Aktualności

Oborniki w walce ze smogiem

Oborniki w walce ze smogiem

Tej zimy w całym kraju rozgorzał temat trującego smogu. Kraków, Warszawa, Poznań, a po nich kolejne miasta przyłączyły się do tworzenia realnych programów ochrony powietrza. Jak praktyki takie wyglądają w naszym mieście wyjaśniał Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, podczas poniedziałkowej (30.01) konferencji prasowej.

W Obornikach prowadzone są działania z zakresu monitoringu, które wykazały, że w naszym mieście problem ten dotyczy głównie skupisk budynków jednorodzinnych. Na osiedlach bloków wielorodzinnych sytuacja nie budzi zwiększonych zastrzeżeń, gdyż większość z nich korzysta z ogrzewania Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, lub ma ogrzewanie gazowe.

Są jednak miejsca, jak na przykład Bielawy, w których problem ten jest dla mieszkańców bardzo uciążliwy. W jaki sposób Oborniki planują walczyć ze smogiem wyjaśniał Burmistrz Obornik Tomasz Szrama: Nasze działania zmierzające do minimalizowania powstawania smogu w mieście rozpoczęliśmy od przeprowadzenia kompleksowej inwentaryzacji miejskich źródeł ciepła.  Jak zapewniał – Wynika z niej, że wszystkie budynki komunalne (w których było to możliwe) podłączone zostały już do PECu, kolejne będą do tego przystosowywane, lub wymieniane zostaną w nich piece.

Kolejnym sposobem jest zachęcanie mieszkańców domów jednorodzinnych do wprowadzania bardziej ekologicznych systemów ogrzewania. W tym wymiany starych pieców na nowe. Aby minimalizować koszty tych inwestycji samorząd zachęca do korzystania z programów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który planuje na rok 2017 realizację programów, obejmujących finansowanie w formie preferencyjnych pożyczek z możliwością umorzenia w części. Również sama gmina rozważa wprowadzenie swoich ekodotacji dla mieszkańców. Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej Burmistrz Obornik zaproponuje radzie (na wzór Krakowa i Poznania) wprowadzenie miejskich dopłat do wymiany pieców, na bardziej nowoczesne.

Jak zapewniał burmistrz, nasza gmina sięga również po zupełnie nowe rozwiązania. W tym poszukiwanie alternatywnych, ekologicznych metod grzewczych. Wraz z wicedyrektorem poznańskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Michałem Zielińskim podjęliśmy współpracę w zakresie rozwijania geotermii (Oborniki znalazły się na liście dofinansowań do poszukiwania wód geotermalnych). Co pozwoliłoby w przyszłości na budowę bardzo nowoczesnej, zasilanej ekologicznymi źródłami termalnymi elektrociepłowni w naszym mieście – informował burmistrz, podkreślając na koniec, że: najważniejszym i nieodłącznym elementem walki ze smogiem jest podnoszenie świadomości mieszkańców w tym zakresie. Myślimy o zakupienie specjalistycznego miernika z wyświetlaczem,  wskazującym poziom substancji smogowych w powietrzu.