Chcesz rozpocząć inwestycję? Skorzystaj z ulgi podatkowej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji!
Korzystając z PSI możesz uzyskać ulgę podatkową na realizację nowej inwestycji, niezależnie od miejsca jej prowadzenia czy wielkości firmy. Wsparcie przyznawane jest w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT.
Kto może skorzystać ze wsparcia?
Sektory gospodarki obejmowane pomocą publiczną w ramach Polskiej Strefy Inwestycji to przemysł i produkcja, działalność badawczo-rozwojowa, nowoczesne usługi dla biznesu (np. rachunkowość – księgowość, firmy centralne/head office, call center, doradztwo w sprawach środowiska, usługi architektoniczne i inżynierskie, analizy techniczne), IT usługowe i produktowe, a także – z pewnymi wyjątkami, usługi produkcyjne.
Kluczowe obszary działalności wyłączone ze wsparcia to m.in. roboty budowlane; handel hurtowy i detaliczny; usługi gastronomiczne i zakwaterowania; hutnictwo żelaza i stali; budownictwo okrętowe; wytwarzanie i dystrybucja energii, produkcja i dystrybucja gazu oraz inwestycje w infrastrukturę energetyczną; transport (nie dotyczy magazynowania i spedycji)[1].
Ulgi podatkowe w Polskiej Strefie Inwestycji
Miejsce realizacji inwestycji determinuje wysokość otrzymanej pomocy publicznej. Poniższa mapka prezentuje maksymalne kwoty wsparcia, które może uzyskać duża firma. Średnie przedsiębiorstwo zyskuje dodatkowo 10% wsparcia, a mikro i małe 20%. Czas na wykorzystanie ulgi jest równie ważny – z niższego podatku można korzystać w Wielkopolsce maksymalnie 10 lat, za wyjątkiem inwestycji na terenie dawnych Specjalnych Stref Ekonomicznych, w których Decyzja o wsparciu może zostać wydana na 15 lat.
Jak sprawdzić przysługującą ulgę podatkową?
Ulga podatkowa
=
koszty kwalifikowane inwestycji
x
intensywność pomocy publicznej
Jakie warunki trzeba spełnić?
- Zadeklarować inwestycję o wartości, nie niższej niż wskazane minimalne koszty kwalifikowane
Link do kalkulatora: tutaj
Koszty kwalifikowane poniesione w okresie obowiązywania Decyzji o wsparciu precyzuje wspomina już Ustawa i Rozporządzenia. W zależności od okoliczności inwestor może zadeklarować koszty kwalifikowane z dwóch grup:
- Spełnić 6 wybranych kryteriów jakościowych, w tym min. jedno z kryteriów zrównoważonego rozwoju społecznego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
Zawnioskuj o ulgę podatkową
Aby otrzymać wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, przedsiębiorca wnioskuje o wydanie Decyzji o wsparciu [Wniosek dostępny tutaj], do zarządzającego obszarem, w naszym przypadku Polskiej Strefy Inwestycji Wielkopolska. Planowana inwestycja jest następnie weryfikowana na podstawie kryteriów jakościowych i ilościowych określonych Rozporządzeniem, a w przypadku ich spełnienia, maksymalnie w ciągu 30 dni wydawana jest Decyzja o Wsparciu.
Masz pytania?
Skontaktuj się z Polską Strefą Inwestycji Wielkopolska!
[1] Szczegółowy wykaz rodzajów działalności nie kwalifikujących się do wsparcia znajduje się w § 2 Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizacje nowych inwestycji.