Młodzi z inicjatywą u burmistrza
W czwartek, 17 października młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowie z Markiem Kasprzakiem i Justyną Dąbrowicz spotkała się z Burmistrzem Obornik Tomaszem Szramą.
Basia, Eliza, Agnieszka, Julia to uczennice, które przyjechały i opowiedziały o podjętej inicjatywie. Szkoła już po raz trzeci bierze udział w akcji Masz Głos, jednak tym razem młodzi podjęli temat historyczny. Ich działania mają na celu upamiętnienie lokalnych bohaterów – przodków uczniów walczących o wolność i niepodległość Polski. Projekt rozpoczął się od przygotowania plakatów o Powstańcach Wielkopolskich ze swojej rodziny. Po nim nawiązano współpracę z rodzicami, mieszkańcami, sołtys Rożnowa Barbarą Bacic-Gaertner i księdzem proboszczem Przemysławem Prętkim, aby zebrać informacje o weteranach. Pozyskane w ten sposób wiadomości służyły do wypisania i złożenia wniosków do Instytutu Pamięci Narodowej w celu uzyskania wpisu grobu weterana do ewidencji i otrzymania specjalnej tabliczki na mogiłę. Na tę chwilę udało się już opracować i złożyć aż 13 takich wniosków, a kolejne są opracowywane. Jako pierwszy wpis do ewidencji otrzymał grób patrona szkoły Franciszka Mickiewicza, który walczył w Powstaniu Listopadowym. W czerwcu odbyła się uroczystość odsłonięcia tabliczki na jego mogile.
Dzisiaj młodzi cieszą się, że dwa kolejne wnioski uzyskały pozytywną akceptację IPN i już 8 listopada zapraszają na ich odsłonięcie, podczas szkolnych uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Ten sukces nie byłby możliwy bez współpracy lokalnej społeczności, ich zaangażowania i dobrej woli, dzięki wspólnym działaniom udało się uzyskać informacje i tak szybko dopełnić formalności. Wszystkie zebrane dotychczas historie można znaleźć na prowadzonym blogu: https://nasi-weterani.blogspot.com/. Młodzi udali się również do placówki prowadzonej przez IPN, tam pracownik przedstawił im co dalej dzieje się z wnioskami, które składają. Dzięki wsparciu akcji Masz Głos biorą udział w różnych spotkaniach i warsztatach, na których zdobywają wiedzę i rozwijają kompetencje.
Uczennice nie tylko opowiedziały burmistrzowi o tym co zrobiły, z kim współpracowały, ale też zdradziły swoje pomysły na dalsze działania – Uczczenie naszych przodków powinno zostać zwieńczone stworzeniem miejsca pamięci, naszego miejsca pamięci, które będzie pokazywało efekt naszej pracy. Chcemy, aby nasi przodkowie zostali upamiętnieni na terenie szkoły, ale tak, żeby każdy mógł to zobaczyć. To jest nasza historia, historia naszych rodzin, miejsca w którym mieszkamy, historia z którą czujemy więź. Dzięki niej możemy zrozumieć przeszłość, czuć związek z nią i pokazać ją innym z naszej perspektywy.
Młodzi poprosili Pana Burmistrza o wsparcie inicjatywy i pomoc Gminy w utworzeniu miejsca pamięci.
Inicjatorom gratulujemy pomysłu i ciężkiej pracy!