1.02.2025 r.

1.02.2025 r.

#kalendariumobornickie 

Zdjęcie główne to rok 2007 i towarzyski mecz zorganizowany dla Jacka Węzika dla którego był to ostatni sezon spędzony w barwach Sparty Oborniki. W spotkaniu tym zagrała ówczesna drużyna Sparty z byłymi zawodnikami, którzy specjalnie przyjechali do Obornik. Wśród gości był także zmarły w ubiegłym roku trener Tadeusz Łuczak, pod którego wodzą Jacek Węzik odnosił największe sukcesy sportowe, będąc m.in. wybierany piłkarzem jesieni i otrzymując wyróżnienia w kategorii piłka nożna na Balach Sportu. 

  • 1 lutego 1939 r. w Sali Klosego odbył się Bal Dźwięku

  • 1 lutego 1970 r. Arcybiskup Poznański Stanisław Baraniak erygował samodzielny ośrodek duszpasterski, a dwa lata później parafię przy kościele należącym wcześniej do gminy ewangelickiej.

  • 1 lutego 1991 na walnym zebraniu MKS Sparta Oborniki prezesem wybrano społecznika i byłego zawodnika Krzysztofa Woźniaka. Do zarządu wybrani zostali także: Bogdan Woźniak, Paweł Piotrowski, Piotr Piotrowski, Dariusz Mierzwiczak, Ryszard Liske, Marian Urbaniak, Marian Kluczyński i Tadeusz Kasperek.

Gazeta Obornicka nr 2 z lutego 1991 r.

  • 1 lutego 1993 r. zaczął obowiązywać nowy numer kierunkowy do Poznania, chcąc się dodzwonić do Poznania należało wykręcić najpierw „0”, a później „61”

  • 1 lutego 1995 r. o godzinie 18.00 odprawiona została uroczysta masz św. z okazji 25 rocznicy powstania parafii pw. Św. Józefa.

  • 1 lutego 1996 r. w Zakładach Mięsnych w Obornikach rozpoczął swoją działalność likwidator

  • 1 lutego 1999 r. targowisko miejskie w Obornikach zaczęło funkcjonować dwa dni w tygodniu w czwartki i w soboty.

 

  • 1 lutego 2007 r. około godz. 02:20 w Obornikach, Marcin Ł. lat 23 zam. Oborniki kierując samochodem BMW na mokrej nawierzchni na prostym odcinku drogi, wpadł w poślizg jadąc od strony Osiedla Leśnego zjechał na prawe pobocze ściął znak, hydrant i zatrzymał się na ogrodzeniu posesji i lampie ulicznej.

 

  • 1 lutego 2010 r. zmarł zasłużony dla Ziemi Obornickiej sportowiec i wspaniały człowiek, który był wzorem skromności i pracowitości –  Stefan Jasnosz. W ostatniej drodze towarzyszyli mu m.in. członkowie zarządu MKS Sparta Oborniki, były prezes Sparty Tomasz Królczyk, który darzył go wielkim szacunkiem i zapraszał na niemal wszystkie oficjalne uroczystości klubowe, koledzy, przyjaciele i rodzina, a także jego uczeń Stanisław Manicki, któremu pozwolił w wieku 14 lata zadebiutować i zagrać jedyny mecz w seniorskiej drużynie Sparty.  Stefan Jasnosz urodzony 9 października 1934 r. w Bogdanowie był pierwszym w Liceum Ogólnokształcącym w Obornikach nauczycielem wychowania fizycznego z wyższym wykształceniem, był absolwentem Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W latach 1956 – 1962 był kapitanem Sparty Oborniki, w której rozegrał ponad dwieście spotkań, zdobywając kilkadziesiąt bramek. W tym okresie drużyna Sparty awansowała po raz pierwszy w historii do III ligi. Stefan Jasnosz, to jednak nie tylko piłkarz nożny, to także dobry piłkarz ręczny, który grał w drużynie Sparty, gdy ta swoje mecze rozgrywała jeszcze na boisku trawiastym. Koleje losu pana Stefana rzuciły do Piły, gdzie nadal zajmował się swoją pasją jaką był sport. W tamtych latach był członkiem Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Pile wyróżnionym m.in. przez Państwowy Komitet Olimpijski. To właśnie dzięki kapitanowi Sparty ,który w swoim zeszycie skrzętnie notował wszelkie informacje o meczach, zdobytych bramkach itp., z okazji 85 – lecia Sparty udało się odtworzyć wiele cennych informacji z tamtych lat. Gdy odchodzi tak zasłużony człowiek jak pan Stefan wszystkich ogrania smutek, jednak pamięć o nim nie zaginie, bowiem swą pracą i zaangażowaniem na stałe wpisał się na karty historii.

  • 1 lutego 2010 r. około godziny 14.00 jedna z pracownic Urzędu Miejskiego w Obornikach w Referacie Obsługi Interesanta otworzyła list nadany w Lesznie, w którym znajdował się tylko podejrzany proszek, który uległ rozsypaniu. Natychmiast zatem podjęto wszelkie czynności związane z bezpieczeństwem pracowników urzędu i petentów. Po pierwsze, zdarzenie zgłoszono w Komendzie Powiatowej Policji w Obornikach, która zawiadomiła Państwową Straż Pożarną. W Urzędzie jeszcze przed przyjazdem służb mundurowych ewakuowano pracowników z pomieszczenia, w którym rozsypał się proszek. A parę chwil później pod urząd natychmiast podjechały ekipy straży pożarnej i policji. Ratownicy zaraz po przybyciu na miejsce przystąpili do działań, zabezpieczyli wejście do urzędu oraz wezwali karetkę, która zabrała dwóch pracowników, którzy mieli kontakt z substancją. Na miejsce zadysponowany został także zespół z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Obornikach, któremu przekazano zabezpieczoną przesyłkę w celu dokonania badań laboratoryjnych umożliwiających zidentyfikowanie substancji. Kolejnym etapem w trakcie akcji było zdezynfekowanie pomieszczenia, w którym nastąpiło rozsypanie białego proszku. Jeszcze tego samego dnia substancja została  zidentyfikowana i nie stanowi ona zagrożenia, ponieważ była to mieszkanka sody oczyszczonej z proszkiem do pieczenia. Cała akcja w urzędzie trwała około godziny i wywołała sporo emocji wśród osób przechodzących obok magistratu. Sprawa ma jeszcze jeden aspekt, bowiem jak się okazało do podobnych incydentów doszło już w minionym tygodniu w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu oraz w Urzędzie Miejskim w Śremie. Podobnie jak koperta do Oborniki, także i te dwie pozostałe nadane zostały w Lesznie. Poniedziałkowa akcja w Urzędzie Miejskim była drugą tego typu, bowiem 3-4 lata temu w okresie letnim także miało miejsce zagrożenie terrorystyczne, ale bombowe. Wówczas zamknięty został spory kawałek ulicy Piłsudskiego.

  • 1 lutego 2011 r. sala sesyjna Urzędu Miejskiego w Obornikach gościła przedstawicieli Stowarzyszenia Miasta w Internecie oraz Forum Rozwoju Nowoczesnych Technologii, którzy przeprowadzili szkolenie dla urzędników jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i przedsiębiorców: „Wielkopolska 2015. Działania samorządów lokalnych Wielkopolski na rzecz  skutecznego świadczenia usług e-administracji oraz zapewnienia mieszkańcom dostępu do Internetu”.
    Panowie Artur Krawczyk oraz Łukasz Nikitin opowiedzieli w trakcie spotkania o konieczności inwestowania nie tylko w infrastrukturę techniczną na terenie regionu obornickiego, ale przede wszystkim w kompetencje cyfrowe mieszkańców.
    Przedstawione zostały również możliwości pozyskania dofinansowania na projekty dot. społeczeństwa informacyjnego, zarówno ze źródeł pochodzących z Unii Europejskiej jak i ze środków krajowych. Ponadto Pani Renata Gembiak – Binkiewicz – przedstawicielka Lokalnej Grupy Działania „Kraina Trzech Rzek” zaprezentowała możliwości finansowania różnego rodzaju projektów, których beneficjentami mogą być organizacje pozarządowe oraz mikroprzedsiębiorstwa.

 

  • 1 lutego 2012 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie Komitetu Organizacyjnego tegorocznych Mistrzostw Europy w Motocrossie.

Zawody rozegrane zostaną w dniach 15-17 czerwca, zaś finał mistrzostw odbędzie się w niedzielę, 17 czerwca. Zawodnicy będą zmagali się w trzech kategoriach: do 65 cm3, do 85 cm3 i OPEN.

O takiej decyzji zaważył między innymi doskonały wynik przeprowadzanej w październiku na obornickim torze inspekcji Przedstawicieli UEM MX Commision oraz PZM i przyznanie właściwej homologacji.

W spotkaniu uczestniczył Ryszard Jagła z Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Grzegorz Mantyk i Ryszrd Obst z obornickiego Motoklubu, przedstawiciele służb, Urzędu Miejskiego, Obornickiego Centrum Sportu i Obornickiego Ośrodka Kultury.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia burmistrzowi Tomaszowi Szramie podziękowań za współpracę od MOTOKLUBU. Następnie podczas barwnej dyskusji poruszono najważniejsze kwestie organizacyjne i wyznaczono plan dalszych przygotowań do czerwcowych zawodów.

  • 1 lutego 2012 r. w Bibliotece Publicznej im. A. Małeckiego odbył się wernisaż wystawy poświęconej Arcybiskupowi Poznańskiemu Walentemu Dymkowi. Organizatorem przedsięwzięcia jest: Biblioteka Publiczna im. A. Małeckiego, Instytut Pamięci Narodowej  Oddział w Poznaniu, Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca w Obornikach oraz Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego. Podczas spotkania wykład wygłosił ks. prof. Leszek Wilczyński, autor książki „Ksiądz Arcybiskup Walenty Dymek Metropolita Poznański (1888-1956)”.

Oprawę muzyczną całości spotkania zapewnił Poetycki Wędrowiec oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego.

Walenty Dymek ur. 31 grudnia 1888 w Połajewie. Podczas powstania wielkopolskiego był członkiem Wydziału Wykonawczego Rady Ludowej miasta Poznania. W 1929 otrzymał sakrę biskupią z rąk kardynała Augusta Hlonda, zostając biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej oraz jej wikariuszem generalnym. W 1930 przeszedł do kapituły metropolitalnej, gdzie doszedł do urzędu prepozyta. Podczas II wojny światowej został internowany w obrębie Ostrowa Tumskiego, a w styczniu 1943 przeniesiono go do plebanii kościoła Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu. W 1945 został arcybiskupem tytularnym, a 4 marca 1946 – na prośbę prymasa Augusta Hlonda – papież Pius XI wyniósł biskupa Dymka do godności arcybiskupiej. W 1953 przewodniczył obradom episkopatu, jednak nie przyjął stanowiska przewodniczącego, pozostając członkiem komisji głównej oraz przewodniczącym komisji duszpasterskiej. W okresie powojennym był rozpracowywany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, z czego zdawał sobie sprawę, nie idąc nigdy na jakąkolwiek współpracę z UB. Zmarł 22 października 1956. Został pochowany w poznańskiej katedrze.

Wystawę można obejrzeć do końca lutego w Bibliotece Publicznej im. A. Małeckiego w Obornikach.

 

  • 1 lutego 2014 r. 55. pływaków i pływaczek wzięło udział w I Długodystansowych Mistrzostwach w Pływaniu o Puchar Burmistrza Obornik w Centrum Rekreacji Oborniki. W kategorii OPEN mężczyzn zwyciężył Jan Urbaniak z Poznania, pośród pań najlepsza okazała się najmłodsza z uczestniczek, kaliszanka Agnieszka Kliber. Wśród najlepszych nie zabrakło też zawodników z Obornik.

Podczas zawodów nieoczekiwanie udało się też w kilku kategoriach pobić aktualne rekordy Polski.

Zwycięzcom puchary, medale i nagrody wręczyli: dyrektor Obornickiego Centrum Sportu Jacek Okpisz, wieloletni trener pływaków Andrzej Daszkiewicz oraz Janusz Wolniewicz inicjator organizacji zawodów. 

  • 1 lutego 2017 r. Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, podpisał z firmą Solaris Bus & Coach S.A. umowę darowizny związaną z modernizacją obornickiego schroniska. Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Prezes Solange Olszewskiej, Gmina Oborniki otrzymała projekt budowlany oraz projekt wykonawczy wraz z kosztorysem inwestorskim o wartości ponad 54 tys. zł. Dokumentację w imieniu firmy Solaris przekazał Maciej Deresiński.

Łączny koszt przebudowy oraz modernizacji schroniska wyniesie około 1 200 000 zł. Projekt zostanie sfinansowany ze środków pochodzących z dziewięciu gmin. Liderem i inicjatorem inwestycji jest Gmina Oborniki.

Realizacja inwestycji w znaczący sposób poprawi warunki bytowe podopiecznych schroniska oraz komfort okolicznych mieszkańców.  W ramach planowanej inwestycji zmodernizowane zostaną wszystkie obiekty na terenie schroniska, obiekt zostanie dostosowany do wymogów nowej ustawy, spełniać też będzie wszystkie warunki postawione przez lekarza weterynarii. W efekcie tego w znacznym stopniu poprawione zostaną warunki higieniczno-sanitarne oraz użytkowe zarówno zwierząt jak i pracowników schroniska.

Co najistotniejsze – samorząd obornicki dzięki zawartym porozumieniom będzie mógł zrealizować na swoim terenie inwestycję przy zaangażowaniu sąsiednich samorządów i tym samym dochowane zostaną wymogi stawiane obecnym schroniskom.

Komfort ulepszonego obiektu poprawi możliwości rozwojowe wolontariatu i wpłynie korzystnie na los zwierząt. W efekcie rok ten będzie przełomowy dla schroniska Azorek w Obornikach.

1 Lutego

Słońce znajduje się w znaku Wodnika

Imieniny obchodzą: Brygida, Emil, Iga

Święta:

Mauritius- Zniesienie Niewolnictwa

Kościół katolicki: Bazylika prymasowska w Gnieźnie

Osoby urodzone 1 lutego wykazują dużo siły charakteru i poczucia własnej godności. Powinni nauczyć się dostosowywać do otoczenia. Osoby te są ambitne i zdecydowane. Mają licznych przyjaciół, którzy wywierają na nich znaczny wpływ.

Urodzeni 1 lutego: Robert Gonera- aktor, Edyta Jungowska- aktorka

Zmarli 1 lutego: Justin Mentel (2010)- aktor

2008- premiera filmu „Lejdis”

Opracowanie: Krzysztof Nowacki