Aktualności

Odkrywali nieznaną historię Pałacu w Objezierzu

Odkrywali nieznaną historię Pałacu w Objezierzu

Klasycystyczną rezydencję wzniesiono za czasów gen. Wojciecha Węgorzewskiego i jego żony, Anieli z Kwileckich, w latach 1786-1788. Ostatnią rodziną rezydującą w pałacu byli Turnowie herbu „Trzy kotwice”. Budynek pałacowy to dwupiętrowa bryła z portykiem kolumn jońskich. Otoczony jest 6 – hektarowym parkiem w stylu angielskim z elementami francuskimi nad wejściem głównym. Park porastają cenne drzewa będące pomnikami przyrody, w tym: platany, tulipanowiec, katalpa, choinka kanadyjska, lilaki i okazałe lipy. W pałacu gościli w m.in. Jan Ursyn Niemcewicz, Józef Ignacy Kraszewski oraz Adam Mickiewicz. Pobyt wieszcza narodowego w pałacu uczczono wmurowaniem pamiątkowej tablicy.

Z inicjatywy Prezesa Towarzystwa Kulturalnego Objezierza i Okolic Tomasza Rembowskiego oraz przy współpracy Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Objezierzu zorganizowano spotkanie pt.  „Dwory Wielkopolskie w II połowie XIX w. – Pałac w Objezierzu” z jednym z najwybitniejszych znawców historii architektury Wielkopolski  – profesorem dr hab. Janem Skuratowiczem.

W sali kominkowej zgromadzili się licznie miłośnicy historii z okolic Objezierza, Golęczewa i Obornik. Wśród gości był również Zastępca Burmistrza Piotr Woszczyk.

Profesor Skuratowicz jako znawca i ekspert, opowiedział liczne i nieznane szczegóły z dziejów powstania, budowy i przebudowy pałacu w Objezierzu, jak i wielu pałaców w Wielkopolsce.