75 procent seniorów w Wielkopolsce woli konto w banku
Coraz więcej seniorów posiada konto w banku. Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wielkopolsce przekazują już 75 procent świadczeń emerytalno-rentowych na rachunki osobiste. Nad obawą przed nowymi technologiami zaczynają przeważać korzyści, wygoda i przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z konta.
Liczby mówią same za siebie. Z 755 tys. osób pobierający świadczenia z ZUS w Wielkopolsce, już 566 tys. otrzymuje je na rachunek bankowy. Pozostali co miesiąc oczekują listonosza – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Wskaźnik ubankowienia seniorów cały czas rośnie, pięć lat temu wskaźnik w naszym województwie wynosił zaledwie 67 procent, czyli wzrósł o 8 punktów procentowych. W Wielkopolsce ZUS przekazuje bowiem 75 procent świadczeń na rachunki osobiste, a na terenie działania II Oddziału ZUS w Poznaniu jest to ponad 74 procent świadczeń.
Mimo, że coraz więcej osób pobiera świadczenia na konto bankowe. Jednak nadal część klientów ZUS decyduje się na to, aby wypłaty otrzymywać w gotówce. Jak wskazują badania przeprowadzone przez Zakład, taka decyzja wynika w dużej mierze z braku wiedzy o tym, jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej. W związku z powyższym ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. W ten sposób ZUS chce upowszechnić wśród seniorów wiedzę na temat korzyści, jakie daje konto w banku i jak bezpiecznie z niego korzystać.
Chcemy, aby nasi klienci swobodnie i bez lęku korzystali z rachunków bankowych. Nie narażali się na kradzież, oszustwa oraz zakażenie. Wychodząc do sklepu używali karty płatniczej. Rachunek bankowy, szczególnie w czasie pandemii, jest bezpieczny i wygodny, a otrzymywanie świadczeń z ZUS na konto w banku, pozwala na bezpieczny do nich dostęp – podkreśla Nowicka.