Aktualności

Muzycznie z Luchow do Obornik

Muzycznie z Luchow do Obornik

Od 25 do 28 września przebywał w powiecie obornickim chór „Hannoversches Wendland” z Luchow. W czwartkowe popołudnie gości z zaprzyjaźnionego powiatu i miasta powitali: w imieniu Tomasza Szramy Burmistrza Obornik -Piotr Woszczyk – zastępca, Adam Maliński – społeczny  koordynator współpracy zagranicznej oraz Mila Heckert – wolontariuszka, tłumacz.

Natomiast w piątek niemieckich chórzystów podjął w Starostwie Powiatowym w Obornikach: wicestarosta Andrzej Okpisz i Adam Krasicki występujący w podwójnej roli jako Dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury i tłumacz.
Rozmowy w Sali Sesyjnej były bardzo rzeczowe, goście mieli wiele pytań, na które odpowiadali gospodarze.
Po obiedzie zwiedzano miasto, w tym  kościół pw. Św. Józefa, park, na którym pierwotnie znajdował się cmentarz ewangelicki. Goście podziwiali też kamień pamięci przypominający o miejscu spoczynku obornickich mieszkańców wyznania ewangelickiego, obejrzano także odnowioną obornicką pływalnię oraz znane: Łazienki.  Nie zabrakło również podczas objazdu po mieście informacji o obornickich zakładach pracy.
W pomieszczeniach  gościnnego Obornickiego Ośrodka Kultury ćwiczono przed wspólnym wieczornym koncertem chórów „Cantylena”, „Con Brio” i „Hannoversches Wendland”. Polsko-niemiecki koncert chórów to jedno z ważniejszych wspólnych przedsięwzięć kulturalnych w roku 2014.
Po koncercie zaproszono zarówno publiczność jak i wykonawców na kawę, herbatę i ciasteczka. Była to doskonała okazja do bezpośrednich rozmów. Następnie chórzyści z Luchow mogli poznać smaki regionalnych wyrobów podczas pikniku nad Wartą.

W sobotnie przedpołudnie zwiedzono stolicę Wielkopolski – Poznań, w tym okolicę jeziora Malta, katedrę, rynek z ratuszem i kościołem farnym oraz okoliczne muzea. Podziw wzbudziła parada wielkopolskich ułanów pielęgnujących tradycje 15 pułku ułanów poznańskich. Podczas zwiedzania Poznania gościom towarzyszyli jako opiekunowie -tłumacze: Mila Heckert, Agata Chudzińska, Joanna Malińska, Marcin Zimny, Wojciech Jamroszczyk, Hubert Owczarek – honorowy Przewodniczący Zarządu TPN w Poznaniu i Adam Maliński.
Po powrocie do Obornik i krótkim odpoczynku udano się do kościoła farnego, gdzie rozpoczęto przygotowania do wspólnego koncertu. Goście z Niemiec i chór „Con Brio” towarzyszył śpiewem podczas mszy św., a następnie obydwa chóry zapewniły słuchaczom wyśmienitą ucztę duchową.
Po koncercie członkowie trzech chórów spotkali się w restauracji Milenium i pokazali swój kunszt śpiewaczy. Było to wspaniałe, spontaniczne  wspólne muzykowanie i śpiew przy dźwiękach gitary, a przede wszystkim pełnym zaangażowaniu  wszystkich chórzystów.

W niedzielne przedpołudnie, przy wspaniałej słonecznej pogodzie goście udali się do Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, gdzie zwiedzano ekspozycję, podziwiano  piękno rzeki  Wełny i uczestniczono w Festynie Młynarskim. Podziw wzbudziły  stare ciągniki rolnicze: Zetor  C-3011, nośnik narzędzi RS-09 oraz polski Ursus C-45 na żelaznych kołach oraz silniki spalinowe Witte i Perkun do napędu maszyn rolniczych. Na długo w pamięci pozostanie smak pieczywa i piwa portowego z Nowego Młyna. Gości z Niemiec powitał Mateusz Klepka oraz Krzysztof Ostrowski- wiceburmistrz Rogoźna. Goście postanowili zebrać ofiarę na wsparcie remontu budynku dawnego kościoła ewangelickiego w Ryczywole jako centrum dialogu, kultury i tolerancji.

Po ponad 9 godzinnej podróży wszyscy szczęśliwie powrócili do Luchow i Gartow, mile wspominając swój pobyt na terenie powiatu obornickiego. Otto Schiewe nie spoczywa na laurach i zamierza w kolejnych latach rozwinąć współpracę m.in. strażaków z partnerskich powiatów. Na listopad planowany jest wyjazd studyjny uczniów i absolwentów z objezierskiego Zespołu Szkół do Luchow-Dannenberg i Hanoweru.