Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje
23 października stwierdzono ognisko gorączki zachodniego Nilu u konia znajdującego się w miejscowości Buk, w powiecie poznańskim.
Pierwotnym rezerwuarem wirusa gorączki zachodniego Nilu (WNV) są ptaki. Wirus transmitowany jest od nich na inne ptaki i ssaki, głównie przez komary. Wirus jest wykrywany u ptaków, ale również u koni, kotów, psów, domowych królików, wiewiórek, skunksów i nietoperzy. Część zwierząt nie przejawia żadnych objawów choroby, u innych może wystąpić gorączka, kurcze mięśni, osłabienie, utrata koordynacji ruchowej, zaburzenia zachowania.
U koni może dojść do osłabienia nóg zadnich, potykania, niezdolności do stania, apatii, drżenia głowy. W niektórych przypadkach zwierzę umiera lub musi być uśpione.
Ponadto, w związku z dużą ilością dzików zakażonych wirusem ASF, Powiatowy Lekarz Weterynarii kolejny raz zwraca się z prośbą o ostrożność i przestrzeganie wszystkich wymogów bioasekuracji dotyczących gospodarstw (hodowli świń), a zwłaszcza wyjazdów z gospodarstw w związku z pracami polowymi.
Informuje również o stwierdzeniu na terytorium kraju kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu, w tym w woj. wielkopolskim – powiaty średzki i ostrowski.
Prosimy hodowców drobiu o wzmożoną czujność i również przestrzeganie zasad bioasekuracji.