Aktualności

Walczymy o najlepsze warunki

Walczymy o najlepsze warunki

Od 1 lipca zaczną obowiązywać zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe zapisy wzorowane są na rozwiązaniach stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej, dotyczących systemu gospodarowania odpadami. Zakłada on, że samorząd odpowiada za odebranie i przetwarzanie śmieci. Dlatego ustawa zobowiązuje gminy do zorganizowania kompleksowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, zgodnie z zapisami ustawy oraz miejscowymi uwarunkowaniami.

Dla celów realizacji postanowień nowej ustawy, w Wielkopolsce powołano Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” ZM GOAP, którego nasza gmina na mocy uchwały z grudnia 2008 roku jest również członkiem. Efektem prac związku jest uchwalony, 14 grudnia 2012 roku, przez obornickich radnych „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Oborniki” .

Według nowego systemu mieszkańcy nie będą musieli podpisywać indywidualnych umów na wywóz odpadów – obowiązek ten przejmie ZM GOAP. Nowe rozwiązania powinny oznaczać również, że zmartwienia, co zrobić ze starą pralką, zepsutymi świetlówkami, starym tapczanem czy przeterminowanymi lekami skończą się dla mieszkańców wszystkich gmin działających w Związku. ZM GOAP będzie organizować i wskazywać punkty odbioru takich odpadów. Te elementy oraz opłata wnoszona przez wszystkich mieszkańców zapobiegną paleniu w piecu czy wywozowi do lasu śmieci, zwłaszcza tych szkodliwych dla środowiska.

O wysokości opłat zadecyduje Zgromadzenie ZM GOAP (utworzone z przedstawicieli poszczególnych gmin związku) podczas posiedzenia, które odbędzie się jeszcze w styczniu. Pieniądze naliczać i ściągać będzie związek, a nie gmina.

Związek zakłada różne możliwe sposoby ich naliczania: na rodzinę lub od ilości osób, rozróżnia również stawki na śmieci segregowane i niesegregowane. Stawki naliczane będą według składanych wcześniej deklaracji. Mieszkańcy posiadający więcej niż jedną nieruchomość, będą musieli określić, która z nich jest zamieszkiwana. W przypadku mieszkań wynajmowanych właściciel zapłaci, będzie też zobowiązany do doliczenia kosztów do opłat lokatorów.

Gmina Oborniki nie jest bierna w swej działalności w związku. Aktywnie dąży do wynegocjowania najkorzystniejszych dla nas warunków. 20 grudnia z naszej inicjatywy odbyło się w Urzędzie Miejskim w Obornikach spotkanie gmin należących do ZM GOAP. Uczestniczyli w nim reprezentanci wszystkich samorządów tworzących związek.

Gmina Oborniki stanowczo odrzuciła pewne propozycje związku. Jak podkreśla Zastępca Burmistrza Piotr Woszczyk: „Nie ma przesłanek, aby popierać proponowane stawki, wnioskujemy o ich obniżenie, zarówno w zakresie odpadów niesegregowanych, jak i tych podlegających segregacji. Najpierw dogłębna analiza, a po niej decyzja. Takie stanowisko prezentują też inne gminy, które nas popierają”.

Według koncepcji Zastępcy Prezydenta Poznania Mirosława Kruszczyńskiego wszystkie samorządy związku powinny utworzyć jeden, duży sektor. Przy tak szerokim rynku pewnym jest jednak, iż mniejsze firmy nie miałyby szans, stając do przetargu, np. z potężnym Remondis Sanitech.

Tu także Piotr Woszczyk jest nieugięty: „SEKTORY DLA GMIN MUSZĄ BYĆ ODDZIELNE. Umożliwi to większą konkurencyjność podczas przetargu i da szansę firmom z sektora śmieciowego o mniejszym potencjale, co nie oznacza zagrożenia stawki a wręcz odwrotnie – uatrakcyjni i zmniejszy koszty oraz umożliwi start innym podmiotom, w tym spółkom gminnym (specjalnie do tego powołanym).”