02.07.2009
Komunikat
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu umieszcza przy Pomniku imienne tabliczki z informacjami o obywatelach polskich poległych, pomordowanych i zmarłych w wyniku prześladowań od 1 września 1939 roku do 3 lipca 1945 roku, w okresie istnienia Polskiego Państwa Podziemnego.
Powyższe dotyczy ofiar agresji niemieckiej i sowieckiej:
- urodzonych, mieszkających lub działających na terenie województwa poznańskiego w latach II Rzeczypospolitej oraz w okresie istnienia Polskiego Państwa Podziemnego,
- deportowanych, które straciły życie w innych miejscach kraju i poza nim,
- uznających konstytucyjne władze cywilne i wojskowe Rzeczypospolitej Polskiej, działające na obczyźnie i w kraju poprzez struktury Polskiego Państwa Podziemnego.
Burmistrz Obornik Anna Rydzewska apeluje do mieszkańców miasta i gminy Oborniki o zgłaszanie osób poległych przez członków rodzin. Podejmijmy także inicjatywę umieszczenia tabliczek tych ofiar, które już dzisiaj nie mają rodziny, bliskich i przyjaciół, a należy się im nasza pamięć.
Zgłaszający osobę odpowiadającą powyższym kryteriom, proszeni są o wypełnienie ankiety i złożenie jej osobiście (lub przysłanie pocztą) w Biurze Promocji, Przedsiębiorczości i Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Obornikach, pok. 234, II piętro, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 76, 64-600 Oborniki, codziennie w godzinach od 7.00 do 15.00, a poniedziałki od 8.00 do 17.00. Zgłoszenia przyjmowane są do końca lipca br.
Wraz z ankietą prosimy przedłożyć lub przesłać do wglądu odpowiednie oryginały dokumentów i ich kserokopie.
Prosimy także dołączyć zdjęcie i krótki życiorys zgłaszanej osoby, który umieszczony będzie na stronach informacyjnych ustawionego przy Pomniku komputerowego kiosku multimedialnego. W życiorysie winny znaleźć się przede wszystkim informacje dotyczące losów zgłaszanej osoby w czasie wojny, a także – jeżeli to możliwe – opisane okoliczności śmierci. Życiorys prosimy podpisać, podając imię i nazwisko oraz adres i telefon kontaktowy.
Komitet Budowy Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej zastrzega sobie prawo do redakcji i weryfikacji tekstów, a także do ich odrzucenia w przypadku, gdyby podane informacje nie odpowiadały prawdzie.