Aktualności

Społeczne, przyrodnicze i gospodarcze aspekty Lasu Modelowego w Obornikach

Społeczne, przyrodnicze i gospodarcze aspekty Lasu Modelowego w Obornikach

Gdy pierwszy raz usłyszy się hasło „Las Modelowy” na myśl przychodzi las idealny – złożony ze strzelistych sosen lub rozłożystych drzew liściastych. Tymczasem jest to pewnego rodzaju forma dobrowolnego partnerstwa pomiędzy organizacjami, instytucjami i obywatelami, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu danego regionu, celem ochrony i zrównoważonego użytkowania zasobów naturalnych.

Zainteresowane strony dobrowolnie i wspólnie definiują spójną wizję rozwoju określonego regionu, a następnie budują plan działania i wdrażają go w życie.  Koncepcja Lasów Modelowych opiera się na 6 atrybutach tj.: partnerstwo, krajobraz, zrównoważony rozwój, struktura zarządzania, plan strategiczny, wymiana wiedzy i doświadczeń. Dedykowana jest dla obszarów, w których mamy do czynienia z problemem konfliktów bądź nieporozumień między różnymi grupami społecznymi.

Sekretariat Międzynarodowej Sieci Lasów Modelowych został utworzony w 1995 roku i do dziś jest prowadzony pod przewodnictwem rządu Kanady z wykorzystaniem kanadyjskiej służby leśnej. Składa się z 60 Lasów Modelowych zlokalizowanych w 30 krajach na 5 kontynentach i obejmuje ponad 70 mln ha lasów i innych gruntów. Jeden z nich znajduje się właśnie w Nadleśnictwie Oborniki. Jak do tego doszło?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu w latach 2012-2014 realizowała projekt pod nazwą Baltic Landsape – Bałtycki Krajobraz, którego celem było utworzenie Lasu Modelowego na terenie jednego z Nadleśnictw biorących w nim udział. I tak w marcu 2015 roku RDLP w Poznaniu roku wystąpiła do Sekretariatu Międzynarodowej Sieci Lasów Modelowych z oficjalnym wnioskiem o przyjęcie Nadleśnictwa Oborniki. Decyzją Dyrektora Międzynarodowej Sieci Lasów Modelowych w listopadzie 2015 roku Las Modelowy w Obornikach został utworzony i obecnie skupia 16 partnerów.

Dzięki chęci współpracy wszystkich sygnatariuszy zrealizowano szereg działań, m. in. przygotowano analizę hydromorfologiczną rzeki Flinty, ograniczono prace utrzymaniowe na rzekach, zrealizowano dwie kampanie edukacyjne o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych, nastąpiła poprawa stanu jakości wód poprzez ograniczenie niekontrolowanego zrzutu ścieków w zlewni, opracowano docelową sieć drogową nadleśnictwa, uporządkowano cmentarze ewangelickie, a także wprowadzono działania mitygacyjne dla skutków zmian klimatu poprzez realizację projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym utworzono szlaki nordic walking, wytyczono dwa szlaki konne oraz szlak psich zaprzęgów. Cyklicznie odbywają się spotkania dotyczące gospodarowania wodami czy imprezy edukacyjne dla lokalnego społeczeństwa.

 

O tym wszystkim, a także o planach na przyszłość rozmawiano podczas konferencji „Społeczne, przyrodnicze i gospodarcze aspekty Lasu Modelowego w Obornikach – dotychczasowe doświadczenia i wnioski”, jaka odbyła się w dniach 12-13 marca w Jaraczu. Kontakt z drugim człowiekiem i możliwość wymiany doświadczeń to niejednokrotnie pierwszy krok w realizacji wielu nowych przedsięwzięć. Oby tak było i tym razem.

 

Jarosław Bator, Natasza Dopierała – Rosik

Nadleśnictwo Oborniki