Aktualności

Posłowie z LO

Posłowie z LO

1 czerwca w Warszawie odbyła się jubileuszowa XX sesja „Sejmiku Dzieci i Młodzieży”, w której uczestniczyli uczniowie obornickiego liceum Wiktor Stróżyk i Filip Wielgosz.

Oto relacja jedno z uczniów.

 

Ale jak to się zaczęło ?

Cała nasza przygoda z projektem organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) zaczęła  się niewinnie – od lekcji Historii i Społeczeństwa. Na tej lekcji nasz profesor Zbigniew Wojdowski ogłosił że CEO organizuje projekt SDiM i można zostać posłem na sejm.  Od razu się tym zainteresowaliśmy, już w tym samym dniu zarejestrowaliśmy się na portalu projektu (tak wyglądało zgłoszenie)i byliśmy u pani dyrektor Agnieszki Katarzyny Balcerowiak aby omówić zasady projektu. Tak naprawdę bez Jej pomocy, profesora Wojdowskiego i wielu innych ludzi do niczego byśmy nie doszli. Oprócz nas do projektu zgłosiło się 20 dwuosobowych zespołów z samej Wielkopolski, w skali kraju było ich 656 (1312 uczestników), a miejsc tylko 460 (tyle ilu posłów na sejm). Tak więc konkurencja była niemała.  Zadaniem rekrutacyjnym na XX sesję SDiM było zorganizowanie debaty na temat „Młodzi Aktywni. Jak młodzi mogą się angażować w życie społeczne i polityczne?” i przeprowadzenie w późniejszym etapie kampanii pro frekwencyjnej w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dnia 2 kwietnia 2014r. odbyła się nasza debata, którą skrupulatnie i szczegółowo opisaliśmy i udokumentowaliśmy  po czym wysłaliśmy do Warszawy.

W ten sposób zakończyliśmy pracę nad pewnym – niełatwym – przedsięwzięciem które według nas -udało się. Celowaliśmy przede wszystkim w dobro Obornik a dopiero na drugim miejscu awans w projekcie. Podczas przerwy świątecznej zostały ogłoszone listy osób które zakwalifikowały się do finału – są posłami na młodzieżowy sejm RP. Z niecierpliwością i pewną dozą niepokoju przeglądaliśmy listę aż w końcu zobaczyliśmy swoje nazwiska na liście Wielkopolskiej. Nasza wielka radość była nie do opisania ! Pierwszą osobą która dowiedziała się o naszym sukcesie była nasza pani dyrektor, która była  z nas bardzo dumna.

Życie posła.

Dnia 30 maja 2014r. zaproszeni zostaliśmy (młodzieżowi posłowie Wielkopolski) na uroczystość do pana Wojewody Piotra Florka. Była to uroczystość na której pan Wojewoda gratulował nam wszystkim sukcesu w projekcie. Oprócz nas zaproszeni na tą uroczystość były ważne persony z życia Wielkopolski jak i samej Polski. Między innymi: pani senator Jadwiga Rotnicka czy Wielkopolski Kurator Oświaty, pani Elżbieta Walkowiak. Po oficjalnej części był poczęstunek i rozmowa z gośćmi na której pani Senator i pan Wojewoda opowiadali jak działa sejm et cetera. Uroczystość miała też na celu zapoznanie ze sobą posłanek i posłów.

Dnia 31 maja – sobota – wszyscy posłowie z Wielkopolski wspólnie z Poznania pojechali  do Warszawy. Po męczącej pięciogodzinnej podróży autobusem – podczas której bardzo dobrze poznaliśmy się nawzajem – dojechaliśmy do stolicy. Nasz pobyt w Warszawie rozpoczęliśmy od czterogodzinnych warsztatów. Filip wybrał warsztaty pod tytułem „Idealny Lider” a ja – Wiktor – wybrałem warsztaty pt. „Social Media nie tylko prywatnie”. Po tych warsztatach które skończyły się koło godziny 19:00 była kolacja i czas wolny podczas którego można było iść zwiedzać Warszawę.

W niedzielę 1 czerwca – w dzień dziecka – odbył się najważniejszy punkt programu – XX sesja SDiM. Wszystko zaczęło się o godzinie 8 rano o tej godzinie zostaliśmy wpuszczeni do gmachu Sejmu i oprowadzeni po nim. Od godziny 8:30 mogliśmy rozmawiać z klubami parlamentarnymi różnych kluczowych partii politycznych takich jak: Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej czy Platforma Obywatelska.  Przedstawiciele partii rozdawali swoje gadżety i przedstawiali swoje wizje polityczne.

O godzinie 10:00 rozpoczął się najważniejszy punkt programu – obrady sejmu. Zaczęły się one od przemówienia Pani Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, następnie swoje przemówienia wygłosił Rzecznik Praw Dziecka – Pan  Marek Michalak.  Wreszcie przeszliśmy do pierwszego punktu obrad – przemówień posłów. Przemówiło 30 posłów- każdy po 2 minuty – z zapisanych 40, niestety trzeba się trzymać harmonogramu sejmu i przemówienia nie mogą trwać dłużej niż godzinę.

Następnie przeszliśmy do drugiego punktu obrad – głosowania. Głosowaliśmy za lub przeciw przyjęciu poprawek do naszej uchwały, i na końcu za lub przeciw przyjęciu uchwały. Na szczęście głos młodzieży mocno wybrzmiał w sejmie i prawie jednogłośnie przyjęliśmy  naszą uchwałę. Ostateczną wersję (wraz z poprawkami) można przeczytać na stronie Sejmu RP.

Ostatnim punktem obrad były tradycyjne pytania do Ministerstwa Edukacji Narodowej, na które odpowiadała pani wiceminister Ewa Dudek. Pytaliśmy o różne istotne kwestie, od podstawy programowej, przez nowe e-podręczniki aż po finanse na szkoły.

Na zakończenie obrad sejmu swoje przemówienie wygłosił wicepremier, minister gospodarki pan Janusz Piechociński. Po zakończeniu obrad, udaliśmy się na obiad i w podróż powrotną do Poznania.

I co robimy dalej ?

Z pewnością doświadczenie jakie wynieśliśmy z projektu i wizyty w Sejmie zaowocuje na gruncie lokalnym,  do prowadzenia dalszych działań w Obornikach. Nie chcemy spocząć na laurach, lecz iść dalej i zrobić jeszcze wiele pożytecznych rzeczy dla Obornik.

 

Wiktor Stróżyk