Aktualności

Dbamy o środowisko

Dbamy o środowisko

Niewykorzystane materiały po remoncie czy budowie to groźne dla środowiska odpady, wywiezione na składowisko odpadów długo się rozkładają. Ze względu na duże rozmiary i nierzadko toksyczność, nie wolno ich wyrzucać do zwykłych kontenerów przeznaczonych na odpady komunalne. Największą szkodą dla środowiska jest wywiezienie gruzu wraz z innymi odpadami remontowymi do lasu albo spalenie tego rodzaju odpadów w piecu.

 

Do odpadów budowlanych i remontowych trafiają różnorodne przedmioty: kable, druty, tapety, gruz, papa, eternit, folie, styropian, laminaty, plastiki, złom oraz (należące do odpadów szczególnie niebezpiecznych) puszki po farbach i lakierach czy opakowania po rozpuszczalnikach. Wywiezienie takich śmieci do lasu, wyrzucenie ich do rzeki albo jeziora wiąże się z ogromnym zanieczyszczeniem środowiska. Równie nieodpowiednie jest umieszczenie tego typu odpadów w pojemnikach przeznaczonych na odpady komunalne. Na składowisku odpadów pozostałości po remoncie długo będą się rozkładały i emitowały groźne substancje do atmosfery, gleby i wód gruntowych.

Pamiętajmy, że palenie śmieci we własnym piecu czy w ognisku to nie to samo co utylizacja w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania odpadów. Podczas palenia tworzyw sztucznych do atmosfery emitowane są silne zanieczyszczenia, takie jak: dwutlenek węgla, związki chloru i fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie (kadm, rtęć, tytan), formaldehydy i rakotwórcze dioksyny. Substancje te powodują groźne choroby u ludzi (m.in. astmę), roślin (zanik chlorofilu) i zwierząt. Dioksyny to jedne z najbardziej toksycznych substancji, które trwale odkładają się w organizmie człowieka.

Niestety proceder pozbywania się odpadów remontowych na własną rękę jest coraz częstszy, zwłaszcza na wsi i terenach podmiejskich. Oprócz świadomości, jak wielką szkodę czynimy środowisku, przestrogą powinna być wysoka kara finansowa za palenie śmieci i nieodpowiednie ich składowanie.

Chcąc być w zgodzie z naturą i przepisami prawa oraz nie powodować zatruwania środowiska, warto pomyśleć nad nowym zastosowaniem pozostałych po remoncie rzeczy, przerobieniem ich na przydatne przedmioty, przechowaniem w domowym warsztacie albo oddaniem do recyklingu.

Wystarczy zamówić w PGKiM Sp. z o.o. w Obornikach specjalny kontener (o pojemności od 3 do 10 m3 ) i umieścić w nim gruz, folię i inne pozostałości po remoncie. Spółka dostarczy kontener i odbierze go odpłatnie z Państwa posesji z odpadami poremontowymi.

 

 

Uwaga Szanowni Klienci ! 

W trosce o nasze gminne lasy, rowy przydrożne, podwórka, aby dzikich wysypisk było jak najmniej, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółka z o.o. w Obornikach przy ul. Lipowej 19 w swojej ofercie świadczy usługi poza systemem GOAP-u w zakresie:

  • odbioru odpadów zmieszanych z budowy i remontu ( kod 17 09 04)
  • odbioru gruzu budowlanego (kod 17 01 01)

 

ZGŁOŚ SIĘ Z KUPONEM RABATOWYM, A OTRZYMASZ ZNIŻKĘ! ZAOSZCZĘDZISZ PIENIĄDZE, POMOŻESZ ŚRODOWISKU I NASTĘPNYM POKOLENIOM.

Clipboard01