![Sesja Rady Miejskiej](https://www.oborniki.pl/wp-content/uploads/2022/08/DSC_8068-884x317.jpg)
Sesja Rady Miejskiej
Rada Miejska w Obornikach obradowała w środę, 31 sierpnia. Sesję tradycyjnie rozpoczęło sprawozdanie burmistrza z prac pomiędzy sesjami, zamówień publicznych i realizacji inwestycji.
Burmistrz Obornik odniósł się do doniesień medialnych dotyczących zamknięcia świetlic wiejskich. Wyjaśnił, że wstrzymano wyłącznie najem komercyjny, nie zaś planowane przez sołtysów i rady sołeckie wydarzenia o charakterze integracyjnym i społecznym. Możliwość rezerwacji Sali z dużym wyprzedzeniem została czasowo wstrzymana ze względu na niemożliwe do określenia stawki opłat za media, które dla samorządu wzrosły, jak w przypadku gazu, o ponad 1000 procent. Dopiero po przetargu określić będzie można stawki opłat za prąd. Ogromnym problemem jest również cena i sama dostępność węgla dla świetlic ogrzewanych paliwem stałym. Realne opłaty za wynajem komercyjny musiałyby wzrosnąć z kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych – stąd decyzja o tymczasowym zawieszeniu wynajmu. Jednocześnie Burmistrz Obornik wskazał, że zawieszenie zniesiono dla świetlic ogrzewanych gazem (którego koszt już znamy) przy czym sołtysi są zobligowani do informowania najemców o możliwych mocno podwyższonych kosztach.
Swoje sprawozdania z prac przedstawili również przewodniczący komisji Rady Miejskiej. W odpowiedzi na zapytania radnych informacje o działalności inwestycjach i możliwościach obniżenia rosnących kosztów Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach przedstawił prezes Tomasz Augustyn. Zaniepokojenie wzrostami cen przedstawił również uczestniczący w sesji sołtys Dąbrówki Leśnej Zenon Talar.
W części uchwałodawczej radni pochylili się nad gminnymi finansami, zaakceptowali drobne zmiany zarówno w aktualnym budżecie, jak i w wieloletniej Prognozie Finansowej. Rada Miejska uchwaliła też kwotę Budżetu Obywatelskiego na rok 2023, która wyniesie 250 tys. zł.
W czasie sesji określono zakres dalszej pomocy świadczonej przez Gminę Oborniki na rzecz obywateli Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa oraz uchylono dotychczasową uchwałę w sprawie zasad i trybu korzystania ze świetlic wiejskich na terenie gminy Oborniki.
Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego radni odnieśli się również do kwestii ważnych dla organizacji edukacji. Podjęto uchwałę w sprawie ustalenia średniej ceny jednostki paliwa oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych. Podjęto również uchwałę w sprawie regulaminu przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Oborniki.
Podczas sesji nie zabrakło też kwestii dotyczących gospodarki przestrzennej i zarządzania gminnym zasobem nieruchomości. Radni wyrazili zgodę na zbycie, użyczenie oraz dzierżawy nieruchomości, stanowiących własność Gminy Oborniki.
Kilka zmian szykuje się też na obornickich ulicach. Radni podjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia zmian w strefie płatnego parkowania, dotyczącej wprowadzenia rocznych kart abonamentowych mających być udogodnieniem dla użytkowników strefy płatnego parkowania w Obornikach. Zmianie ulegają również wysokości opłat dodatkowych z uwagi na zwiększone koszty upomnień i opłaty manipulacyjne ponoszone przez Gminę Oborniki w celu wyegzekwowania należności za parkowanie.
Podczas sierpniowej sesji radni podjęli decyzję o zmianie patrona ronda na skrzyżowaniu ulic Kubiaka, Wronieckiej i Czarnkowskiej. Decyzja radnych podyktowana była odkryciem przez redaktorów Obornickich Zeszytów Historyczno-Kulturalnych nieznanych dotąd faktów z życiorysu Michała Maćkowiaka, międzywojennego burmistrza Obornik. Mimo że w naszym mieście był on osobą uznaną i szanowaną dalsze jego losy odkrywają haniebne karty historii. Współpraca z hitlerowskim najeźdźcą oraz udział w eksterminacji ludności żydowskiej dyskwalifikuje jego postać. Więcej o faktach z życia Michała Maćkowiaka znajdziecie Państwo w tekstach Waldemara Górnego i Henryka Wojtysiaka z 20 i 22 numeru OZHK.
Decyzją radnych nowym patronem ronda będzie Benon Galuba, wybitny żołnierz AK, który urodził się 5 marca 1917 r. w Budzyniu. Ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie w Grudziądzu. W 1938 roku rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej’ nr 1, obecnie Szkoła nr 2 przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego w Obornikach. Od 1930 r. był działaczem ZHP, potem sekretarzem Komendy Hufca w Obornikach, a w 1939 r. otrzymał stopień podharcmistrza. Po zakończeniu kampanii wrześniowej powrócił do Obornik i wstąpił do Organizacji Harcerskiej, którą kierował Bolesław Skotarczak (ps. Samotny). W jej szeregach aktywnie działał harcerz Roman Gierka (ps. Marian). Benon Galuba nosił pseudonim Burza. W maju 1941 r. uczestniczył w organizowanej przez Bolesława Skotarczaka akcji dokumentowania zbrodni dokonanych przez Niemców na naszym terenie. To wówczas wtedy zostały utrwalone wiadomości o ludobójstwie w okolicy Lasów Rożnowskich. Obserwowany przez Niemców został aresztowany na stacji Poznań – Wschód 28 kwietnia 1943r. Uwięziono go wówczas w areszcie gestapo (w dzisiejszym „Domu Żołnierza’ przy ul. Niezłomnych), a później w Forcie VII. W dniu 17 lutego 1944r. wywieziono do obozu koncentracyjnego Gross – Rosen, gdzie został stracony 20 lutego 1944r. (wraz z grupą 23 instruktorów Chorągwi Wielkopolskiej). W tej samej egzekucji śmierć ponieśli hm. Jan Miękus i Tadeusz Bednarowicz z Obornik, a także naczelnik Szarych Szeregów hm Florian Marciniak z Warszawy.