Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada
W patriotyczny nastrój wprowadzą nas muzyka i multimedia.
Już w najbliższy piątek, 9 listopada zapraszamy na wyjątkowy koncert w wykonaniu chóru Cantilena i zespołu Encanto.
Jednocześnie wraz z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu Filia w Obornikach i Biblioteką Publicznaą Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach zapraszamy na Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. To stworzona przez Fundację Koncept Kultura i Biuro „Niepodległa” przestrzeń, gdzie popularyzowana jest historia Polski za pomocą filmów VR. Dzięki technologii Virtual Reality, obrotowym fotelom, specjalnym goglom i słuchawkom widzowie mogą spotkać się z ciekawymi postaciami z przeszłości.
- REPERTUAR: „Wiktoria 1920”, „MS Piłsudski. Podwodna misja”, „Dża-Dża”, „Nie kochać w taką noc” i „Kino”.
- KIEDY: 7.11 (czwartek)- 8.11 (piątek) – godz. 8.00-14.00, 16.00-18.00
- GDZIE: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach, ul. Kopernika 10
- ZAPISY dla grup zorganizowanych: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Obornikach, ul. Mickiewicza 4
e-mail: biblioteka@oborniki.pbp.poznan.pl, tel.: 577 001 328 - Osoby indywidualne bez zapisów. Wydarzenie jest bezpłatne.
UWAGA! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem!
11 listopada tradycyjnie spotykamy się na Rynku, skąd o godz. 11.11 wystartuje ponad 800 zawodników XV Biegu Niepodległości. To nie tylko wspaniała okazja do uczczenia narodowego święta, ale także do zadbania o zdrowie i spędzenia czasu w gronie pasjonatów biegania. Organizatorzy tradycyjnie przygotowali ulubione dystanse i kategorie:
- Bieg główny na 10 km – dla tych, którzy kochają wyzwania!
- Bieg rodzinny i marszobieg na 5 km – idealne dla każdego, kto chce pobiec z uśmiechem na twarzy.
- Biegi dla dzieci – specjalne trasy dla najmłodszych uczestników.
Na każdego z uczestników czekać będzie pamiątkowy medal, tradycyjny rogal świętomarciński oraz pyszny żurek staropolski z białą kiełbaską. Serdecznie zapraszamy do kibicowania!
Oborniki na tle historii
Popołudniowe uroczystości rozpoczniemy o godz. 15:00 Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele farnym.
O godzinie 16.00 ponownie spotykamy się na Rynku, skąd wyruszy patriotyczna parada. Trasa będzie wiodła od rynku, ulicami: Piłsudskiego, Eichlera, Szkolną, Chłopską, dalej Piłsudskiego do ulicy Paderewskiego.
Tegoroczny przemarsz nawiązywać będzie do jubileuszu 685 lat od pierwszej, udokumentowanej wzmianki o Obornikach, a o wyjątkowe atrakcje na trasie zadbają uczniowie obornickich szkół. Każda z placówek zaprezentuje jedną z wybranych epok, nawiązując do bogatej historii naszego miasta i gminy.
W czasy pradawne zabiorą nas na Rynku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Maniewie wraz ze społecznością Szkoły Podstawowej im. Ignacego Kraszewskiego w Objezierzu, która w okolicy Starorzecznej zaprezentuje słowiańskie postrzyżyny.
Okres Staropolski należeć będzie do Szkoły Podstawowej im. Bronisława Malinowskiego w Chrustowie, którą spotkamy na ulicy Piłsudskiego (w okolicach Eurodentu).
Czas zaborów zaprezentują wspólnie Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu oraz Szkoła Podstawowa im. Franciszka Mickiewicza z Rożnowa. Ich realizacja zlokalizowana będzie przy wejściu do budynku SP2 przy ul. Piłsudskiego oraz naprzeciwko w okolicach kwiaciarni.
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Kiszewie przedstawi, rzecz jasna, czas Powstania Wielkopolskiego a Szkoła Podstawowa nr 4 im. Unicef zabierze nas do upragnionej wolności XX-lecia międzywojennego. Ich prezentacje znajdziemy przy poczcie oraz przy nowej fontannie (ul. Eichlera)
Przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego uczniowie tejże placówki zabiorą nas w okrutny czas II Wojny Światowej.
Na targowisku, w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, czekać będzie społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza.
Czas zmian, lata 90., zaprezentują uczniowie Zespołu Szkół im. generała Tadeusza Kutrzeby, przy dawnej restauracji Casablanca.
Ostatnia z prezentacji to nasza obornicka współczesność, czyli lata dwutysięczne, które przedstawi młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego przy ulicy Piłsudskiego.
Dalej pochód przejdzie tradycyjną trasą przy urzędzie, ulicą Staszica, Moniuszki do ulicy Paderewskiego. Tam, pod obeliskiem Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się uroczysty Apel, podczas którego złożone zostaną kwiaty – podobnie jak w poprzednich latach – 1 czerwona, bądź biała róża.
Przypominamy, że delegacje pragnące złożyć tego dnia róże prosimy o rejestrację, do czwartku 7 listopada w Biurze Promocji i Sportu UM tel. (61) 65 59 149 lub (61) 65 60 179.
Świętowanie Niepodległości zakończymy w piątek, 15 listopada wieczornicą patriotyczną przygotowaną przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Maniewie.