Aktualności

Mamy To! Obornicka młodzież z nagrodą Super Samorząd

Mamy To! Obornicka młodzież z nagrodą Super Samorząd

Stowarzyszenie Aktywizacji Młodych, Samorząd Uczniowski Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowie i władze Gminy Oborniki zdobyły nagrodę Super Samorząd za organizację I Sesji Dialogu Gminy Oborniki.

Wręczenie nagród odbędzie się 21 lutego o godzinie 12:00 w Warszawie. Laureaci otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł na działania społeczne oraz pamiątkowe statuetki i dyplomy. Uroczystość będzie transmitowana przez onet.pl i w mediach społecznościowych Fundacji Batorego. Gala wręczenia nagród Super Samorząd i Super Głos odbędzie się po raz dwunasty. Jest to finałem prawie rocznych działań uczestników ogólnopolskiej akcji Masz Głos, którzy w partnerskiej współpracy z władzami samorządowymi realizowali oddolną inicjatywę. Laureatów spośród 180 grup uczestniczących w projekcie wybrało jury w składzie: Edwin Bendyk, Olga Gitkiewicz, Jerzy Stępień, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Bartosz Węglarczyk.

Serdecznie gratulujemy!


W ubiegłym roku Gmina Oborniki posiadała w akcji Masz Głos silną i bardzo młodą reprezentację z dwóch organizacji – Stowarzyszenia Aktywizacji Młodych oraz Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowie. Obie drużyny znały się już z I Kongresu Samorządów Uczniowskich Gminy Oborniki. 

Grupa ze Stowarzyszenia Aktywizacji Młodych w składzie Patrycja Karolczak, Leonard Czubała i Kacper Henschel zgłosiła się do programu z pomysłem organizacji debat oksfordzkich. Pomysł ten zrealizowali bardzo szybko wspólnie z Panią Dyrektor Agnieszką Katarzyną Balcerowiak poprzez zainicjowanie włączenia Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego do Poznańskiej Ligi Debat. Dołączenie do projektu dało uczniom ich szkoły możliwość wystawienia własnej reprezentacji w rozgrywkach międzyszkolnych debat oksfordzkich oraz zorganizowania bezpłatnie warsztatów z debat oksfordzkich w szkole. 

Samorząd Uczniowski wraz z opiekun Panią Małgorzatą Kasprzak zgłosił się z wieloma pomysłami, ale ostatecznie do realizacji w ramach projektu wybrali organizację akcji zachęcającej władze Gminy Oborniki do remontu boiska szkolnego przy szkole w Rożnowie. W ramach swojego pomysłu zorganizowali dzień spełniania marzeń, podczas którego uczniowie klasowo przygotowywali projekty swojego wymarzonego boiska. Następnie zorganizowali wśród uczniów klas starszych zbiórkę poparcia budowy nowego boiska szkolnego w Rożnowie. Uczniów, którzy nie potrafią jeszcze pisać zachęcili do wyrażenia swojego poparcia dla ich inicjatywy poprzez złożenie odcisku dłoni na plakatach. Następnie Samorząd Uczniowski przedstawił zebrane podpisy oraz odciski dłoni Burmistrzowi oraz Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Obornikach. 

Obie drużyny podczas swoich działań zaczęły jednak dostrzegać potrzebę zorganizowania forum do dyskusji pomiędzy organizacjami pozarządowymi działającymi w Gminie Oborniki oraz władzami samorządowymi. Dlatego wspólnie podjęły decyzję o organizacji I Sesji Dialogu Gminy Oborniki. Sesja Dialogu zgromadziła około 50 osób reprezentujących różne środowiska. Przy jednym stoliku siedzieli: uczeń i radny, senior i nastolatek rozmawiający: „czy dialog międzypokoleniowy działa w naszych gminach i gdzie?”, „Decydenci dla nas, nie przeciwko nam”, „Czego oczekujemy od organów młodzieżowych?” i „Jakie inicjatywy możemy realizować razem?”. Na podstawie rozmów powstanie raport o dialogu międzypokoleniowym, działaniach i perspektywach Młodzieżowej Rady Miejskiej, a radni są zainteresowani kolejnymi takimi sesjami, bo zobaczyli w nich dobry sposób na poznawanie potrzeb mieszkańców.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Obornikach uczestnicy akcji Masz Głos z Gminy Oborniki przedstawią wnioski z Sesji Dialogu Gminy Oborniki. Mają także w planach publikację wniosków w mediach społecznościowych, wydanie publikacji i organizację kolejnych sesji dialogu. Nad całością działań obu grup czuwała Pani Małgorzata Witek (radna Rady Miejskiej w Obornikach, członek Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego) oraz Pani Małgorzata Kasprzak (opiekunka SU ZSP w Rożnowie). 

Uczestnicy podczas rocznego uczestnictwa w programie Masz Głos uczestniczyli w dwóch regionalnych zjazdach szkoleniowych uczestników w Puszczykowie, jednym ogólnopolskim zjeździe pod Warszawą, a także we wspólnych wizytach studyjnych w Kluczborku oraz w Ostrowie Wielkopolskim razem z samorządowcami należącymi do Pracowni Samorządowej. Obie grupy otrzymały także dofinansowanie w wysokości 500 zł na realizację swoich projektów.

Super Samorząd to nagroda, którą Fundacja Batorego przyznaje od 2011 na zakończenie kolejnych edycji akcji Masz Głos. Otrzymują ją uczestnicy, którzy wprowadzili pozytywne zmiany w swojej społeczności dzięki współpracy z władzami samorządowymi. Nagrodę otrzymują też władze, które weszły w dialog i pomogły w realizacji oddolnych inicjatyw.