Aktualności

Konferencja „Rola samorządowców w kształtowaniu polityki senioralnej”

Konferencja „Rola samorządowców w kształtowaniu polityki senioralnej”

Konferencja poświęcona roli samorządów w kształtowaniu polityki senioralnej odbyła się 24 kwietnia 2017 r. w Sejmie, pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego. Organizatorem spotkania były sejmowe komisje: Polityki Senioralnej, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W konferencji wzięli udział: posłowie, naukowcy, samorządowcy, a także przedstawiciele resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Obornicką Radę Seniorów reprezentował przewodniczący Eugeniusz Kierstan.

Obserwujemy znaczne zmiany w strukturze demograficznej społeczeństwa – mówiła podczas konferencji podsekretarz stanu Elżbieta Bojanowska. – Dziś 20 proc. Polaków ma ukończonych 60 rok życia, do 2050 r. będzie ich ponad 40 procent, dlatego polityka senioralna jest jednym z priorytetów obecnego rządu”.
Wiceminister Bojanowska przypomniała, że przy ministrze rodziny działa Rada ds. Polityki Senioralnej, która opracowuje zręby takiej polityki do roku 2030. – Jej trzy filary to: bezpieczeństwo seniorów, solidarność międzypokoleniowa  i ich uczestnictwo w życiu społecznym – powiedziała wiceminister.

W debacie przedstawiano działania, które powinny podejmować samorządy, aby realizować skuteczną politykę senioralną, odpowiadającą na najpilniejsze potrzeby osób starszych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na politykę senioralną m.in. w aspekcie ochrony zdrowia, a także integracji międzypokoleniowej.

Poseł prof. Józefa Hrynkiewicz, przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej, przekazała jak wiele wyzwań stoi przed samorządem oraz organami centralnymi państwa: „…nastąpi znaczne przyspieszenie udziału ludzi w zaawansowanych grupach wieku, także tych najstarszych grupach wieku, w niektórych środowiskach w szczególności. Są to przede wszystkim centra dużych miast, które są wybitnie nieprzyjazne dla ludzi starych. To będą małe miasta, ale także to są wsie, gminy wiejskie i tereny peryferyjne, a więc proces wyludniania się to jest proces, który w Polsce jest już zaawansowany, a w niektórych gminach – wiejskich i peryferyjnych – bardzo zaawansowany powiedziała prof. Józefa Hrynkiewicz.