13.12.2024 r.

13.12.2024 r.

#kalendariumobornickie

Zdjęcie główne to Pomocnicy Świętego Mikołaja w roku 2007 🙂 

  • 13 grudnia 1936 r. w Sali Władysława Narożyńskiego o godz. 18.30 rozpoczęło się roczne Zebranie Walne Zarządu Oddziału Związku Strzeleckiego w obornikach. Zebranie swoją obecnością zaszczycił starosta Jan Kozłowski. Po uczczeniu barw strzeleckich i odśpiewaniu hymnu Hej Strzelcy wraz przewodniczącym zebrania wybrano doktora Kruszkę.

  • 13 grudnia 1981 roku o wprowadzeniu Stanu Wojennego poinformował Polaków generał Wojciech Jaruzelski, który jednocześnie kierował Wojskową Radną Ocalenia Narodowego, powstałą w nocy z 12 na 13 grudnia. Tamten czas na stałe zapisał się na kartach historii Polski. Trzydzieści lat po tamtych wydarzeniach, trzeba wspomnieć o tamtych wydarzeniach na ziemi obornickiej.

    Oficjalnie podawanym powodem wprowadzenia stanu wojennego był kryzys gospodarczy, kartkowa sprzedaż towarów spożywczych, pustki w sklepach i w budżecie państwa. Prawdziwy powód był jednak inny. Za pomocą stanu wojennego ówczesne władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej chciały rozprawić się z rosnącą w siłę od 1980 roku „Solidarnością”. Już w nocy 70 tysięcy funkcjonariuszy ZOMO rozpoczęło aresztowania działaczy związku.

    Lata osiemdziesiąte również w Obornikach miały swoich bohaterów, tych bardziej znanych, jak i tych szarych działaczy, o których dziś historia trochę zapomniała. Wydarzenia w kraju w 1980 roku przyczyniły się do powstania silnych związków także na terenie naszego miasta. Komitety Solidarności powstały w wielu zakładach pracy, w tym m.in. tych największych jak Fabryki Mebli, Kombinat Metalplast, czy Zakłady Mięsne. Pod koniec 1980 roku utworzono w mieście Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ Solidarność Miasta i Gminy Oborniki przy Kombinacie Metalplast. Adres Komitetu znajdował się jednak w prywatnym mieszkaniu jego przewodniczącego, nieżyjącego już Zbigniewa Piaseckiego przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 56. Zastępcą Piaseckiego został działacz Solidarności z Zakładów Mięsnych – Błażej Stasiak. Silna grupa związkowa zawiązała się także już we wrześniu 1980 roku w Fabryce Mebli, a jej liderem został Julian Kubiak.  Komitet Koordynacyjny wspomagał w działaniach małe komitety zakładowe, oraz struktury wiejskie. Jedną z akcji przygotowaną przez działaczy był m.in. list wysłany do I Sekretarza PZPR w Obornikach z propozycją przekazania Komitetu Miejsko Gminnego PZPR na potrzeby przedszkolne. Z inicjatywy działaczy „Solidarności” oraz miejscowego duchowieństwa, 27 czerwca 1981 roku, na Rynku w Obornikach, odbyła się pierwsza msza patriotyczna, odprawiona przez ojca Czesława Białka. Tuż obok podwyższenia na którym odprawiono msze ustawiono dużą tablicę na której widniało pięć haseł: : „1. Jesteśmy Polakami 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci 3. Polak Polakowi bratem  4. Co dzień Polak narodowi służy 5. Polska matką – nie wolno o matce mówić źle”.

    Tuż po wprowadzeniu stano wojennego  milicja obywatelska zabrała z domu Zbigniewa Piaseckiego i Juliana Kubiaka. Zostali oni internowani, a w więzieniu spędzili ponad pół roku. Dzień później zatrzymany w Fabryce Mebli został także Ryszard Batko, który zbierał środki na rzecz internowanego dzień wcześniej Juliana Kubiaka.  Pozostali działacze „Solidarności” z tego okresu wspierali swoich internowanych kolegów jak tylko mogli. Za pomocą rodzin przekazywano różnego rodzaju podarunki, w tym tak symboliczne jak np. różaniec przywieziony z  Jasnej Góry.  Mieszkańcy Obornik wspierali wszystkich więźniów politycznych kupując symboliczne kalendarze czy cegiełki. 

  • 13 grudnia 2002 r. podczas posiedzenia zarządu Obornickiego Koła Terenowego Unii Poznań podjęto decyzję o przekształceniu zarządu w komitet założycielski nowego klubu motorowego w Obornikach.

  • 13 grudnia 2004 r. w rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego OKS Oborniki złożył kwiaty pod obeliskiem Solidarności

  • 13 grudnia 2005 r. w rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego OKS Oborniki i Platforma Obywatelska złożyły kwiaty pod obeliskiem Solidarności

  • 13 grudnia 2008 r. piłkarki ręczne SKF KPR Sparta Oborniki w meczu o mistrzostwo I ligi kobiet pokonały MTS Kwidzyn 28:24

  • 13 grudnia 2010 r. swe urzędowanie rozpoczął nowy zastępca burmistrza – Piotr Woszczyk. Urodził się 21 lipca 1971 roku. Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Od 2000 roku pracuje na rzecz rozwoju samorządu lokalnego m.in. jako członek Samorządu Pomocniczego Miasta Poznania. Współtworzył  Giełdę Nieruchomości w Poznaniu (działającą przy Urzędzie Wojewódzkim) oraz współpracował z kapitułą konkursową (Wielkopolskie Stowarzyszenie Badań nad Jakością) w zakresie promocji firm z regionu. W latach: 2009 – 2010 Menadżer Produktu i współinicjator w Fundacji Pomocy Rodzinie w Luboniu 2004-2008 Specjalista ds. Klientów Kluczowych w firmie „Macro Art Poland” Sp. z o.o. 2002-2004 Szef Działu Reklamy Wydawnictwa „Presspo” S.A Jego mottem są własne słowa: Tylko praca wykonywana z pasją jest wartościowa!

  • 13 grudnia 2011 r. Burmistrz Obornik, Tomasz Szrama wraz  z  Przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Hetmańskim oraz Starostą Powiatu Obornickiego Adamem Olejnikiem i Wicestarostą Andrzejem Okpiszem złożyli kwiaty pod pomnikiem Solidarności. Tym symbolicznym gestem uczcili oni 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, oddając hołd ofiarom tego czasu. Podczas stanu wojennego internowani byli również działacze solidarnościowi Ziemi Obornickiej, pośród których znaleźli się Zbigniew Piasecki oraz pierwszy burmistrz wolnego samorządu – Julian Kubiak.

  •  13 grudnia 2012 r. Burmistrz Obornik Tomasz Szrama wraz  z  Starostą Powiatu Obornickiego Adamem Olejnikiem, Wicestarostą Andrzejem Okpiszem, Księdzem Kanonikiem Dziekanem Józefem Kamzolem oraz kombatantami złożyli kwiaty pod pomnikiem Solidarności. Tym symbolicznym gestem uczcili oni 31 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, oddając hołd ofiarom tego czasu. Podczas stanu wojennego internowani byli również działacze solidarnościowi Ziemi Obornickiej, pośród których znaleźli się Zbigniew Piasecki oraz pierwszy burmistrz wolnego samorządu – Julian Kubiak.

  • 13 grudnia 2013 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy odbył się wernisaż wystawy „Oborniczanie w walkach Powstania Wielkopolskiego”, która przygotowana została z okazji 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wśród niezwykłych eksponatów, które ją tworzą znalazły się: zdjęcia, mapy, czy elementy uzbrojenia wzorowane na tych z grudnia 1918 roku. Dostępna będzie ona dla zwiedzających codziennie, do końca stycznia 2014 r.

Inicjatorem stworzenia tej nowatorskiej prezentacji był Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, zaś koncepcja i materiały historyczne zostały opracowane przez Krzysztofa Nowackiego, historyka, kierownika wydziału Promocji, Informatyzacji i Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Obornikach. Wyjątkowość przedsięwzięcia docenił Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, obejmując honorowym patronatem to wydarzenie. Mecenasem wystawy jest firma AVANS, dzięki której ekspozycja  wzbogaciła się o elementy multimedialne.

Nad pomysłem przez dwa tygodnie pracowali: Zbigniew Adamczewski, Mateusz Klepka oraz Krzysztof Nowacki, którzy własnoręcznie wykonali wszystkie elementy wystawy.

 Jak zwiedzać?

  • Wystawa składa się z kilku niezależnych ekspozycji. Zdjęcia podzielone zostały tematycznie: na te sprzed wybuchu powstania, z samego powstania oraz z okresu po powstaniu.
  • Autorzy wystawy odtworzyli scenerię przypominająca okopy, z elementami uzbrojenia, a także z użyciem multimediów.
  • W dwóch specjalnie przygotowanych punktach można zapoznać się z filmami opowiadającymi o powstaniu, a ze słuchawki telefonu płyną informacje m.in. z życia codziennego powstańców.
  • Prezentowane zdjęcia wykorzystane w ekspozycjach w większości wykonane zostały przez K. Gregera, fotografika z Poznania, który upamiętnił wydarzenia z okresu Powstania Wielkopolskiego w wielu miastach w Wielkopolsce.

 

  • 13 grudnia 2014 r. piłkarki ręczne SKF KPR Sparta Oborniki w meczu o mistrzostwo I ligi kobiet przegrały z MKS Słupia Słupsk 22:25

  • 13 grudnia 2016 r. odbyło się tradycyjne,  świąteczne spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Stało się ono również doskonałą okazją do przekazania Prezes Towarzystwa Grażynie Surmie szczególnych życzeń i gratulacji.

W minionym tygodniu odznaczona została bowiem zaszczytnym mianem „Społecznik Roku 2016. Przyjaciel Dziecka.” Jak podkreślał Burmistrz Obornik Tomasz Szrama To wyróżnienie jest dowodem uznania i ogromnego szacunku względem zaangażowania i pracy na rzecz najmłodszych mieszkańców Ziemi Obornickiej.

  • 13 grudnia 2017 r. Magiczną milą otwarto nowy kompleks lekkoatletyczny Obornicki stadion powstał w 1932 roku, dziś po 85 latach doczekał się pierwszej, poważnej przebudowy. Nie byle jakiej, bo wartej 3,1 mln złotych. To dzięki niej obiekt i jego wyposażenie umożliwią rozgrywanie prawie wszystkich konkurencji lekkoatletycznych. Przebudowa była możliwa dzięki pozyskanym przez gminę dofinansowaniom. 1 mln zł  z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej, oraz 352,5 tys. zł z Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. W ramach inwestycji powstała tartanowa bieżnia lekkoatletyczna, skocznia do skoków wzwyż, w dal, trójskoku, skoku o tyczce, rzutnia do rzutu oszczepem, dyskiem, młotem oraz pchnięcia kulą.

Dodatkowo wyrównana została murawa, wymieniona trawa i zamontowany system automatycznego nawadniania. Cały lekkoatletyczny kompleks jest oświetlony – co cieszy zwłaszcza obornickie biegaczki, które jesienią i zimą, gdy szybko zapada zmrok, niechętnie trenują w plenerze. Oświetlona bieżnia umożliwi bieganie w bezpiecznych i komfortowych warunkach nawet do godziny 22.

Zakupiono również kompleksowe wyposażenie nowego obiektu w niezbędny sprzęt do prowadzenia zajęć treningowych i organizacji zawodów. Specyfikacja sprzętu, sporządzona na podstawie wytycznych Polskiego Związku Lekkoatletyki i zgodnie z przepisami Międzynarodowej Federacja Lekkiej Atletyki (IAAF) zawiera aż 116 pozycji. Na obornickim obiekcie znajdą się zarówno duże elementy, takie jak m.in. zeskok wyczynowy do skoku wzwyż, klatki ochronne do rzutni rzutu dyskiem i młotem, tablica do odliczania okrążeń z dzwonkiem, jak i wszystkie inne niezbędne elementy, służące do rozgrywania i sędziowania konkurencji: bloki startowe, płotki wyczynowe, kule, młoty, oszczepy, dyski, pałeczki sztafetowe, chorągiewki i pachołki sędziowskie, taśmy, miary, stojaki mobilne na sprzęt, a nawet wiatromierz.

Nowy kompleks swoją działalność rozpoczął oficjalnie 13 grudnia. Otwarciu towarzyszyła impreza biegowa – Magiczna Mila. 160 biegaczy zmierzyło się z dystansem 1600 m, czyli czterema okrążeniami nowej bieżni. Zwycięzcami biegu na dystansie mili zostali oborniczanie: Amadeusz Molski, a w kategorii kobiet Kasia Stroińska.

W uroczystości wzięli udział również zaproszeni przez Burmistrza Obornik goście, wśród których znaleźli się: poseł na sejm RP Jakub Rutnicki, wykonawca inwestycji, radni, Starosta Obornicki wraz z zastępcą,  oraz prezes Obornickiego Stowarzyszenia Lekkoatletycznego Michał Zieliński.

 

  • 13 grudnia 2018 r. w Warszawie w sejmowej sali im. Tadeusza Mazowieckiego odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Tematem spotkania był  rządowy program „Mosty dla Regionów”. Głównym jego celem jest uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące przeprawy mostowe. W programie Mosty dla regionów przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, tj. na drogach gminnych, powiatowych, czy wojewódzkich. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w drodze analiz wskazało 21 lokalizacji mostowych przepraw, które mogą ubiegać się o dofinansowanie. Wśród nich znalazła się przeprawa na Warcie na odcinku pomiędzy Wronkami, a Obornikami na styku dwóch gmin Oborniki i Obrzycko.

 1 sierpnia 2018 r. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło nabór wniosków na wykonanie dokumentacji, niezbędnej do złożenia wniosku dotyczącego budowy przeprawy mostowej.  Termin  ich składania upływa 29 marca 2019 r. Jak dotąd do ministerstwa złożony został jeden. Czwartkowe posiedzenie zespołu parlamentarnego, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich samorządów, które zostały wskazane przez ministerstwo. Dotyczyło szczegółów całego rządowego programu „Mosty dla Regionów”, w którym samorządowcy widzą wiele niewiadomych.

Podstawowym problemem są finanse. Program zakłada do 80% dofinansowania w każdym roku realizacji zadania, jednak na etapie przygotowania dokumentacji technicznej. Jeżeli samorząd przygotuje projekt i kosztorys to na tej podstawie może ubiegać się do 80% dofinansowania. Cały proces projektowy może trwać ok 2-3 lata i kwota uzyskana po przetargu może przekroczyć tę z kosztorysu i wówczas kwota dofinansowania się nie zwiększy, a brakującą różnicę musi dołożyć samorząd.

Jak podkreślili przedstawiciele samorządów przez których teren przepływa rzeka Bug, jeden most może kosztować ok. 300 mln zł, a samorząd powiatowy dysponuje środkami na inwestycje w kwocie 2,5 mln zł, czyli ma dużo mniej na wszystkie inwestycje razem wzięte niż brakujące 20 % do realizacji programu „Mosty dla Regionów”. Kolejny problem zgłoszony przez samorządowców to ubieganie się o środki na dokumentację. Jeżeli samorząd złoży bowiem wniosek na dokumentację, otrzyma dofinansowanie, wykona tę dokumentację, ale okaże się że wartość inwestycji przekroczy jego możliwości i nie podejmie się realizacji tej inwestycji, będzie musiał oddać środki, które otrzymał na projekt. Wówczas zostanie takiemu samorządowi bardzo drogi projekt, który nigdy nie zostanie zrealizowany.

Kolejny z istotnych problemów dotyczy nośności użytkowej budowanych mostów. Zgodnie z założeniami programu nośność budowanego mostu musi być najwyższa, czyli przystosowana do przejazdu obiektów wojskowych do 42 ton, tak samo muszą zostać przygotowane drogi dojazdowe do mostu. Samorządowcy podkreślali, że taki most przedraża realizację takiej inwestycji i taka nośność jest zbędna, droga dojazdowa od mostu musi dojść bowiem do pierwszej drogi publicznej, a te w większości są drogami lokalnymi o dużo niższej nośności.

Głównym wnioskiem postawionym przez przedstawicieli samorządu było zaangażowanie w program województwa i Urzędy Marszałkowskie, które według przedstawicieli grupy samorządowej powinny być liderami takich projektów mają bowiem dużo większe budżety.

W posiedzeniu uczestniczyli także przedstawiciele Gminy Oborniki Sekretarz Gminy Krzysztof Nowacki i Kierownik Wydziału Inwestycji Przemysław Mączyński. Dla Obornik sam koszt wykonania dokumentacji projektowej może wynosić ponad 1 mln zł. Nie znane są w tej chwili koszty budowy mostu, ale patrząc na inne tego typu inwestycje mostowe nie będzie on tańszy niż 30-60 mln zł, a kwota ta po przetargu może być jeszcze wyższa. Nie wiemy ile cała inwestycja będzie kosztować i co w przypadku gdy uzyskamy dofinansowanie w kwocie ok 1 mln zł na projekt, a koszt budowy przewyższy możliwości finansowe Gminy Oborniki i nie podejmiemy się realizacji tej inwestycji, wówczas ten 1 mln zł trzeba będzie oddać – mówi sekretarz Krzysztof Nowacki. Pomysł zaangażowania w te projekty Urzędy Marszałkowskie wydaje się bardzo dobry, one dysponują bowiem większymi środkami na inwestycje, tylko czy będą one zainteresowane – dodaje.

Problemem są nasze drogi w mieście i ich nośność, która jest dużo niższa niż zakładana w programie – mówi kierownik wydziału inwestycji Przemysław Mączyński.

13 Grudnia

Imieniny obchodzą: Otylia, Róża, Juliusz

Słonce znajduje się w znaku Strzelca

Imieniny obchodzą: Otylia, Róża, Juliusz

Święta:

Malta- Święto Republiki

Polska- Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

 Dzień Księgarza

Saint Lucia- Dzień Świętej Łucji

Światowy Dzień Telewizji dla Dzieci

Osoby urodzone 13 grudnia umiejętnie panują nas sobą i sprawują władzę nad innymi. Chętnie rozmawiają z innymi, lecz nie zawsze mają cierpliwość słuchać innych. Nie liczą się ze zdaniem innych osób.

Urodzeni 13 grudnia: Otylia Jędrzejczak- pływaczka, Agnieszka Włodarczyk- aktorka

Zmarli 13 grudnia: Paweł Kurczewski (2009)- zapaśnik

2001- premiera filmu „Piękny umysł”

Opracowanie: Krzysztof Nowacki