10.10.2024 r.

10.10.2024 r.

#kalendariumobornickie 

Zdjęcie główne to przedstawienie przygotowane przez uczniów Gimnajzum nr 1 w Obornikach w roku 2004 🙂 

  • 10 października 1936 w lokalu pana Gajbla odbyło się co miesięczne spotkanie Związku Weteranów, któremu przewodniczył pan Smykowski

  • 10 października 1936 r. z pola Skrzykały w Kowanówku skradziono kartofli o wartości 40 zł.

  • 10 października 1980 r. dotychczasowy Komitet Robotniczy przekształcił się w Komitet Założycielski NSZZ Solidarność. Przewodniczącym został Zbigniew Piasecki. W komitecie założycielskim byli także: Stanisław Olszewski, Marian Paszyk, Marek Zachciał, Szymon Kramer i Jerzy Szymański. 

  • 10 października 1997 r. odbył się w Obornikach mecz piłki ręcznej po między byłymi zawodnikami Sparty Oborniki pod wodzą Jerzego Kubiaka a odbojami Grunwaldu Poznań 

Gazeta Obornicka nr 12 z 29 października 1997 r.

  • 10 października 2004 r. w meczu o mistrzostwo B klasy Tęcza Lulin pokonała Orkan Ryczywół 3:1, Warta Ocieszyn pokonała na wyjeździe Nałęcz Ostroróg  2:1, a Huragan Łukowo uległ na wyjeździe Lotnikowi 1997 Poznań 5:2.

  • 10 października 2009 r. piłkarze nożni MKS Sparta Oborniki przegrali na wyjeździe w meczu o mistrzostwo III ligi ze Zdrojem Ciechocinek 0:1. Skład Sparty: Kozłowski – Golon, Głowacki, Maciejewski (86 min Cyranek) , Zawadzki, Lizewicz, Paździerski, Pytlak (82 min Kowal) , Bukowski, Szymanek (78 min Okanga), Florek

Żółte kartki dla Sparty: 30 min Lizewicz 45 min Lizewicz 70 min Pytlak i Głowacki 77 min Zawadzki 80 min Florek

  • 10 października 2011 r. burmistrz Tomasz Szrama podpisał umowę na  termomodernizację i modernizację instalacji centralnego ogrzewania budynku sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Kiszewie. Umowa została zawarta z firmą   M.POMET z Wronek. Wartość przedsięwzięcia przeznaczonego na modernizację wynosi 248.092,55 zł brutto. Termin realizacji zamówienia wyznaczono do dnia 19 listopada br.

  • 10 października 2012 r. odbyła się w sali widowiskowej OOK uroczysta sesja inaugurująca działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Obornikach.

W sesji wzięło udział ok. 200 osób zainteresowanych udziałem w zajęciach proponowanych przez Uniwersytet. Gośćmi sesji byli m.in.: Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Hetmański, Prezes Zarządu PWiK w Obornikach  Tomasz Augustyn, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Obornikach Krystyna Eichler, Beata Łukasiewicz – Lorent Kierownik Filii Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu oraz Dyrektorzy Gminnych Jednostek i Placówek Oświatowych.

Podczas przemówienia inauguracyjnego działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku Prezes Zarządu Edward Mączyński powiedział: „W poprzednim roku udało się zaktywizować grupę ponad 200 mieszkańców Gminy Oborniki, którzy aktywnie uczestniczyli w pracach naszego Uniwersytetu. Ci , którzy włączyli się w działalność Uniwersytetu przestali się oglądać wstecz, postanowili wykorzystać swój czas wolny na samorealizację i wzbogacanie samych siebie. Studenci obornickiego UTW są dowodem na to, że życie nie kończy się na emeryturze. Przeciwnie, dopiero wtedy może się zacząć wspaniała przygoda” .
O walorach przyrodniczo – krajobrazowych powiatu obornickiego opowiadał Andrzej  Jeran w swoim wykładzie inaugurującym.

„Dziś gdy otwieramy kolejny rok akademicki – jestem dumny, że nasze wspólne marzenia się spełniają i cały czas trwają” – tymi słowami Burmistrz Obornik Tomasz Szrama przywitał studentów, którzy w tym roku rozpoczęli swoją przygodę z edukację w Obornikach.

Sesję uświetniły występy artystów wywodzących się ze środowiska obornickiego Brass Band Oborniki oraz Chór Kameralny „Con Brio”.

W czasie sesji zainteresowani udziałem w pracach Uniwersytetu otrzymali pełną informację dotyczącą działalności uczelni m.in. zasad finansowania Uniwersytetu, terminów oraz proponowanych form zajęć.

  • 10 października 2015 r. SKF KPR Sparta Oborniki w meczu o mistrzostwo II ligi piłki ręcznej mężczyzn przegrała na wyjeździe z Bór Oborniki Śląskie 36:19

  • 10 października 2016 r. odbyła się sesja  Młodzieżowej Rady Miejskiej. W jej szeregi wstąpiło czterech nowych radnych, którzy zastąpili tych, których kadencja zakończyła się wraz z ukończeniem przez nich szkoły. Szeregi MRM zasilili: Karina Tołwińska i Dominika Leśniewska z Zespołu Szkół im. UNICEF, Anna Biedna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kiszewie oraz Dawid Perski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowie. Ślubowanie złożył też Marcin Morka, który kontynuuje działalność w radzie już jako uczeń objezierskiego Technikum.

W spotkaniu wziął udział również Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, jego zastępca Piotr Woszczyk, Wicestarosta Obornicki Andrzej Okpisz wraz z naczelnikiem powiatowego wydziału Komunikacji i Rozwoju, a także kierownik Biura Promocji i Sportu Krzysztof Sroka, dyrektorzy OOK Adam Krasicki i OCS Jacek Okpisz.

Podczas sesji młodzi radni dyskutowali o kwestiach najbardziej interesujących młodzież. Pytali Zastępcę burmistrza o wycofane przez PKS  kursy  linii MARATON, a także dyrektorów jednostek o kwestie związane z ofertą spędzania, tak cennego dla młodzieży, wolnego czasu – interesowały ich zajęcia sportowe, biegi i koncerty. Zadeklarowali również swoją pomoc przy organizacji gminnych wydarzeń kulturalnych i sportowych.

  • 10 października 2017 r. zmarł Władysław Dziwiński. Długoletni nauczyciel, działacz społeczny i oświatowy. Urodził się 18 czerwca 1929 r. w Cebrowie w województwie tarnopolskim. W 1945 r. wraz z rodzicami przyjechał do Środy Wlkp., gdzie zgłosił się do czynnej już szkoły podstawowej. Dalszą naukę kontynuował w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Środzie Wlkp., które ukończył w 1949 r. Po rocznej przerwie podjął studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Filozoficzno- Historycznym, które ukończył w 1955 r. z tytułem magistra historii. Po studiach rozpoczął pracę w Chodzieży. W roku szkolnym 1956/1957 przenosi się do Obornik, do Szkoły Podstawowej nr 1. W latach 1960-1962 był podinspektorem szkolnym w Wydziale Oświaty i Kultury w Obornikach.

Od 1962 do 1966 r. społeczny zastępca kierownika szkoły i nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 w Obornikach. Władysław Dziwiński w latach 1964-1966 zdobywa dodatkowe kwalifikacje kończąc Studium Nauczycielskie w Poznaniu na kierunku Fizyka z Zajęciami Technicznymi. Kończy także Podyplomowe Studium Wychowania Obywatelskiego w Instytucie Nauk Politycznych przy UAM w Poznaniu. W latach 1971-1974 nauczyciel historii w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym.

Od września 1975 wraca do Szkoły Podstawowej nr 1 w Obornikach i obejmuje stanowisko dyrektora szkoły. Po dziesięciu latach kierowania szkołą, w 1985 roku przechodzi na emeryturę. Do ZNP wstąpił w 1955 r. i był jego członkiem aż do przejścia na emeryturę.

Od 1963 r. pełnił w Związku wiele funkcji m.in. Prezesa ogniska nr 1, członka Prezydium Powiatowego Zarządu ZNP w Obornikach. W konkursie „Nasze Ognisko dobrze pracuje” zdobył II miejsce w powiecie. Nagradzany przez Radę Postępu Pedagogicznego. Członek Zarządu Sekcji Głównej Szkolnictwa Ogólnokształcącego przy ZG ZNP w Warszawie. Członek Komisji Oświaty i Kultury Miejskiej Rady Narodowej w Obornikach. Redaktor Informatora wydawanego przez Urząd Miejski w Obornikach. Współautor monografii „Dzieje Obornik”(1990 r.).

Za całokształt pracy zawodowej i społecznej udekorowany został: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Edukacji Narodowej, Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką ZNP i najwyższym odznaczeniem PCK „Kryształowym Sercem”.

10 Października

Słońce znajduje się w znaku Wagi

Imieniny obchodzą: Franciszek, Paulina, Samuel

– Osoby urodzone 10 października prowadzą pełne radości, beztroskie życie. Są skłonni do platonicznej miłości. Łączą w sobie zdolności artystyczne z romantyzmem. Wyróżnia się swoimi krytycyzmem.

Święta:

Fidżi- Święto Niepodległości

Finlandia- Dzień Fińskiej Literatury

Korea Północna- Rocznica Utworzenia Partii Robotniczej

Kuba- Dzień I Wojny o Niepodległość

Tajwan- Święto Republiki

UE- Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Drzewa

Urodzeni 10 października: Monika Kwiatkowska- aktorka, Jacek Falkowski- piłkarz

Zmarli 10 października: Andrzej Zaucha (1991)- piosenkarz

1963- Pokojowa Nagroda Nobla dla Czerwonego Krzyża

Opracowanie: Krzysztof Nowacki