![W Bąblinie ratowali kasztanowce](https://www.oborniki.pl/wp-content/uploads/2023/04/DJI_0042-scaled-e1738756566200-884x317.jpg)
W Bąblinie ratowali kasztanowce
Kasztanowce są symbolem ciepła, piękna i sztuki. Wierzono, że w jego cieniu można znaleźć szczęście i pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie. W średniowieczu istniało przekonanie, że kasztany wyciągają z chorych negatywną energię a także wypędzają z chat wszelkiego rodzaju zło.
Takiemu drzewu należy się nie tylko uznanie, lecz przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. O tę już kolejny raz zadbali mieszkańcy Bąblina, którzy w minionych tygodniach, jak co roku ruszyli do akcji „Ratujmy Kasztanowce”.
Te piękne, majestatyczne drzewa są od kilku lat atakowane bowiem przez szrotówka kasztanowcowiaczka, który żeruje na ich liściach. W celu ochrony zabytkowej alei, na pniach zamontowano specjalne pułapki lepowe, chroniące kasztanowce przed szkodnikiem.
W akcji, podczas której zabezpieczono łącznie 180 drzew, wraz z sołtysem Stanisławem Pakułą i Romanem Leśnikiem wzięli udział druhowie OSP Bąblin, Koło Łowieckie 55 Bóbr.