![Okres lęgowy ptaków](https://www.oborniki.pl/wp-content/uploads/2022/04/ptak-884x317.jpg)
Okres lęgowy ptaków
Przypominamy, iż w marcu rozpoczął się okres lęgowy ptaków, który potrwa aż do 15 października. To czas, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to również okres specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli – w wielu przypadkach – drzew. W związku z tym, miejsca gniazdowania ptaków oraz te, które stanowią ich ostoję lub są miejscem żerowania, nie mogą być niszczone. Dotyczy to w szczególności drzew zagrożonych wycinką. Nawet jeśli ze względu na wielkość drzewa musieliśmy wcześniej zgłosić chęć jego wycinki i taką zgodę uzyskaliśmy, to w żaden sposób nie zwalnia nas to z odpowiedzialności za zamieszkujące je zwierzęta. Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie sprawdzić, czy dana roślina nie jest zasiedlona.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, w okresie lęgowym zakazane jest m.in.:
- niszczenie siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania,
- niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd,
- umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.
W związku z powyższym usuwanie drzew, stanowiących ostoję lub miejsce gniazdowania ptaków – również tych na działkach osób prywatnych – jest niemożliwe, bez specjalnego zezwolenia, wydanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Zlekceważenie powyższych zakazów stanowi wykroczenie z art. 131 pkt 14 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
Co istotne przez cały rok obowiązuje ochrona gatunków chronionych, niezależnie od okresu lęgowego ptaków. W stosunku do wszystkich gatunków chronionych (również innych gatunków zwierząt, np. dobrze znanych i pospolitych wiewiórek, jeży, ropuch czy jaszczurek) obowiązują zakazy dotyczące m.in. niszczenia siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, usuwania lub uszkadzania gniazd, umyślnego płoszenia lub niepokojenia.