Aktualności

Aleja kasztanowa w Bąblinie będzie… przebadana

Aleja kasztanowa w Bąblinie będzie… przebadana

Drzewa rosnące wzdłuż alei kasztanowej w Bąblinie zostaną zinwentaryzowane oraz zdiagnozowane przez wykwalifikowanych specjalistów. Już od tego tygodnia będzie ich można spotkać na gminnej drodze, która stanowi strefę ochrony widokowej zabytkowych założeń parkowych. Umowę na wykonanie operatu dendrologicznego podpisali w środę Burmistrz Obornik Tomasz Szrama oraz Kamila Ląd i Kamil Ląd reprezentujący firmę Poznański Dendrolog, w towarzystwie Radnej Rady Miejskiej w Obornikach, Sołtys Bąblina – Katarzyny Korczyńskiej oraz Prezesa Związku Szkółkarzy Polskich i jednocześnie mieszkańca Bąblina – Andrzeja Kujawy.

Przeprowadzona inwentaryzacja oraz określenie stanu zdrowotnego drzew pozwolą na szczegółowe wskazanie zaleceń co do dalszego postępowania i wykonywania prac w obrębie drzewostanu. To ważne opracowanie pozwoli zapewnić bezpieczeństwo zarówno drzewom jak i ich otoczeniu. Wskaże, które drzewa będą musiały zostać wycięte, a które poddane specjalnej opiece. Dodatkowo drzewa zostaną również oznaczone specjalnymi arbotagami, czyli czarną tabliczką znamionową z kolejnym numerem inwentaryzacyjnym z nazwą firmy wykonującej opracowanie oraz rokiem przeglądu zadrzewień, które ułatwią lokalizację danego drzewa w terenie oraz usprawnią zabiegi pielęgnacyjne.

Mam świadomość, że aby skutecznie i mądrze zarządzać gminnym drzewostanem konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji i diagnostyki. Takie badania drzew to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także estetyki. Drzewa to wymierne korzyści ekonomiczne, jakich większość z nas nie jest do końca świadoma  – podkreśla Burmistrz Obornik Tomasz Szrama

Warto dodać, że z uwagi na cenny starodrzew aleją opiekują się również mieszkańcy Bąblina, którzy co roku wiosną organizują akcję oklejania drzew taśmą lepową na szkodniki atakujące kasztanowce.

 

Czy wiesz, że……

Jednym z zadań drzew w środowisku jest produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla.

 Wpływ zieleni jest istotny w zmniejszaniu natężenia tzw. wysp ciepła.

Gęsty i szeroki rząd drzew ma wiatrochronne działanie.

Pas roślinności zbudowanej z drzew i krzewów, o szerokości 10 metrów, zwiększa wilgotność względną powietrza o 80% i więcej.

Pasy gęstych zadrzewień zatrzymują pyły zawieszone w powietrzu, redukując prędkość wiatru, a ponadto budowa  morfologiczna powierzchni blaszek liściowych, kory pni i gałęzi może potęgować efekt filtrowania zanieczyszczeń. Istotne znaczenie ma także zdolność  do absorbowania zanieczyszczeń pochodzących z silników spalinowych.

Niezwykle ważną funkcją zieleni jest tłumienie hałasu, które odbywa się na zasadzie ucięcia fal akustycznych pod wpływem pni drzew i absorpcję przez gałęzie i liście działające jak rezonatory.

Amerykańskie badania dowodzą, że każdy dolar wydany na utrzymanie drzew zwraca się po trzykroć. Zauważono, że obecność drzew wpływa na wartość nieruchomości. Może podnieść jej cenę nawet o 5 do 30%.

Badania wykazują, że tereny handlowe bogate w bujną roślinność (drzewa, krzewy, rabaty kwiatowe, trawniki) stwarzają lepsze warunki do prowadzenia interesów. Ponad ¾ ludzi woli robić zakupy w miejscach gdzie rosną duże, dojrzałe drzewa. W takiej przestrzeni ludzie wydają od 10 do 12% więcej pieniędzy.

Oszczędności ekonomiczne w związku oszczędnością energii dzięki klimatycznym oddziaływaniom drzew oraz innym usługom ekosystemowym mogą być znaczne. Według badań obecność jednego, dużego drzewa przyulicznego pozwoliła zaoszczędzić rocznie od 18 do 76 kWh energii elektrycznej i od 30 do 85 m3 gazu ziemnego.

Już ponad 20 lata temu dowiedziono, że rekonwalescenci po operacjach chirurgicznych, zdrowieją szybciej w pokojach z widokiem na zieleń (drzewa).

Drzewa tworzą korzystny, łagodny mikroklimat wokół domów. Drzewa oddziałują pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i działają kojąco na nasze „nerwy”.

Nie od dzisiaj wiadomo, że drzewa oddziałując wszechstronnie na środowisko (otoczenie) poprawiają jakość powietrza i wody, ograniczają hałas oraz ryzyko ataków astmy (Nowak, 1994; Zipperer, Solari i Young, 2000) co z kolei skutkuje obniżonym zapotrzebowaniem na medykamenty i przyspieszonym powrotem do zdrowia po chorobie. Z kolei Heisler i Grant (1997) donoszą, że drzewa ograniczając operację słoneczną prawdopodobnie obniżają ryzyko zachorowania na raka skóry.

Tereny z drzewami są bezpieczniejsze i odznaczają się większym uspołecznieniem niż rejony bezdrzewne (Coley et al 1997).Badacze obserwują, że w takich rejonach rośnie poziom związków i współpracy sąsiedzkiej.