Aktualności

W Sejmie o najpilniejszych potrzebach seniorów

W Sejmie o najpilniejszych potrzebach seniorów

W 2 października w Sejmie RP odbyła się konferencja Najpilniejsze potrzeby i oczekiwania Seniorów w Polsce współorganizowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Sejmową Komisję Polityki Senioralnej oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Rządu, Parlamentu i ok. 300 reprezentantów środowisk senioralnych. Obornicką Radę Seniorów reprezentował Eugeniusz Kierstan. Do głównych tematów podejmowanych w ramach prowadzonych dyskusji należały: potrzeby i oczekiwania polskich seniorów w zakresie opieki zdrowotnej, zapotrzebowanie na geriatrię, miejsce geriatrii w systemie opieki zdrowotnej, otępienie jako wyzwanie dla opieki zdrowotnej i opieki społecznej, zarządzanie przez cele i zarządzanie przez projekty jako metody rozwoju ośrodków gerontologicznych oraz polityka samorządowa wobec osób starszych.

Przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej Małgorzata Zwiercan w swoim wystąpieniu podkreśliła, że właściwie skoordynowana polityka senioralna staje się priorytetem działalności rządu: – Długie życie jest darem. Zbudowanie zatem właściwego otoczenia, pozwalającego utrzymać jego dobrą jakość jest koniecznością, jak również jednym z najpoważniejszych wyzwań dla wszystkich członków naszego społeczeństwa. Osoby starsze to niesamowity potencjał, który może i powinien być wykorzystywany przez organizacje pozarządowe i społeczności lokalne. Musimy uważnie słuchać naszych seniorów, aby moc usłyszeć ich najważniejsze potrzeby – podkreśliła posłanka.

Podsekretarz Stanu Elżbieta Bojanowska podczas wystąpienia podkreśliła, że elementem  odgrywającym istotne znaczenie w poprawie sytuacji polskich seniorów powinna  być kompleksowa strategia polityki społecznej wobec osób starszych.

„Potrzeby osób starszych muszą być stale monitorowane tak, aby obowiązujący system wsparcia pozwalał na ich zaspokojenie oraz dostosowanie się zachodzących zmian. Kluczowym elementem systemu powinna być kompleksowa strategia polityki społecznej wobec osób starszych, zawierającego cele, kierunki, działania oraz realizatorów” – wyjaśniła wiceminister Elżbieta Bojanowska.

W Polsce jest ponad 8,5 mln seniorów, w tym ok.180 tys. osób starszych objętych Rządowym Programem na rzecz Aktywności Osób Starszych.

Przewodniczący Obornickiej Rady Seniorów

Eugeniusz Kierstan