyer Teatru Polskiego w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak wręczył nagrody i wyróżnienia dla uczestników konkursu „Pamiątki z Powstania Wielkopolskiego”.

Celem przedsięwzięcia było stworzenie cyfrowej kolekcji w wirtualnym muzeum historii Poznania CYRYL, składającej się z wszelkich wydarzeń, osób i faktów związanych z genezą, działaniami, uczestnikami i następstwami Powstania Wielkopolskiego. Organizatorem przedsięwzięcia ogłoszonego z okazji stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego było Wydawnictwo Miejskie Posnania, a partnerami głównymi Urząd Miasta Poznania i Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Wyróżnienie z rąk Marszałka odebrała oborniczanka, pani Grażyna Urbaniak za przekazanie dokumentów dotyczących Alojzego Stepki: ręcznie spisanych wspomnień oraz nagrania z lat 70., na którym Alojzy Stepka opowiada o powstańczych przeżyciach.

Przypomnijmy, że Biblioteka Publiczna w Obornikach była jednym z 12 miejsc w Wielkopolsce, w których przeprowadzono zbiórkę powstańczych pamiątek. Koordynatorem przedsięwzięcia był redaktor portalu Rzeki Czasu, Andrzej Gintrowicz.

Alojzy Stepka (1889-1989) – ur. w Zawadach, od grudnia 1918 r. do lutego 1919 r. uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. W latach 1939-1945 uczestnik konspiracji – VI Obwód Praga Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 4 Rejon – Wojskowa Służba Ochrony Powstania. 

Po wojnie Porucznik Ludowego Wojska Polskiego. Działacz ZBoWiD i Stronnictwa Demokratycznego – członek Dzielnicowego Komitetu SD na warszawskim Żoliborzu oraz Klubu Kombatanta przy Stołecznym Komitecie SD. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Armii Krajowej.

  • 18 października 2018 r. odbyło się oficjalne otwarcie ścieżki pieszo – rowerowej do Stobnicy. Jest to prawdziwa autostrada rowerowa o długości prawie 12 km z trzema miejscami przeznaczonymi do odpoczynku.

Ścieżka jest w całości wykonana z masy asfaltowej, a dodatkowo na niektórych odcinkach poszerzona o część do komfortowego korzystania przez amatorów Nordic Walking. Całość budowy, wraz z oświetleniem ścieżki Oborniki – Słonawy wyniosła ponad 8 mln zł, z czego 85 % kwoty finansuje Unia Europejska.

Ruszając rowerem do Stobnicy, dojedziemy drogą rowerową np. do Dąbrówki Leśnej, Kowanowa, Rożnowa, czy toru motocrossowego i dworca przesiadkowego w Obornikach przy ul. Lipowej.

18 Października

 

Słońce znajduje się w znaku Wagi

Imieniny obchodzą: Łukasz, Julian, Hanna

 – Osoby urodzone 18 października mają bardzo uzdolniony umysł. Odznaczają się wielką wrażliwością. Mogą być doskonałym literatem, poetą czy muzykiem. Osoby te łatwo osiągają popularność.

Święta:

Alaska- Dzień Alaski

Azerbejdżan- Święto Niepodległości

Polska- Dzień Walki z Rakiem

 Dzień Poczty Polskiej

             Dzień łącznościowca

             Dzień listonosza

             Święto Wojsk Łączności i Informatyki

WHO- Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Urodzeni 18 października: Julia Wróblewska- aktorka, Zac Efron- aktor

Zmarli 18 października: Dee Dee Warwick (2008)- piosenkarka

2002- odbyła się premiera filmu „Edi”

Opracowanie: Krzysztof Nowacki